Ağaç kurbağası (Hyla orientalis)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Gözlem Bilgileri

Ağaç kurbağası olarak bilinen Hyla orientalis türünü 30 Eylül 2018 tarihinde Tokat ilinde bulunan Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında kuş gözlemi sırasında gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Vücut boyutları yaklaşık 5 cm uzunluğundadır. Sırt rengi genellikle parlak yeşil (bazen gri, sarımsı, siyahımsı) olurken karın kısmı ise beyazımsı veya krem rengindedir. Göz bebeği (pupil) yataydır. Göz önünden başlayan koyu renkli bir şerit, kulak zarını geçerek vücudun yanlarında kasık bölgesine kadar uzanır, burada öne ve yukarıya yönelen bir çıkıntı yapar.

Grimsi-yeşil renk varyasyonundaki bir yetişkin, Samsun.
Grimsi-yeşil renk varyasyonundaki bir yetişkin, Samsun.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Büyük amfibiyen taksonlarının çoğu yaklaşık 370 milyon yıl önce Devoniyen'de, sölekant gibi akciğerli balıklara benzer canlılardan evrimleşmiştir. Sölekant hakkındaki yazımıza buradan, amfibiyen evrimini incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ağaç kurbağası (Hyla orientalis), Amphibia sınıfında Anura takımında bulunan ve Esas Ağaç Kurbağaları olarak bilinen Hylidae ailesinin ülkemizde bulunan iki türünden biridir. Bu tür ilk kez 1890 yılında Rus herpetolog Jacques Vladimir von Bedriaga tarafından adlandırılmıştır. Ülkemizde bulunan diğer tür ise Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu dağılımlı olan Levanten ağaç kurbağası (Hyla savignyi) türüdür.

Samsun Kızılırmak deltasında yaptığımız gözlem sırasında karşılaştığımız ağaç kurbağasında yumuşak doku kısımları ile desteklenmiş
Samsun Kızılırmak deltasında yaptığımız gözlem sırasında karşılaştığımız ağaç kurbağasında yumuşak doku kısımları ile desteklenmiş "T" şeklinde olan parmak uçlarının nasıl işlevsel olduğunu bu fotoğrafta daha iyi anlayabiliriz.
Gökhan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Küresel olarak baktığımızda Ön Asya, Batı Asya ve Orta Asya'da görülürken; ülkemizde ise Trakya, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde görülmektedir. Genelde orman açıklıklarında, çalılık ve makilik alanlarda yaşarlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Popülasyon eğilimi azalan olmakla birlikte IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste içerisinde LC yani Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılırlar.

Davranış ve Etoloji

Sadece üreme mevsiminde suya girerler. Yumurtalarını kümeler halinde, su içindeki bitkilere yapıştırırlar. Larvaları suculdur. Mart ayından kasım ayına kadar aktiftirler. Erkeklerde dış ses kesesi bulunur. Hava ile şiştiğinde baştan daha büyük olur. Bu nedenle sesi en yüksek olan kurbağalardan olup sesi uzak mesafelerden duyulmaktadır.

Erişkin birey (Göz ününden başlayıp kasık bölgesine kadar giden koyu renkli şerit belirgin bir şekilde gözükmektedir), Tokat.
Erişkin birey (Göz ününden başlayıp kasık bölgesine kadar giden koyu renkli şerit belirgin bir şekilde gözükmektedir), Tokat.
Gökhan Eren

Parmak uçlarındaki kemikler pençe yahut “T” harfi şeklinde olup, disk şeklinde genişlemiş etsi kısımlarla desteklenir. Bu yapılar yapışmak veya tutunmak için evrimleşmiştir. Bu nedenle ağaç ve kayalara kolaylıkla tırmanırlar.

Diyet ve Metabolizma

Böcek ve örümcek gibi eklembacaklılarla (Arthropoda) beslenirler.

Etimoloji

İngilizce "Oriental tree frog" ve "green frog" olmak üzere iki farklı adlandırma kullanılırken; Türkçe sadece "oriental ağaç kurbağası" veya "ağaç kurbağası " denir. Genelde Türkçe "ağaç kurbağası" olarak tanımlanır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Turkherptil. Hyla Orientalis / Oriental Ağaç Kurbağası, Ağaç Kurbağası / Oriental Tree Frog, Green Frog. (2019, Nisan 09). Alındığı Tarih: 09 Nisan 2019. Alındığı Yer: Turkherptil
 • A. BUDAK, et al. (2005). Herpetoloji. ISBN: 975-483-658-2. . Yayın Evi: EGE ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder