Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Alice Harikalar Diyarında Sendromu: Bir Lewis Carroll Kurgusunun Gerçek Oluşu!

Alice Harikalar Diyarında Sendromu: Bir Lewis Carroll Kurgusunun Gerçek Oluşu!
Alice in Wonderland
Medigoo
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
2,127 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Alice Harikalar Diyarında Sendromu, aslında tam da kulağa geldiği gibidir. Lewis Carroll'un hemen her birimizin zihninde yer edinmeyi başaran eseri, bu sendroma sahip bireylerin gerçekliğine dönüşmektedir. Alice Harikalar Diyarında Sendromu, bireylerin beden algısını çarpıtmaktadır. Bireyler kendi beden parçalarını veya çevrelerindeki nesneleri, olduğundan farklı algılamaktadırlar. Şekil, boyut, hareket veya renk gibi; nesnelere ya da kendimize dair farkındalık oluşturmamıza katkı sağlayan özelliklerde bozulmalar meydana gelmektedir. Karıştırıcı bir nörolojik durum olan bu sendrom aynı zamanda işitme, dokunma ve zaman algısında da değişikliklere neden olabilmektedir.

Bireyler; mikropsi yani nesneleri olduğundan daha küçükmüş gibi algılama, makropsi yani eşyaları olduğundan daha büyük görme, teleopsi yani eşyaları kendinden daha uzaktaymış gibi algılama ve pelopsia yani nesneleri kendine çok yakında görme gibi deneyimler yaşamaktadır. Aynı zamanda işitsel halüsinasyonlar da sendromun bir parçası olabilmektedir. Bu tip halüsinasyonlar işitilen seslere yönelik algının da çarpıtılmasından kaynaklanmantadır. Algıdaki bu değişimler, garip müzik veya seslerin duyulmasına neden olmaktadır.

Belirttiğimiz gibi Alice Harikalar Diyarında Sendromu'nda algılar değişse de sendrom henüz sineztezi ile henüz ilişkilendirilmemektedir. Bu sendromla yaşayan bireyler, deneyimledikleri bu algı değişimlerinin gerçek olmadığının da bilincinde. Yani aslında bu bireylerin gerçek ile aralarındaki bağlantı kopmamaktadır. Her ne kadar gerçeklik algısı tamamen yok olmasa da sendrom, bireylerin hayatını akut olarak ciddi anlamda etkileyebilmektedir.

Belirti ve Semptomlar

Sendrom ilk defa Caro Lippman tarafından tanımlandı. Kendisinin hastalığı tanımlamasından sonra, hastalık hakkında pek yeni bulgu keşfedilmediği de söylenebilir. Yani o zaman fark edilen semptomlar, bugün de aynen geçerli diyebiliriz. Alice Harikalar Diyarında Sendromunun semptomları arasında şunlar var:

Reklamı Kapat

 • Bireyin kendi bedenine dair algısının değişmesi
 • Bulantı, baş dönmesi ve ajitasyon
 • İşitsel halüsinasyonlar
 • Yanılsamalar
 • Nesnelere dair algının değişmesi
 • Mikropsi
 • Makropsi
 • Teleopsi
 • Pelopsia

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Sendrom kesin sebebi henüz bilinmiyor olsa da, nedenlerine yönelik farklı teoriler mevcut. Akla gelen ilk nedenlerden biri, migren. Hatta kendisi de bir migren hastası olan Lewis Carroll'un bu sendromu deneyimlediğine dair spekülasyonlar da var. 30 yıl boyunca, 28 migren hastasının takip edildiği bir çalışmada, 7 bireyin Alice Harikalar Diyarında Sendromu ile ilişkilendiren semptomları tecrübe ettikleri ortaya koyuldu. Yapılan bazı çalışmalar ise migren için kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak ortaya çıktığı düşünülen vakaların da var olduğunu ifade etmektedir.

EBV (Epstein-Barr Virüsü) kaynaklı iltihapların da potansiyel nedenler arasında olduğu düşünülmektedir. Bu iltihap, beynin fonksiyonel dokularında şişliklere neden olabildiği gibi bölgesel kan akışını da azaltabilmektedir. Bu gibi değişimler algıda değişikliklere neden olabilmektedir. Bireyler sendroma dair semptomlar gösterebilmektedir. Sendrom ayrıca epilepsi, serebral lezyonlar, meskalin gibi psikoaktif maddeler nedeniyle zehirlenme veya şizofreni ile de ilişkilendirilmektedir.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Alice Harikalar Diyarında Sendromu'na yönelik standart bir tedavi bulunmamaktadır. Tedavi planları migren profilaksisinden ve takiben düşük tiramin-migren diyetinin uygulanmasından oluşabilmektedir. Kombine tedaviler uygulanmantadır. Bu kombine tedaviler; antikonvülsanları, antidepresanları, kalsiyum kanal blokerlerini ve beta blokerlerini içerebilmektedir. Yeni yaklaşımlarda transkraniyal manyetik stimülasyon da kullanılabilmektedir. En etkili metodun belirlenebilmesi için ise daha detaylı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Müddet Tahminleri (Prognoz)

Semptomların genellikle birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde yok olduğu bilinmektedir. Bazı bireyler semptomları sadece gün içerisinde 10 saniye ila 10 dakika kadar sürecek şekilde deneyimlediklerini söylemektedir. Bu açıdan semptomlar, nispeten kısa süreli diyebiliriz. Durum böyle olsa da bireyler akut anlamda ciddi olarak bu semptomlardan etkilenebilmektedir. Sendromun akut fazında hassas çalışma gerektiren işlerin gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Nesnelere ve bedene dair algının bozulması pek çok eylemi zorlaştırmaktadır.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

Alice Harikalar Diyarında Sendromu hakkında genel popülasyonu kapsayan bir veri olmasa da farklı çalışmalar mevcut. Sendromun çocuklar arasında daha yaygın olduğu bilinmektedir ve nadir hastalıklar arasında değerlendirilmektedir. Yapılan klinik bir çalışmaya göre migren hastalarının yaklaşık %15 kadarının bu sendromu yaşadığını iddia etmektedir.

1480 ergen üzerinde yapılan bir diğer araştırma, yaşamları boyunca mikropsi ve/veya makropsi deneyimi yaşamış olanların kadınlarda %6.2 ve erkeklerde %5.6 olduğunu ortaya koydu. 3224 lise öğrencisi ile yapılan bir diğer çalışmada ise 6 aylık yaygınlık oranları incelendi. Bu incelemede oranlar mikropsi için %3.8, makropsi için ise %3.9 olarak belirlendi.

Etimoloji

"Alice Harikalar Diyarında Sendromu" ismini ortaya atan ilk kişi ise Dr. John Todd. Bu nedenle aynı zamanda Todd Sendromu olarak da bilinmektedir. Semptomlar göz önüne alındığında, Lewis Carroll ve onun büyük eseri Alice Harikalar Diyarında hemen akla gelmektedir. İşte bu eser ve sendrom arasındaki benzerlik, ismin ortaya nasıl çıktığını açıklamaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • İnanılmaz 3
 • Tebrikler! 2
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2021 07:41:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9726

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Ara Tür
Sürüngen
Fare
Dünya
İhtiyoloji
Evrim Teorisi
Kanıt
Tutarlılık
Parazit
İnsan
Enfeksiyon
Beslenme Biçimi
Mikrop
İstatistik
Elektrik
Evrimsel Süreç
Pandemi
Primatlar
Coğrafya
Aşılar
Evrenin Genişlemesi
Yörünge
Böcek
Ahlak
Çekirdek
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“'Yasalar ıvır zıvırla uğraşmaz.' vecizesi bilim için geçerli değildir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku