Evrim Ağacı

Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!

Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!
Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin birey, sırtında bulunan siğil benzeri epidermal kabarcıklar, (Samsun).
Gökhan Eren
Tavsiye Makale

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Siğilli Kurbağaya Dokunursan Siğil Çıkar!

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Siğil, İnsan Papillomavirüsü (HPV) kaynaklı bir deri lezyonudur. Bugüne kadar insanlara siğil bulaştırabilen hiçbir amfibi türü (dolayısıyla da hiçbir kurbağa türü) tespit edilememiştir.

İddianın Kökeni

Kurbağaların üzerinde siğil benzeri deri kabarcıklarını gören insanlar, onların "siğil" gibi bulaşıcı olduğunu düşünmüşlerdir. Halbuki kurbağalardaki o "çıkıntılar" siğil değil, kurbağanın kendi fonksiyonlarını sürdürebilmesi için evrimleşmiş salgı bezleridir. Amfibilerin vücutlarından salgıl

Bilgiler

Siğil (İng: wart) adı verilen dermatolojik lezyonlar, Papillomaviridae ailesinde sınıflanan, insan türüne uyum sağlamış insan papillomavirüs (HPV) adındaki DNA virüslerinden kaynaklanır. Deride oluşturdukları lezyonlara tıp literatüründe "papillom" adı verilir. İnsanlara bulaşan cinsler Alphapapillomavirus, Betapapillomavirus, Gammapapillomavirus, Mupapillomavirus ve Nupapillomavirus olmak üzere 5 tanedir. Yaklaşık 170'ten fazla papillomavirüs genetik olarak dizilenmiştir. 200 tür ise sırada beklemektedir.

Virüs, bazal tabakadaki deri hücrelerini ve vajinanın iç yüzü gibi bazı mukozaları enfekte edebilir. Çoğunlukla deride bulunan olgunlaşmamış keratinositlerin içerisine girer, böylece keratinosit farklılaşmasını bozarak kabarıklıklar meydana getirir. Ölümcül değillerdir. Ancak insan dişilerinde rahim ağzına yerleşirse serviks (rahim ağzı) kanseri yapma riski olduğu için PAP-Smear yöntemi ile test edilmelidir. Özellikle HPV-16 ve HPV-18 suşunun kötü huylu neoplazilere (kanser) sebep olabilme riskinin fazla olduğu bilinir.

HPV enfeksiyonu nedeniyle serviks kanseri gelişmesini önlemek amacıyla birçok aşı geliştirilmiştir. Çünkü virüslerin reseptörleri üzerinde evrimleştikleri konağa uyum sağlamışlardır. Bu yüzden diğer hayvanların papillomavirüsleri, insanları enfekte edemez. İnsan papilloma virüsleri de bütün yüzeylerde bulunabilir.

Dediğimiz gibi, kurbağaların üzerinde siğil benzeri deri kabarcıklarını gören insanlar, onların "siğil" gibi bulaşıcı olduğunu düşünmüşlerdir. Halbuki kurbağalardaki o "çıkıntılar" siğil değil, kurbağanın kendi fonksiyonlarını sürdürebilmesi için evrimleşmiş salgı bezleridir. Amfibilerin vücutlarından salgılanan bazı kimyasallar vücudunuzu irrite edebilecek olsa da (hatta bazı amfibiler -öldürücü düzeylere varabilen şekilde- zehirli olsa da), bu kimyasalların hiçbiri siğile neden olamaz.

Sonuç olarak Bufo bufo türü siğilli kurbağa dahil olmak üzere herhangi bir hayvan ile ilişkili değildir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 33
 • Bilim Budur! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:16:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8398

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir vurmakla ağaç devrilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder