Gece Modu

Bu yazı, SciNews isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

47 milyon yıl öncesine ait Pumiliornis tessellatus türünün midesinde fosilize olmuş polen tanecikleri bulundu. Bu ufak kuş, bugün Almanya olarak bildiğimiz bölgede Eosen Dönem'de yaşıyordu. Bu fosil, bitkileri ziyaret ettiği bilinen en eski kuş türü unvanını da aldı. Fotoğrafta türe ait fosil gösteriliyor. Kare içerisine alınan bölge ise midesi ve midesinden çıkarılan içeriği gösteriyor.

Çiçekleri tozlaştıran böceklerin fosil kaydı Kretase Dönemi'ne kadar gidiyor. Ancak bugüne kadar tozlaşmayı sağlayan omurgalıların, özellikle de kuşların ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyordu. Frankfurt'ta bulunan Senckenberg Araştırma Enstitüsü'nde görev yapan ve Biology Letters dergisinde yayımlanan makalenin birinci yazarı olan Dr. Gerald Mayr şöyle söylüyor:

Ara sıra karşımıza çıkan ipuçları vardı. Örneğin geçmişte yaşayan nektar yiyici kuşlara ait karakteristik gaga yapıları gibi. Ancak bugüne kadar hiç kesin kanıt bulunamamıştı. Bugüne kadar, tozlaştırıcı kuşlara ait en eski fosil Erken Oligosen Dönem'e, yani 30 milyon yıl öncesine aitti. Ancak bu fosil nektar yiyici kuşlara yönelik dolaylı kanıt sunuyordu. Yeni bulunan ve harika korunmuş olan Pumiliornis fosili sayesinde 2 farklı tür polen tespit ettik. Bu, kuşlarda nektar yiyiciliğe yönelik ilk doğrudan kanıt oldu.

Pumiliornis tessellatus türüne ait fosil Almanya'nın Hesse bölgesinde bulunan Rhine Rift Vadisi'nin doğu yakasındaki Messel Çukuru'nda keşfedildi.

 

Senckerberg Araştırma Enstitüsü'nde paleobotanikçi olarak görev alan ve makalenin ikinci yazarı olan Dr. Volke Wilde ise şöyle söylüyor:

Bu, Messel fosil bölgesinin eşsiz önemini gösteren bir diğer keşiftir. Polenin varlığı sadece kuşların beslenme alışkanlıklarına yönelik doğrudan kanıt teşkil etmiyor, aynı zamanda kuşların çiçekleri 47 milyon yıl öncesinde de ziyaret ettiğini ortaya koyuyor. Bu muhteşem keşif bizi bir diğer sonuca da götürüyor: Eğer ki tozlaştırıcı bir kuş 47 milyon yıl öncesinde yaşadıysa, o dönemde yaşayan bitki örtüsünün bir kısmı da bu şekilde tozlaşmaya çoktan adapte olmuştur. Ancak henüz bu jeolojik zaman dilimine ait bitki fosillerinde kuş seviciliğe, yani kuşlar aracılığıyla tozlaşmaya ait hiçbir kanıt bulunmamaktadır.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 22:24:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2381

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önümüzdeki yolculuğun bir sonu olduğunu bilmek güzel. Nihayetinde önemli olan, yolculuğun kendisi.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder