Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ağaç kurbağası (Hyla orientalis)

Ağaç kurbağası (Hyla orientalis)
Ağaç kurbağası (Hyla orientalis)
Gökhan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
1,829 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat
Ağaç kurbağası
 • Bilimsel Adı Hyla orientalis
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Ağaç kurbağası
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Green Frog
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Ağaç kurbağası olarak bilinen Hyla orientalis türünü 30 Eylül 2018 tarihinde Tokat ilinde bulunan Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında kuş gözlemi sırasında gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Vücut boyutları yaklaşık 5 cm uzunluğundadır. Sırt rengi genellikle parlak yeşil (bazen gri, sarımsı, siyahımsı) olurken karın kısmı ise beyazımsı veya krem rengindedir. Göz bebeği (pupil) yataydır. Göz önünden başlayan koyu renkli bir şerit, kulak zarını geçerek vücudun yanlarında kasık bölgesine kadar uzanır, burada öne ve yukarıya yönelen bir çıkıntı yapar.

Grimsi-yeşil renk varyasyonundaki bir yetişkin, Samsun.
Grimsi-yeşil renk varyasyonundaki bir yetişkin, Samsun.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Büyük amfibiyen taksonlarının çoğu yaklaşık 370 milyon yıl önce Devoniyen'de, sölekant gibi akciğerli balıklara benzer canlılardan evrimleşmiştir. Sölekant hakkındaki yazımıza buradan, amfibiyen evrimini incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ağaç kurbağası (Hyla orientalis), Amphibia sınıfında Anura takımında bulunan ve Esas Ağaç Kurbağaları olarak bilinen Hylidae ailesinin ülkemizde bulunan iki türünden biridir. Bu tür ilk kez 1890 yılında Rus herpetolog Jacques Vladimir von Bedriaga tarafından adlandırılmıştır. Ülkemizde bulunan diğer tür ise Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu dağılımlı olan Levanten ağaç kurbağası (Hyla savignyi) türüdür.

Reklamı Kapat

Samsun Kızılırmak deltasında yaptığımız gözlem sırasında karşılaştığımız ağaç kurbağasında yumuşak doku kısımları ile desteklenmiş "T" şeklinde olan parmak uçlarının nasıl işlevsel olduğunu bu fotoğrafta daha iyi anlayabiliriz.
Samsun Kızılırmak deltasında yaptığımız gözlem sırasında karşılaştığımız ağaç kurbağasında yumuşak doku kısımları ile desteklenmiş "T" şeklinde olan parmak uçlarının nasıl işlevsel olduğunu bu fotoğrafta daha iyi anlayabiliriz.
Gökhan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Küresel olarak baktığımızda Ön Asya, Batı Asya ve Orta Asya'da görülürken; ülkemizde ise Trakya, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde görülmektedir. Genelde orman açıklıklarında, çalılık ve makilik alanlarda yaşarlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Popülasyon eğilimi azalan olmakla birlikte IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste içerisinde LC yani Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılırlar.

Davranış ve Etoloji

Sadece üreme mevsiminde suya girerler. Yumurtalarını kümeler halinde, su içindeki bitkilere yapıştırırlar. Larvaları suculdur. Mart ayından kasım ayına kadar aktiftirler. Erkeklerde dış ses kesesi bulunur. Hava ile şiştiğinde baştan daha büyük olur. Bu nedenle sesi en yüksek olan kurbağalardan olup sesi uzak mesafelerden duyulmaktadır.

Erişkin birey (Göz ününden başlayıp kasık bölgesine kadar giden koyu renkli şerit belirgin bir şekilde gözükmektedir), Tokat.
Erişkin birey (Göz ününden başlayıp kasık bölgesine kadar giden koyu renkli şerit belirgin bir şekilde gözükmektedir), Tokat.
Gökhan Eren

Parmak uçlarındaki kemikler pençe yahut “T” harfi şeklinde olup, disk şeklinde genişlemiş etsi kısımlarla desteklenir. Bu yapılar yapışmak veya tutunmak için evrimleşmiştir. Bu nedenle ağaç ve kayalara kolaylıkla tırmanırlar.

Diyet ve Metabolizma

Böcek ve örümcek gibi eklembacaklılarla (Arthropoda) beslenirler.

Etimoloji

İngilizce "Oriental tree frog" ve "green frog" olmak üzere iki farklı adlandırma kullanılırken; Türkçe sadece "oriental ağaç kurbağası" veya "ağaç kurbağası " denir. Genelde Türkçe "ağaç kurbağası" olarak tanımlanır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Turkherptil. Hyla Orientalis / Oriental Ağaç Kurbağası, Ağaç Kurbağası / Oriental Tree Frog, Green Frog. (09 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 09 Nisan 2019. Alındığı Yer: Turkherptil | Arşiv Bağlantısı
 • A. BUDAK, et al. (2005). Herpetoloji. ISBN: 975-483-658-2. . Yayınevi: EGE ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2021 15:35:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7738

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Çin
Gazetecilik
Oksijen
Antikor
Lgbt
Hız
Sağlık
Primat
Mers
Beslenme Bilimi
Moleküler Biyoloji
Sivrisinek
Biyolojik Antropoloji
Entropi
Odontoloji
Amerika Birleşik Devletleri
Güneş Sistemi
Hayatta Kalma
Yemek
Darwin
Sinirbilim
Bebek Doğumu
Covıd-19
Kimyasal Element
Makroevrim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cep telefonumun hafızası 1969 senesindeki Apollo 11 uzay aracının bilgisayarının hafızasından 2 milyon kat daha fazla... Onlar Ay'a gitti. Bense domuz evlerine kuşlar fırlatıyorum...”
Bill Murray
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku