Yılanlarda Genetik Mutasyonla Ortaya Çıkan Yeni Deri Rengi Kombinasyonları, Hayvanlarda Deri Renginin Evrimsel Kökenlerini Aydınlatıyor!

Yılanlarda Genetik Mutasyonla Ortaya Çıkan Yeni Deri Rengi Kombinasyonları, Hayvanlarda Deri Renginin Evrimsel Kökenlerini Aydınlatıyor!
Yazar University of Geneva Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı Elif HazalKaya 2. Editör Elif Hazal Kaya
2 dakika
702 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Mısır yılanının lavanta çeşidinin bir mutasyonu, Cenevre Üniversitesi (UNIGE) takımının omurgalılardaki olağanüstünü çeşitlilikteki deri renklerinden sorumlu mekanizmaları anlamasına yardımcı oluyor.

Omurgalıların ten rengi, derinin derin katmanlarında bulunan kromatoforlara, yani renkli pigment hücrelerine bağlıdır. Cenevre Üniversitesi'nde sürüngenlerde genetik determinizm ve renk evrimi uzmanlarından oluşan bir takım, mısır yılanı türlerinde farklı bireyler tarafından kullanılan çeşitli renkler üzerinde çalışıyor.

PNAS dergisinde yayınlanan araştırma, mısır yılanının lavanta çeşidindeki donuk rengin, hücrelerin boşaltım organelleri olan lizozomların oluşumunda rol oynayan bir genin mutasyonundan kaynaklandığını gösteriyor.[1] Bu tek mutasyon, her cilt rengini etkilemek için yeterli ve hem yansıtıcı kristallerin hem de pigmentlerin lizozomla ilişkili keseciklerde depolandığını gösteriyor. Cenevre Üniversitesinin bu çalışması, omurgalıların derisindeki renklerin ve desenlerin kökenini anlamakta önemli bir adım.

Kromatoforlar, pigmentlerin varlığı veya kristallerin ışığı yansıtması sayesinde cilt rengini belirler. Üç tür kromatofor vardır: siyah veya kahverengiden sorumlu olan melanofor; kırmızı ve sarı için ksantofor; birden fazla rengi yansıtan kristallere sahip iridofor. Memelilerde yalnızca melanofor bulunurken, sürüngenler ve balıklar üç tür kromatoforu taşır, yani çok farklı renk ve renk deseni sergileyebilirler.

Reklamı Kapat

Melanoforların pigmentlerini, lizozomla bağlantılı organellerde depoladığı bilinmektedir. Hücrelerdeki fonksiyonel olmayan molekülleri sindiren bu küçük kesecikler, lizozom organeli ile aynı kökene sahiptir. Kırmızı ve sarı pigmentlerin ve kristallerin kromatoforların içinde nerede depolandığı bilinmemektedir.

Yılanlar Pembeleştiğinde...

Mısır yılanlarının (Pantherophis guttatus) derisi, siyah daire içine alınmış kırmızı bir sırta ve yan noktalar ile süslenmiş turuncu bir tabana sahiptir. Bu türler mutasyon geçirerek, deri renklerinde bazı çeşitliliklere sahip olur. Mesela lavanta mısır yılanın derisi gri noktalı pembe renktedir.

Cenevre Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Genetik ve Evrim Bölümü araştırmacısı Athanasia Tzika ve doktora öğrencisi Asier Ullate-Agote tarafından yapılan deneylerde renklerin değişmesinin lizozom hareketini düzenleyen LYST genindeki tek bir mutasyondan kaynaklandığı tespit edildi. Çalışmayı yürüten Tzika, yılanlar yılda bir kez yavruladıkları, tüm genomu sıralamak ve genleri baştan tanımlamak zorunda oldukları için bunun çok uzun vadeli bir iş olduğunu belirtiyor.

Anahtar Organ: Karaciğer!

İnsanlarda LYST geninde oluşan mutasyonlar albinizmle özdeşleşen Chediak-Higashi Sendromuna, bu sendrom ise bağışıklık sisteminin bozulmasına ve büyümüş lizozomların birikimine sebep oluyor.

Cenevre ekibi, çok sayıda lizozom içeren omurgalıların ana karaciğer hücreleri olan hepatositlerini analiz edip mısır yılanları üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmaların sonucunda bilim insanları, lavanta mısır yılanlarının hepatositlerinin çok daha büyük ve kümelenmiş lizozomlar içerdiğini buldu. Bilim insanları elektron mikroskobu kullanarak, tüm kromatoforlardaki renkli keseciklerin morfolojisinin ve düzeninin değiştiğini gözlemledi.

Evrimin Sonucu!

Cenevre Üniversitesi Genetik ve Evrim bölümü profesörü Michel Milinkovitch detaylı açıklaması şu şekilde:

Çalışma, mutant geni tanımlayarak, ilk kez farklı kromatoforların evrim sırasında sıfırdan oluşmadığını; ancak hepsinin lizozomla bağlantılı organelleri kapsayan temel bir mekanizma içerdiğini gösterdi.

Gelecekteki çalışmalar; omurgalılardaki olağanüstü çeşitlilikteki cilt renkleri ve renk desenlerinden sorumlu mekanizmaların, kamuflaj gibi farklı ve gerekli işlevlerde rol oynayan özelliklerinin, tür içi iletişimlerinin ve güneşin zararlı etkilerine karşı korunmalarının daha iyi kavranmasını sağlayacaktır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/05/2021 15:58:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9530

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Yumurta
Kafatası
İklim Değişimi
Ecza
Tardigrad
Su Ayısı
Yok Oluş
Biliş
Yörünge
İspat
Solunum
Aslan
Ay Görevleri
Karbonhidrat
Memeli
İnternet
Evrimleşme
Korku
Homo Sapiens
Sinir
Eşeyli Üreme
Pandemik
Bitki
Yüz
Analiz
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın