Yapay Zeka Hakkında Bir Rehber: Nedir, Ne Değildir, Ne Olacaktır?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapay Zeka, hiç kuşkusuz önümüzdeki 30-40 yılın en gözde teknolojik atılımlarının yaşanacağı alan olacak. Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin bu alanda yaptığı yatırımlar, Bill Gates, Elon Musk, Ray Kurzweil gibi isimlerin bu alandaki katkıları hem popüler kültürde, hem de bilimsel ilerlemede büyük rol oynuyor. Her ne kadar bilim insanlarının "yapay zeka"dan kastı her zaman halkın Hollywood nedeniyle aklında beliren figür ile örtüşmese de, en kaba hatlarıyla biyolojik organizmaların yaptığına benzer bir şekilde silikon çipler üzerinde düşünce, algı, bilinç oluşturabilmek yolunda atılan her adım, yapay zekanın bir alt başlığı olarak görülebilir. 

Yapay Zeka ve bu zekayı barındırması hedeflenen Robotik Sistemler alanında yapılan çalışmaların büyük bir kısmı, evrimsel süreçte 4 milyar yıl gibi akıl almaz bir sürede evrimleşebilmiş beyin gibi organların 100 yılı bile bulmayan modern teknolojileri kullanarak taklit etmeyi ve mümkünse ötesine geçmeyi hedefliyor. Mühendisler, doğanın bilinçsiz bir şekilde ürettiklerini, tekil alanlarda (örneğin satranç oynamak ya da işlem yapmak gibi) geçmeyi başardı. Ancak Yapay Zeka fanatiklerinin asıl hedefi, bir bütün olarak insandan üstün zekaya, algıya, bilince sahip bir yazılım ya da makina üretmek... Bu illa ki filmlerdeki gibi felaket senaryolarını akla getirmemeli, zira yüksek bir zeka, insanın sahip olduğu zayıf taraflarının üstesinden gelebilir. Böyle bir zeka, illa yıkımla gelmek zorunda değil. Hollywood'un inatla göstermediği (ya da göstermekten kaçındığı) gerçek bu. Dolayısıyla mühendisler ve bilim insanları, halkın korkutulduğu senaryolar üzerinde pek durmuyorlar. Çünkü henüz o noktadan epey uzaktayız.

Çok sayıda bilim insanı, makinalar kullanılarak üretilen yapay zekanın gelecekte insanın becerilerinin tamamını aşacağını tahmin ediyorlar. Bu konuda belli başlı itirazlar olsa da, Yapay Zeka alanındaki müthiş hızlı devam eden gidişat da, insan zekasının yakın bir gelecekte komik kalacağını düşündürüyor. Biz de Evrim Ağacı olarak Yapay Zeka konusundaki araştırmaları derleyen bu infografiği Türkçeye kazandırmak istedik. 

Böylelikle alandaki gelişmelerin en azından bazılarını daha yakından tanımanızı umuyoruz.

Görsel Çeviri ve Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: BuddyLoans

Odanızda Hangi Bitkilere Yer Vermelisiniz?

''Organik Bilgisayarlar'' Yönünde Bir Adım: Fareler İçin Beyinden Beyne Arayüz

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim