Paylaşım Yap

Bilinen En Eski Nektar Yiyici Kuş Fosili Keşfedildi!

Bilinen En Eski Nektar Yiyici Kuş Fosili Keşfedildi!
1 dakika
2,622
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

47 milyon yıl öncesine ait Pumiliornis tessellatus türünün midesinde fosilize olmuş polen tanecikleri bulundu. Bu ufak kuş, bugün Almanya olarak bildiğimiz bölgede Eosen Dönem'de yaşıyordu. Bu fosil, bitkileri ziyaret ettiği bilinen en eski kuş türü unvanını da aldı. Fotoğrafta türe ait fosil gösteriliyor. Kare içerisine alınan bölge ise midesi ve midesinden çıkarılan içeriği gösteriyor.

Çiçekleri tozlaştıran böceklerin fosil kaydı Kretase Dönemi'ne kadar gidiyor. Ancak bugüne kadar tozlaşmayı sağlayan omurgalıların, özellikle de kuşların ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyordu. Frankfurt'ta bulunan Senckenberg Araştırma Enstitüsü'nde görev yapan ve Biology Letters dergisinde yayımlanan makalenin birinci yazarı olan Dr. Gerald Mayr şöyle söylüyor:

Ara sıra karşımıza çıkan ipuçları vardı. Örneğin geçmişte yaşayan nektar yiyici kuşlara ait karakteristik gaga yapıları gibi. Ancak bugüne kadar hiç kesin kanıt bulunamamıştı. Bugüne kadar, tozlaştırıcı kuşlara ait en eski fosil Erken Oligosen Dönem'e, yani 30 milyon yıl öncesine aitti. Ancak bu fosil nektar yiyici kuşlara yönelik dolaylı kanıt sunuyordu. Yeni bulunan ve harika korunmuş olan Pumiliornis fosili sayesinde 2 farklı tür polen tespit ettik. Bu, kuşlarda nektar yiyiciliğe yönelik ilk doğrudan kanıt oldu.

Pumiliornis tessellatus türüne ait fosil Almanya'nın Hesse bölgesinde bulunan Rhine Rift Vadisi'nin doğu yakasındaki Messel Çukuru'nda keşfedildi.

Tüm Reklamları Kapat

 

Senckerberg Araştırma Enstitüsü'nde paleobotanikçi olarak görev alan ve makalenin ikinci yazarı olan Dr. Volke Wilde ise şöyle söylüyor:

Bu, Messel fosil bölgesinin eşsiz önemini gösteren bir diğer keşiftir. Polenin varlığı sadece kuşların beslenme alışkanlıklarına yönelik doğrudan kanıt teşkil etmiyor, aynı zamanda kuşların çiçekleri 47 milyon yıl öncesinde de ziyaret ettiğini ortaya koyuyor. Bu muhteşem keşif bizi bir diğer sonuca da götürüyor: Eğer ki tozlaştırıcı bir kuş 47 milyon yıl öncesinde yaşadıysa, o dönemde yaşayan bitki örtüsünün bir kısmı da bu şekilde tozlaşmaya çoktan adapte olmuştur. Ancak henüz bu jeolojik zaman dilimine ait bitki fosillerinde kuş seviciliğe, yani kuşlar aracılığıyla tozlaşmaya ait hiçbir kanıt bulunmamaktadır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • İnanılmaz 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciNews | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/04/2024 14:57:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2381

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kas
Foton
Diş Sorunları
Hormon
Güneş Sistemi
Üreme
Yatay Gen Transferi
Ekonomi
Buz
Haber
Halk Sağlığı
Kalıtım
Yörünge
Önyargı
Cinsel Yönelim
Depresyon
Hekim
Yaşlılık
Hindistan
Fotoğraf
Ufo
Yaşanabilir Gezegen
Egzersiz
Işık Hızı
Obstetrik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. d. Lazaro, et al. Bilinen En Eski Nektar Yiyici Kuş Fosili Keşfedildi!. (30 Mayıs 2014). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2381
Lazaro, E. d., Bakırcı, Ç. M. (2014, May 30). Bilinen En Eski Nektar Yiyici Kuş Fosili Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved April 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2381
E. d. Lazaro, et al. “Bilinen En Eski Nektar Yiyici Kuş Fosili Keşfedildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 30 May. 2014, https://evrimagaci.org/s/2381.
Lazaro, Enrico de. Bakırcı, Çağrı Mert. “Bilinen En Eski Nektar Yiyici Kuş Fosili Keşfedildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 30, 2014. https://evrimagaci.org/s/2381.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close