Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Vampir Yarasalar, "Arkadaşları ile" Yemeye Çıkmayı Tercih Ediyorlar!

Vampir Yarasalar, "Arkadaşları ile" Yemeye Çıkmayı Tercih Ediyorlar!
3 dakika
986
 • Bilim Haberciliği
 • Kiroptoroloji (Yarasa Bilimi)
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 8 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yeni bir araştırmaya göre, esaret altında bağlar oluşturan ve vahşi doğada bu "dostlukları" devam ettiren vampir yarasalar da birlikte avlanıyorlar ve birbirinden bağımsız olarak tüneklerinden ayrıldıktan sonra, yemek yerken tekrardan buluşuyorlar.

Araştırmacılar, geceleri yiyecek arama gezileri sırasında hareketlerini izlemek için, (bazıları daha önce birlikte esaret altında olan ve diğerleri sadece vahşi doğada yaşayan) 50 vampir yarasaya küçük bir "sırt çantası" gibi gözüken bilgisayarlar bağladılar. Gündüzleri Panama'da içi boş bir ağacı paylaşan yarasalar, geceleri yakındaki meralarda ineklerde açtıkları yaralardan kan içerek yemeklerini sağlıyorlardı.

Bu Reklamı Kapat

İzleme verileri, vampir yarasaların bir grup olarak değil, ayrı ayrı yemek yemeye başladıklarını ve sosyal ilişkiler kuranların av sırasında yeniden bir araya geldiğini gösterdi. Araştırmacılar, bunun yemek üzerinde bir tür koordinasyon olduğunu tahmin ediyor.

Bulgular, tünekte "arkadaş edinmenin" sosyal olarak birbirine bağlı vampir yarasalar arasında daha fazla karşılıklı bağımlılık yaratabileceğini gösteriyor. Bu, birbirlerinin kan elde etmedeki başarısından faydalanabilecekleri ve diğer yarasa gruplarıyla gıda kaynakları için rekabet ederken güçlerini birleştirebilecekleri anlamına geliyor. Ohio Eyalet Üniversitesi'nde evrim, ekoloji ve organizma biyolojisi alanında yardımcı doçent olan, çalışmanın yazarlarından Gerald Carter şöyle anlatıyor:

Bu Reklamı Kapat

Vampir yarasalarda bugüne kadar hep tünekte ne yaptıklarına baktık. Şimdiye kadar kimsenin bilmediği şey, bu sosyal ilişkilerin tünek dışında herhangi bir işleve hizmet edip etmediğiydi.

Merada tamamen farklı bir yarasa grubuyla etkileşimlerini anlamak, koloninin içinde neler olup bittiğini anlamamıza yardımcı olabilir. Tünekten her ayrıldıklarında savaşmak zorunda kalıyorlarsa bu, koloni içindeki işbirliği miktarını artırabilir.

Carter'ın laboratuvarında eski bir doktora sonrası araştırmacı olan ortak yazar Simon Ripperger, yiyecek arayan vampir yarasaların video ve sesini yakalayarak izleme verilerini tamamladı. Yarasaların bir kısmının bir inek üzerinde, diğerlerinin başka inekler üzerinde toplandığını, bazılarının farklı yaralardan içtiğini ve bazılarının yiyeceğe ulaşmak için kavga ettiğini gözlemledi. Ayrıca, yiyecek aramayla ilişkili spesifik bir vampir yarasa çığlığının ilk kayıtlarını da yaptı. Araştırma PLOS Biology'de yayınlandı.[1]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yüksek teknolojili yakınlık sensörleri, ekibe, vampir yarasaların vahşi doğaya döndüklerinde esaret altında kurdukları dostlukları nasıl sürdürdüklerine ender bir bakış vermişti.[2] İki hafta boyunca, 50 vahşi ve eskiden tutsak dişi yarasaya yerleştirilen sırt çantası bilgisayarları, yaklaşık 400.000 tekil "toplantı" hakkında veri üretti. Bunlar, yeni çalışma için analiz edilen verileri oluşturdu.

Araştırmacılar, her iki yarasa grubunun yiyecek arama davranışlarını izleyerek, vahşi grubu bir kontrol olarak kullanabildiler ve aynı anda uzun süreli esaretin yarasaların avlanma yeteneklerine müdahale edip etmediğini ölçebildiler - ki durum böyle değildi.

Carter ve Ripperger, vampir yarasa "arkadaşlarının" yiyecek aramak için kullanabilecekleri, hiç koordinasyon yapmamaktan tünekten ayrılmaya ve grup olarak yiyecek aramaya kadar bir dizi olası yöntemi düşündüler. Yakınlık sensörleri, yarasaların tam olarak nerede olduklarına veya ne yaptıklarına dair ayrıntılı bilgi veremese de, yiyecek arama karşılaşmaları ve daha önce yayınlanmış veriler, esaret sırasında hangi yarasaların bakım yaptığı ve yiyecekleri paylaştığı konusunda oldukça inandırıcı bir hikaye anlatmak için bir araya geldi. Carter, şöyle anlatıyor:

Farklı senaryoların olasılığına baktık ve birbirlerinden bağımsız olarak tüneklerini yemlemeye bıraktıklarını gördük, ancak daha sonra bir ilişkisi olanlar bir şekilde birbirlerini buluyor ve sığır merasında ilişki kuruyorlar - ve bir çeşit koordinasyon kurduklarını düşünüyoruz.

Gündüzleri tünekte daha fazla yan yana vakit geçiren yarasalar, geceleri de dışarıda daha fazla vakit geçirdiler ve sosyal bağ belirtisi göstermeyen yarasalara göre daha sık yiyecek ararken birbirleriyle karşılaştılar. Yakın ilişkileri olan yarasalar arasındaki yiyecek arama karşılaşmalarının süresi de ortalama olarak daha uzundu. Ripperger şöyle diyor:

Düşünürseniz, daha uzun bir etkileşimin, tarafsız veya agresif olabilen kısa bir karşılaşmadan daha işbirlikçi veya yakın olma olasılığı daha yüksektir.

Kaydedilen sesler, vampir yarasaların sosyal davranışları hakkında başka bilgiler de sağlayabilir. Tünekler içinde aşağı doğru yayılan çığlıklar ve tartışmalar sırasındaki "vızıltı" çığlıkları daha önce belgelenmişti, ancak av sırasında kaydedilen, sıklığı artan ve ardından azalan çığlıklar bunlardan farklıydı. Ripperger, şöyle diyor:

Bir ineğin üzerinde yalnız olsalar bile ses çıkardıklarını görebiliyordum ve birbirlerine karşı sesler çıkarıyorlar, böylece beslenirken etkileşime girdiklerini söyleyebiliriz.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ G. Carter, et al. (2021). Social Foraging In Vampire Bats Is Predicted By Long-Term Cooperative Relationships. PLoS Biology. doi: 10.1371/journal.pbio.3001366. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. Caldwell. Scientists Develop “Backpack” Computers To Track Wild Animals In Hard-To-Reach Habitats. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 18 Eylül 2021. Alındığı Yer: OSU | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2022 02:55:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10998

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kanıt
Büyük
Dalga
Organ
Mikrobiyoloji
Avrupa
Evrimsel Tarih
Aslan
Hayatta Kalma
Köpekler
Dünya Sağlık Örgütü
Cinsellik Araştırmaları
Gerçek
Wuhan Koronavirüsü
Einstein
Karanlık Madde
Manyetik
Teknoloji
Taksonomi
Oksijen
Covid-19
Nükleer
Plastik
Patlama
Evrimsel Psikoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et