2014 Yılında Hayvanlarla İlgili Yapılan Sıradışı Keşifler!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2014'ü artık tamamen geride bıraktığımız şu günlerde sizin için tüm yıl boyunca çekilen hayvan görüntülerinden derleme bir video sunmak istedik. Tabii bunu yaparken sadece "insanın ekürisi" olan kedi ve köpek hayvanlara odaklanmadık. Tüm Hayvanlar Alemi'ni göz önünde bulundurarak bir derleme yaptık. Her biri hakkında kısa kısa bazı bilgileri de fotoğrafların altında verdik. Umarız eğlenerek inceler ve okursunuz.

1) İpek maymunları diğer maymunları izleyerek yeni beceriler kazanabiliyor. Bu zaten biliniyordu. Ancak bu sene sıradışı bir özellikleri keşfedildi: İlk defa bu maymun dostlarımızın televizyonda başka bir maymunu izleyerek yeni beceriler öğrenebildikleri keşfedildi! Uzmanlar, izlemeleri için onların yaşam alanına bir "orman televizyonu" kurdu.

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/68965431_4044491280x720jpg.jpg" />

 

2) Köpekler bir idrar/dışkı pusulasına sahipler. Evet yanlış okumadınız, bu sadık hayvanlar idrar/dışkı yapacakları zaman dünyanın manyetik alanına göre kendilerini hizaya getiriyorlar. Dolayısıyla köpeğinizin işini yapacağı açıyı seçmesi rastgele değil, Dünya'nın manyetik alanına göre belirleniyor. Bu araştırma, ilk etapta gereksiz gözüken, ancak sonradan ilginç veriler sunduğu anlaşılan araştırmalar için, biraz da Nobel Ödülleri ile alay etmek için verilen Ig Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/69106575_dscf2470jpg.JPG" />

 

3) Tuhaf bir ahtapot. Videoda gördüğünüz ahtapotun kolları tam bir spiral şeklindedir. Nedenini henüz kimse bilmiyor çünkü bu davranış türü Dumbo ahtopotlarında ilk defa görülüyor. Belki utangaçtır, ne dersiniz? Bir video ve daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

 

4) Dans eden kurbağalar. Bilim insanları Hindistan’da 14 yeni dans eden kurbağa türü keşfetti. Bulunan yeni türlerle beraber bu davranış türünü sergilediği bilinen kurbağa tür sayısı ikiye katlandı. Bu canlıların yaşadıkları yerler birbirleri arasındaki çiftleşme çağrılarına kulak veremeyecek kadar çok gürültülüdür bu yüzden kurbağalar çiftleşmeye çok duygusal bir anlam yükleyerek bacaklarını dans eder biçimde bir balerin gibi geriyorlar. 

 

5) Otostop çeken küçük kertenkeleler. Yapılan son araştırmalar anole kertenkelelerinin (ağaçlık bölgelerde yaşayan açık renkli amerikan kertenkelesi) Karayip Adaları’nda bir adadan diğerine normal yollardan gitmediğini gösteriyor. Bu kertenkeleler artık kaçak yolculuk yapmaya başlamışlar ve ticaret gemileri gibi çeşitli vasıtalarla bir adadan diğerine geçiş yapmayı öğrenmişler. Evrimsel süreçlerde yüz binlerce yıldır yaşam alanları şekillendirilen bu hayvanların yeni yaşam alanları, insan ticareti nedeniyle birkaç on yılda değişiveriyor. Bu da, insanın evrime yön vermesinin en ilginç örneklerinden biri oluyor.

 

6) Süper akıllı robot toplulukları. Evet, bunlar birer hayvan değiller. Ancak yine de onlar kadar ilgi çekiciler. Sadece hayvanlar değil böcek kadar küçük robotlar da tıpkı böcekler gibi topluluk kurabiliyorlar. Nasıl ki karıncalar bir araya gelip büyük işler başarıyorsa bu robot topluluğu da deniz yıldızı gibi karmaşık yapılar oluşturabiliyor. Bu robotların her biri tekil olarak aptallar. Ancak 1024 tanesinden oluşan sürüleri (aşağıda görülüyor), son derece karmaşık yapıları bir araya getirebiliyor. Sinerji böyle bir şey... Daha fazla bilgi için buradan.

 

7) Yeni bir peruklu maymun türü. Bilim insanları yaptıkları som gözlemlerde 5 yeni peruklu maymun türü keşfettiler. Bu maymunlar eskiden var olan türlerin sadece çok az değişmiş bir hali olarak tanımlanıyordu. Ancak bunun hatalı olduğu keşfedildi. Bu canlılar, birbirlerinden tamamen farklılaşacak kadar evrimleşmiş, apayrı türlerdir!

 

8) Etkileyici gözlere sahip örümcekler. Bunlar, zıplayan örümcekler (daha fazla bilgi için buradan). Gördüğünüz fotoğraf Nokia Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazanmış olup, bir örümceğinin gözlerinin 20 kat büyütülmüş halini göstermektedir. 

 

9) Mini penguen robotu. Araştırmacılar küçük bir robota penguen kıyafeti giydirerek gerçek penguenlerin arasına gönderirse ne olur? Penguenlerin bazıları iletişime geçmeye bile çalışmış. Robotu sürüleri içerisine alarak birlikte ısınmaya çalışan yavrular da kameralara yakalandı. 

 

10) Koalalar neden ağaçlara bu kadar sıkıca sarılır? Çok sayıda kişi koalaların birçok zaman ağaçlara sarılarak uyuduklarını hatta zamanlarının çoğunu bu şekilde geçirdiklerini bilir. Termal görüntüleme sistemleriyle yapılan analizler koalaların serinlemek için kendilerinden daha soğuk ağaçlara sarıldıklarını gösteriyor. Bizim yazın duvara yaslandığımız gibi... Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: WashingtonPost

Hubble Teleskobu Ne Çekti: Yaratılış Sütunları'ndan Macellan Bulutu'na...

Yavrusuyla Oynayan Şempanze Jodi

Yazar

İrem Havle

İrem Havle

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim