23 Nisan 2014 - Çocuk Bayramı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Türkiye bu özel günü 1924'ten beri ulusal bir bayram olarak kutluyor. Dünya'ya katkıda bulunduğumuz nadir ama özel şeylerden biri 23 Nisan. 1925 yılında Dünya Çocukların İyiliği Konferansı tarafından dünya çapında bir gün olarak kutlanması önerildi; ancak ilk etapta kimse ciddiye almadı. Bunu ciddiye alan ilk ülke Türkiye oldu ve ülkemizde 1929 yılından beri bu bayram "Çocuk Günü" olarak da kutlanıyor. Sonunda Türkiye ile başlayan bu kabule sayısız ülke de katıldı ve 1954 yılında Dünya çapında "özel gün" olarak ilan edildi. 1979 yılında Türkiye yeni bir girişimle Dünya Çocuk Günü'nü Türkiye merkezli bir kutlamaya çevirmeye başladı ve her yıl 40'tan fazla ülkeden çocuğun katılımıyla bu gün kutlanıyor. 

Peki bunu hak ediyor muyuz? Çocuklarımıza "özel bir gün" hediye etmek, onlara hak ettiğini vermek midir? Her yıl aynı gün bir çocuğu televizyon karşısında bir masanın başına oturtmak ve itinayla "sembolik" olduğu vurgulanıp, o çocukların ağzından çıkan tek kelimeye önem vermemek midir "bayram" kutlamak? 

Şu anda ülkemizde doğan yeni bebeklerin ömür beklentisi 74 yıl. Gayet güzel bir ortalama. Fakat o yaşamı hakkıyla yaşama beklentisi? Bugün Türkiye'de doğan her 100 çocuktan 14 tanesi henüz 5 yaşına gelemeyecek. 196 ülke arasında Arnavutluk, Çin, Suudi Arabistan ve Venezüela ile 87. sırayı paylaşıyoruz (1. sıra en az ölüm oranıyla San Marino, Liechenstein ve İzlanda tarafından paylaşılıyor). 

2003 yılında Dünya çapında 10.3 milyon çocuk 5 yaşına ulaşamadan öldü. Her yıl 1.4 milyonu temiz su ve hijyensizlikten ötürü ölmeye devam ediyor. 2.2 milyon çocuk her yıl aşılanmadığı için ölüyor.

Bugün Dünya'ya gelen her 100 çocuktan 17'si fakirlik sınırının altında ailelerde büyüyecek. Bu, sayısal olarak çok kötü değil. Ancak çok daha iyi yapılabilir. Tüm Dünya'da bugün 22.000 çocuğun fakirlikten ötürü öleceği düşünülürse, daha almamız gereken çok yol var. 

Dünya'da şu anda 2.2 milyar "çocuk" bulunuyor. Bunların 1 milyarı yoksulluk sınırında. Yani her 2 çocuktan 1'i...

Türkiye de dahil olmak üzere "gelişmekte olan" ülkelerdeki çocukların %27-28 civarı yetersiz beslenmeden ötürü gereğinden çelimsiz halde. Dünya'da kayıtlarda bulunan 1.9 milyar çocuğun 640 milyonunun sığınağı, 400 milyonunun temiz suyu, 270 milyonunun erişebileceği sağlık servisleri bulunmuyor! 

Dünya çapında ilkokul çağında olan 72 milyon çocuk, okullara kayıtlı değil! Dünya'nın an itibariyle her yıl silahlanmaya harcadığı paranın %1'inden azı parayla sadece 3 sene içerisinde tüm bu çocuklar okutulabiliyor! 

Her gün Afrika'da 20.000-30.000 çocuk hayatını fakirlik, susuzluk, açlık ve hastalıklardan ötürü yitiriyor. Günlük meydana gelen bu ölümlerin 2500 civarı henüz 5 yaşına gelememiş çocukların sıtmadan dolayı ölümünden kaynaklanıyor. Bu, tüm Dünya'daki sıtma nedenli ölümlerin %80'ini oluşturuyor. 

Daha verecek çok sayı var; ancak uzatmayalım. Alacak çok yolumuz var, çok.

Ama siz mutlu olun çocuklar. 

Geleceğimizsiniz.

Evrim Ağacı Ekibi olarak tüm okurlarımızın ve özellikle çocuk okurlarımızın bayramını kutlarız!

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Global Issues
  2. Humanium
  3. TBMM
  4. UNICEF
  5. İzmiri Planlıyorum
  6. NTV
  7. Vatan

İleri Düzey Öğrenciler İçin Evrim!

Stres ve Adet İlişkisi: Adet Öncesi Stres

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim