Bu Reklamı Kapat

Yeşil papağan (Psittacula krameri)

Yeşil papağan (Psittacula krameri)
Ayasofya Camii'de gözlemlediğimiz bir dişi birey.
Ashlee Lane Bakırcı-Taylor
Bu Reklamı Kapat
 Ashlee LaneBakırcı-Taylor Fotoğrafçı Ashlee Lane Bakırcı-Taylor
3 dakika
3,873 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Yeşil papağan
 • Bilimsel Adı Psittacula krameri
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Yeşil papağan
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Rose-ringed parakeet
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

İstanbul, Ayasofya Camii'deki ufak bir deliğin içerisinde meraklı gözlerle aramalar gerçekleştiren bir dişi birey.

Tanım ve Genel Bilgiler

Bu papağan türleri tamamen yeşil tüylere, uzun sivri uçlu kuyruğa ve kanatlara sahiptir. Cinsel dimorfizm, yani cinsiyetler arasında görünüş farkı barındırırlar. Erkeklerin boynunda siyah ve kırmızı halka bulunurken; dişi ve immatür bireylerde bulunmaz. Zaten bu yüzden İngilizce "ring-necked parakeet" şeklinde isimlendirilir. Yetişkin bireyler, kuyruk dahil yaklaşık olarak 37-43 cm uzunluğundadır. Kanat açıklıkları ise 15-17 cm'dir. Sesleri ise oldukça karakteristik "çığlık" şeklindedir. Ayrıca insan seslerini taklit etmeyi öğrenebilirler.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Tropikal ve subtropikal dahil bütün papağanları içeren Psittaciformes (Papağangiller) takımında sınıflandırılırlar. Bu takım içerisinde 3 tane süper-aile bulunur. Bunlar, söz konusu papağanımızın da dahil olduğu gerçek papağanlar olarak bilinen Psittacoidea ailesi, büyük ibikleri ile kakadu olarak bilinen Cacatuidae (Kakadugiller) ailesi ve Yeni Zelanda papağanlarının dahil olduğu Strigopoidea ailesidir. Zira bildiğiniz gibi Yeni Zelanda gibi izole adalardaki coğrafik izolasyonlar, türleşmeyi sağlayan en güçlü mekanizmalardan biridir. Afrika'da P. k. krameri ve P. k. parvirostris olmak üzere iki alt tür bulunur. Asya'da ise P. k. manillensis ve P. k. borealis olmak üzere iki alt türü vardır.

Etrafı merakla izleyen dişi birey.
Etrafı merakla izleyen dişi birey.
Ashlee Lane Bakırcı-Taylor

Moleküler analizler, Avustralasya'nın ayrıldığı Gondwana kıtasından köken aldıklarını ve ilk olarak yaklaşık olarak 66-51 milyon yıl önce türleşmeye başladıklarını gösteriyor. Ayrıca fosilleri, non-avian oviraptorid dinozorlar ile fazlasıyla benzerlik gösterdiği için arada anatomik karışıklıklar olabiliyor. Bu da papağan gagalarının Oviraptor türleri ile güzel bir yakınsak evrim örneği olduğunu gösteriyor.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Önceden Sahra Altı Afrika ve bazı Güney Asya ülkelerinde yaşayan bu türler, hayvan ticareti sayesinde 19. yy'dan itibaren Avrupa'nın birçok kısmına yayıldıkları düşünülüyor. Fakat bu konuda doğal yollarla yayılmış olabilecekleri de tartışma konusu dahilindedir. Neredeyse bütün papağanlardan daha kuzey kesime erişebilmişlerdir. Bu uyum başarıları sayesinde artık Belçika, İspanya, İsrail, Türkiye, İngiltere, Hollanda, Almanya, Yunanistan, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde yerleşik türler olarak sınıflandırılıyorlar. Ülkemizde özellikle İstanbul ve Ankara'da görülebilirler. Öyle ki Riva'da bol bol bulunurlar. Adeta bir evrimsel başarı hikayesi. Ayrıca yerleşik hayata uyum sağlayabilmiş nadir papağan türlerinden biridir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Artık IUCN Kırmızı Liste içerisinde LC, yani Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılırlar. Keza sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Davranış ve Etoloji

Son derece zeki türlerdir demek isterdik. Fakat zekanın tanımı yapılamadığı için "bilişsel yetenek" demek çok daha doğru olacaktır. Zira etologlar (davranış bilimciler) da literatürde bilişsel yetenek anlamına gelen "cognitive abilities" tanımını kullanmaya başlamışlardır. Memeliler dışında kargalar (Corvidae) ile birlikte bilişsel kabiliyetleri en fazla olduğu bilinen türlerdir. Keder içeren kompleks duygular dahil ayrıntılı sosyal ritüeller de taşımaktadırlar. Alet kullanmak ve objeleri gömmek gibi davranışlar da sergilerler. Bu yüzden bilişsel yetenekler kompleksinin hem kargagiller, hem papağanlar, hem de primatlarda bağımsız evrimleştiği kabul edilir. İnsan seslerini dinleyerek birebir taklit edebilirler. Sadece insan sesleri de değil, çevrede duydukları birçok sesi taklit etmekte çok başarılıdırlar.

Ayasofya Camii'deki dişi birey.
Ayasofya Camii'deki dişi birey.
Ashlee Lane Bakırcı-Taylor

Diyet ve Metabolizma

Otçul türlerdir. Genelde tohumlar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tahıllar ile beslenirler. Dolayısıyla çiftçiler için baş belası olabiliyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Avrupa'ya yayılışının ana nedeni, evcil hayvan ticareti olarak belirlenmiştir. Sahra Altı Afrika'dan yakalanan ve Avrupa'ya satılan bireyler kafeslerden kaçarak yayılmaya başlamış olmalılar. Aynı şekilde insanlarla iyi geçinen kuş türlerinden biridirler. İnsan seslerini taklit etmekte ustadırlar.

Etimoloji

Psittacula, Latince Psittacus'tan gelir ve "papağan" anlamını taşır. Tür ismindeki krameri ise Avusturyalı doğa bilimci Wilhelm Heinrich Kramer anısına verilmiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Lars Svensson & Peter J. Grant. (1999). Collin's Bird Guide. ISBN: 9780007268146. Yayınevi: HarperCollins.
 • Wikipedia. Rose-Ringed Parakeet. (10 Mart 2019). Alındığı Tarih: 10 Mart 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 01:56:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7673

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Homo Sapiens
Genetik
Tarih
Biyoloji
Hastalık Kontrolü
Küresel Isınma
Oksijen
Taksonomi
İspat
Kimyasal Bağ
Çağ
Boyut
Asteroid
Onkoloji
Kalıtım
Vegan
Depresyon
Mantar
Fare
Çeviri
Haber
Yüzey
Popülasyon
Evrimsel Antropoloji
Kozmoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et