Evrim Ağacı

Zayıf Yapay Zekayı Nasıl Yaratıyoruz?

Zayıf Yapay Zekayı Nasıl Yaratıyoruz?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu yazı, Yapay Zeka yazı dizisinin 16. yazısıdır. Dizinin ilk yazısına gitmek için buraya, dizideki tüm yazıları görmek için buraya tıklayınız. Yazı dizileri, EA Akademi'nin bir parçasıdır.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

Şemada, modern yapay zeka araştırmalarının bir alt kategorisi olan "zayıf yapay zeka" alanında aktif rol oynayan bilim ve teknoloji sahaları, çok genel ve özet olarak sıralanmıştır. Bu kategorik sıralama, "zayıf" olarak nitelediğimiz yapay zeka araştırmalarında rol alan tüm bilim ve teknolojileri göstermekten çok ama çok uzaktır. Yine de, 1960'larda hızla yükselişe geçen, sonraları durularak "hayal kırıklığı" olarak nitelendirilen, 2000'li yıllarda ise müthiş bir hızla geri dönen yapay zeka araştırmalarının arka planında çalışmalar yürüten sahaları görmek açısından hoş bir görsel olduğu kanaatindeyiz.

"Zayıf" yapay zeka, ana akım medyada duyduğunuz "yapay zeka" çalışmalarının neredeyse tümüdür. Yani, gerçekten bir benliğe ve algıya sahip olmayan, tekil ve dar bir konuda insanlardan daha başarılı sonuçlar verebilen yapay zeka türü... Örneğin bir arabayı sürmek ya da Go veya satranç oyunlarında insanları yenmek gibi... Bilim insanları, zayıf yapay zeka çalışmalarından yola çıkarak, "güçlü yapay zeka" dediğimiz, bilince, algıya, benliğe sahip makina ve yazılımlara ulaşmayı hedeflemektedirler. Bunun bir diğer uzantısı ise, "genel yapay zeka" adını verdiğimiz, tek bir sorun yerine her sorunla başa çıkabilen yapay zeka ürünlerine ulaşmaktır. 

Yapay zeka araştırmalarının takip ettiği "abartı, hayal kırıklığı, geri dönüş" kronolojisi, bu sahaya özgü değil. Her bilimsel ve teknolojik atılım, ilk başta halk ve o alandaki birçok araştırmacı tarafından "abartılır". Sonra söz konusu bilim ve teknolojiler, vadedilen sürelerde, vadedilen gelişmeleri sunamayınca, "hayal kırıklığı" evresine geçilir. Bu hayal kırıklığı, söz konusu bilim ve teknolojilerin zayıflığından veya vaatleri yerine getiremeyeceğinden değil, ilk beklentinin normalin üzerinde olmasından kaynaklanır. Gerçekten de, birçok bilimsel atılım ve teknolojik gelişme belli bir süreden sonra "geri dönüş" evresine girer ve hakikaten de vadedilen gelişmeler bu sahalarda yaşanır. Yapay zekada da şu anda "geri dönüş" evresindeyiz. Kendi kendine giden arabalar, insanlara kafa tutan yapay zeka ürünleri, ağzı açık bırakacak başarıya sahip derin öğrenme motorları ve daha nicesi, yapay zekanın bize birkaç on yıl içerisinde muhtemelen sunacağı ürünlerin sadece ufak birer göstergesidir.

Fakat yapay zeka dediğimiz ürünü yaratmanın ne yazık ki belli bir "tarifi" yok. Yani bu görseldeki bilimlerden bir tutam bir araya getirerek yapay zeka elde edemiyorsunuz. Yapay zeka, son derece karmaşık ve dinamik bir yapı... Tıpkı "zeka"nın ta kendisi gibi... Beynimizi, makinaları ve yazılımı daha iyi anladıkça, yapay zekaya da adım adım yaklaşıyoruz.

Görseldeki çalışma sahalarının üzerine mantıklama, duygular, deneysel çalışmalar, inanç yayılımı, motivasyon gibi birçok diğer çalışma sahası daha eklenebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Lucas. Artificial Intelligence (Ai) In Architecture. What Are The Practical Applications?. (2017, Temmuz 18). Alındığı Tarih: 01 Şubat 2019. Alındığı Yer: Future Archi | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 00:22:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4280

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Sağlık Personeli
Zehirli Mantar
Molekül
İhtiyoloji
Kedi
Zehir
Yaşlılık
Homeostasis
Anatomi
Lgbt
Kanıt
Gezegen
Dinozorlar
Beslenme
Hastalık Yayılımı
Tehlike
Etimoloji
Bilim Tarihi
Virüs
Kuyrukluyıldız
Balık
Kromozom
Kanser
Film
2019-Ncov
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehennem, diğer insanlardır.”
Jean-Paul Sartre
Geri Bildirim Gönder