Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!

Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz! Gökhan Eren
Siğilli kurbağa (Bufo bufo) erişkin birey, sırtında bulunan siğil benzeri epidermal kabarcıklar, (Samsun).
1 dakika
24,847
Tüm Reklamları Kapat

İddia

Siğilli Kurbağaya Dokunursan Siğil Çıkar!

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Siğil, İnsan Papillomavirüsü (HPV) kaynaklı bir deri lezyonudur. Bugüne kadar insanlara siğil bulaştırabilen hiçbir amfibi türü (dolayısıyla da hiçbir kurbağa türü) tespit edilememiştir.

İddianın Kökeni

Kurbağaların üzerinde siğil benzeri deri kabarcıklarını gören insanlar, onların "siğil" gibi bulaşıcı olduğunu düşünmüşlerdir. Halbuki kurbağalardaki o "çıkıntılar" siğil değil, kurbağanın kendi fonksiyonlarını sürdürebilmesi için evrimleşmiş salgı bezleridir. Amfibilerin vücutlarından salgıl

Bilgiler

Siğil (İng: wart) adı verilen dermatolojik lezyonlar, Papillomaviridae ailesinde sınıflanan, insan türüne uyum sağlamış insan papillomavirüs (HPV) adındaki DNA virüslerinden kaynaklanır. Deride oluşturdukları lezyonlara tıp literatüründe "papillom" adı verilir. İnsanlara bulaşan cinsler Alphapapillomavirus, Betapapillomavirus, Gammapapillomavirus, Mupapillomavirus ve Nupapillomavirus olmak üzere 5 tanedir. Yaklaşık 170'ten fazla papillomavirüs genetik olarak dizilenmiştir. 200 tür ise sırada beklemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Virüs, bazal tabakadaki deri hücrelerini ve vajinanın iç yüzü gibi bazı mukozaları enfekte edebilir. Çoğunlukla deride bulunan olgunlaşmamış keratinositlerin içerisine girer, böylece keratinosit farklılaşmasını bozarak kabarıklıklar meydana getirir. Ölümcül değillerdir. Ancak insan dişilerinde rahim ağzına yerleşirse serviks (rahim ağzı) kanseri yapma riski olduğu için PAP-Smear yöntemi ile test edilmelidir. Özellikle HPV-16 ve HPV-18 suşunun kötü huylu neoplazilere (kanser) sebep olabilme riskinin fazla olduğu bilinir.

HPV enfeksiyonu nedeniyle serviks kanseri gelişmesini önlemek amacıyla birçok aşı geliştirilmiştir. Çünkü virüslerin reseptörleri üzerinde evrimleştikleri konağa uyum sağlamışlardır. Bu yüzden diğer hayvanların papillomavirüsleri, insanları enfekte edemez. İnsan papilloma virüsleri de bütün yüzeylerde bulunabilir.

Dediğimiz gibi, kurbağaların üzerinde siğil benzeri deri kabarcıklarını gören insanlar, onların "siğil" gibi bulaşıcı olduğunu düşünmüşlerdir. Halbuki kurbağalardaki o "çıkıntılar" siğil değil, kurbağanın kendi fonksiyonlarını sürdürebilmesi için evrimleşmiş salgı bezleridir. Amfibilerin vücutlarından salgılanan bazı kimyasallar vücudunuzu irrite edebilecek olsa da (hatta bazı amfibiler -öldürücü düzeylere varabilen şekilde- zehirli olsa da), bu kimyasalların hiçbiri siğile neden olamaz.

Sonuç olarak Bufo bufo türü siğilli kurbağa dahil olmak üzere herhangi bir hayvan ile ilişkili değildir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
39
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 63
 • Bilim Budur! 26
 • Muhteşem! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • İnanılmaz 8
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Umut Verici! 6
 • Güldürdü 3
 • Korkutucu! 3
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/07/2024 02:26:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8398

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!. (25 Mart 2020). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8398
Türkoğlu, P. (2020, March 25). Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!. Evrim Ağacı. Retrieved July 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8398
P. Türkoğlu. “Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 25 Mar. 2020, https://evrimagaci.org/s/8398.
Türkoğlu, Pedram. “Siğilli Kurbağaya Dokunmak Deride Siğile Neden Olmaz!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, March 25, 2020. https://evrimagaci.org/s/8398.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close