Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Altın

Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Altın Wikipedia
Altın
3 dakika
8,469
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 79. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Altın, sembolü "Au" olan ve atom numarası 79 olan kimyasal bir elementtir. Saf haliyle parlak, hafif kırmızımsı sarı, yoğun, yumuşak, dövülebilir ve sünek bir metaldir ve "tüm kimyasal elementlerin en güzeli" olarak adlandırılmıştır. Güzelliği onu binlerce yıldır mücevher, madeni para ve sanat eserlerinde kullanmak için cazip kılmıştır. İnsanlar tarafından kullanılan ilk saf metallerden biridir.[1]

Altın, siyaseti ve ekonomiyi etkileyebilecek birkaç unsurdan biridir. Altın için, tarihin neredeyse her döneminde savaşlar yapılmıştır. Hala birçok ülke, servetlerini depoda tuttukları altın miktarına göre saymaktadır.

Fiziksel Özellikler

Altın, hem sünek hem de dövülebilir bir elementtir. Yalnızca 20 gram ağırlığında bir altın parçası, 6 metrekareden daha fazlasını kaplayacak bir tabakaya kadar dövülebilir. Altın, aynı zamanda oldukça yumuşaktır. Genellikle kalemle dahi çizilebilir. Altı, 1,064,76°C (1,948,57°F) erime noktasına ve 2,700°C (4,900° F) kaynama noktasına sahiptir. Yoğunluğu, santimetre küp başına 19,3 gramdır.

Diğer iki önemli özelliği, yansıtıcı olması ve elektrik direncinin çok düşük olmasıdır. Altın ısı ve ışığı çok iyi yansıtır. Ancak elektrik akımı altından çok kolay geçer.

Kimyasal Özellikler

Altın çok reaktif bir element değildir. Oksijenle tepkime vermez ve çoğu asitte çözünmez. Klor veya brom gibi halojenlerle de aynı şekilde çok kolay reaksiyona girmez. Bu kimyasal özellikler aynı zamanda altının bazı önemli kullanımlarını da açıklamaktadır. Örneğin altın paralar çok kolay paslanmaz veya kararmaz. Aynı şekilde mücevher ve takı halince kullanılan altında uzun ömürlü olup paslanma yapmadan kullanılabilir.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Altın, Dünya'da 0,03 g/1000 kg (ağırlıkça 0,03 ppm) düzeyinde geniş bir alanda yayılmış şekilde bulunur. İç yapısı ve yüksek yoğunluğu sebebiyle, küçük pullar veya büyük külçeler halinde dere yataklarında yoğunlaşır ve buralardan geri kazanılabilir. Dünya'da bulunan altın rezervlerinin üçte ikisi Güney Afrika'dan ve ABD üretiminin üçte ikisi ise Güney Dakota ve Nevada'dan gelmektedir. Diğer ana maden alanları Kanada ve Rusya'dır. Altın deniz suyunda da bulunur, ancak denizden çıkarmak için henüz etkili bir süreç tasarlanmamıştır. Dünya'daki altın üretimi yılda 2.500 ton civarındadır ve bugüne kadar çıkarılan altın miktarının 200.000 ton civarında olduğu hesaplanmaktadır (bu, 2017 altın fiyatlarıyla 7.5 trilyon dolara karşılık gelmektedir).

Uygulama ve Kullanım Alanları

Altın çıkarıldıktan sonra genellikle külçe olarak depolanır. Bununla birlikte, kuyumculukta saf haliyle veya alaşım olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. "Karat" terimi, bir alaşımda bulunan altın miktarını belirtir. 24 ayar saf altındır, ancak çok yumuşaktır. 10, 14 ve 18 ayar altın alaşımları daha dayanıklı oldukları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Altın, sanatta, dekorasyonda ve mimari de süs olarak kullanılmak üzere çok ince tabakalara (altın varak) dövülebilir. Elektro kaplama ile başka bir metali çok ince bir altın tabakasıyla kaplamak mümkündür. Bu yöntem saat dişlilerinde, yapay uzuv eklemlerinde ve elektrik konektörlerinde kullanılır. Devre üretmek için bilgisayar çiplerinin içinde ince altın teller kullanılır.

Tarihi

Altın, tarih öncesi çağlardan beri bilinen ve işlenen ilk metallerden biridir. MÖ 2000'de Mısırlıların altın madenciliğine başladıkları bilinmektedir. MÖ 1323'te ölen Tutankamon'un ölüm maskesi 100 kg altın içeriyordu.[2] MÖ 3800'den 2000'e kadar hüküm süren eski Ur'un (modern Irak) kraliyet mezarları da altın objeler içermektedir.

Altın sikkelerin basımı, MÖ 640 yıllarında Lidya Krallığı'nda (şu anda modern Türkiye'de bulunan) altın ve gümüşün bir alaşımı olan elektrum kullanılarak başlamıştır. İlk saf altın sikkeler, MÖ 561-547 arasında hüküm süren Kral Kroesus döneminde basılmıştır.

Etimolojisi

Altın ismi, "metal" anlamına gelen Anglo-Sakson dilinden gelen "gold" kelimesidir ve sembolü Latince "aurum" olan altından gelir. Bu, "parlayan şafak" veya "güneşin parıltısı" anlamına gelir. "Altın" kelimesi ise, Proto-Germen gulş ve Proto-Hint-Avrupa ghelinden kaynaklanan ve "sarı/yeşil" anlamına gelen Germen dillerinden gelir.

Önlem ve Güven

Altının Sağlığa Etkileri

Altına maruz kalındığında oluşabilecek etkileri şöyledir:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Soluma: Maruz kalma uzun süreli veya aşırı ise tahrişe neden olabilir.
 • Yutma: Herhangi bir yan etki beklenmemektedir.
 • Deri: Tahrişe ve alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Göz: Tahrişe neden olabilir.

Altın, krisoterapi adı verilen bir tedavi altında romatoid artrit hastalığını iyileştirmek için kullanılır.

Altının Çevresel Etkileri

Altın, ekotoksisitesi açısından değerlendirilmemiştir. Bununla birlikte, altının aerobik koşullar altında biyolojik olarak parçalanmasının çok zayıf olması beklenmekte olup, çevreye salındığında ekolojik sorunlar yarattığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.

İlginç Bilgiler ve Diğer

 • Altın, sarı renk olan tek metaldir. Diğer metaller, ancak oksitlendikten veya kimyasallarla reaksiyona girdikten sonra sarımsı bir renk alabilir.
 • Dünya'da bulunan neredeyse tüm altın, Dünya oluştuktan 200 milyon yıl sonra gezegeni bombalayan meteorlardan gelmiştir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 79. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2024 10:03:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10046

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hava
Uyku
Kütle
Yas
Çeşitlilik
Kanat
Yeni Koronavirüs
Bebek Doğumu
Neandertal
Diş Hekimi
Yeni Doğan
Konuşma
Sosyal
Bilimkurgu
Kuantum
Kalıtım
Epidemik
Goril
Eğilim
Çeviri
Epistemoloji
Ornitoloji
Amerika Birleşik Devletleri
Göğüs
Yaşanabilir Gezegen
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aslan, et al. Altın. (27 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10046
Aslan, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 27). Altın. Evrim Ağacı. Retrieved April 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10046
S. Aslan, et al. “Altın.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 27 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10046.
Aslan, Sevcan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Altın.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 27, 2021. https://evrimagaci.org/s/10046.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close