Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Yeni Keşfedilen Türlere Verilmiş İlginç İsimlere Örnekler

Yeni Keşfedilen Türlere Verilmiş İlginç İsimlere Örnekler
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, IFLS isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilim insanlarının daima ciddi ve nispeten de sıkıcı olduklarına dair bir mit var. Fakat bu hiç de doğru değil. Bilim insanlarının ne derecede komik olduklarının kanıtı direk bilimsel dergilerde, yeni keşfedilen türlere verdikleri isim kararlarında bulunabiliyor. 

Ünlüler, politikacılar ve hatta hayali karakterlerin ismini alan tonlarca organizma var. Bunların tamamını inceleyecek vaktimiz muhtemelen asla olmayacak, ancak favorilerimizden bazıları:

1. Kooteninchele deppi

Kooteinchele deppi, 4 santim (1.6 inç) uzunluğunda, 505 milyon yıl önce gerçekleşen Kambriyen döneminde yaşamış bir deniz varlığıydı. Sığ sularda avlanır, leş peşinde koşturur ve devriye gezerdi. Yengeç ve istakozların atası olan K. deppi’nin bu atalık özelliği kıskaçlarını da hesaba kattığımızda çok da şaşırtıcı olmuyor. K deppi isimli tür ile ismi arasında dağlar kadar fark var. Imperial College London’dan David Legg, yaratığın Edward Scissorhands’i (Makaseller) andırdığını düşünmüş ve Johnny Depp’in bu akılda kalıcı rolüne ithafen bu ismi ona adamış. Ana görseldeki çizim de, bu canlının olası bir rekonstrüksiyonudur.

2. Carmenelectra shechisme

Carmenelectra shechisme, sahip olduğu genlerin tek temsilcisi olan bir uçar tür. 1-3 milimetre boyutunda, oldukça küçük. İncelenen bütün örnekler kehribar içinde bulundu. 2002’de, Neal Evenhuis bu uçar türün varlığını duyurdu ve model/aktris Carmen Electra’nın ismini vermeye karar verdi. Carmenelectra shechisme hakkında en iyi şey telaffuzu: “Carmen Electra, she-kiss-me.” yani "Carmen Electra, o-beni-öptü." Neal’in iddiasına göre kendisi, Carmen Electra ismini bilimde ölümsüzleştirmek (ve belki de uçar türün isminden prim yapmak) amacıyla kullandı. Kendisi Carmen Electra’dan henüz haber alamadı.

3. Bazinga rieki

2013 yazında, New South Wales – Avusturalya bölgesindeki Brunswick Nehrinde yeni bir tür, gen ve alttakımı temsil edecek bir deniz anası keşfedildi. Queensland Museum’dan Lisa-ann Gershwin ve Peter Davie, üzüm boyutundaki keşiflerini favori televizyon programı karakteri olan Big Bang Theory’deki Sheldon’a adadılar. Bazinga rieki yalnızca herkesin en sevdiği hayali teorik fizikçiye bir atıf değil, “bazinga” aynı zamanda arp anlamına da geliyor ki keşfedilen bu tür arp’i oldukça andırıyor. Bu bir kazan-kazan durumu.

4. Aha ha

Bilimsel bulgularını böyle kullanan yalnızca modern bilim insanları değil. 1977 yılında Arnold Menke bir arıya yeni bir tür bulduğunda yaşadığı heyecanı ölümsüzleştirmek adına Aha ha ismini verdi. Hatta Menke, makalesine bir hava katmak amacıyla “A ha, a new genus of Australian Sphecidae” yani “A ha, Australian Sphecidae’de yeni bir tür” başlığını attı. Bu lafı çok seven Menke, araba plakasını bile “AHAHA" olarak değiştirdi. Bulunan arı türü Specidae ailesine mensup. Bu aileye mensup arılar oldukça türleşmiş ve çok çeşitli vücut tipleri ve üreme stillerine sahipler.

5. Dracorex hogwartsia

Dracorex hogwartsia, “Hogwarts’ın ejderha kralı” Bob Bakker ve Rob Sullivan tarafından 2006’da bulunan bir dinozor. Dinozorun otçul olmasına karşın kafa biçmi yırtıcı bir ateş-üfleyen ejderhayı andırıyor. Bu türün etrafında, bazı skeptiklerin 15 yıl önce keşfedilen bir diğer dinozora kıyasla çocuksu kaçtığını düşünmesinden ötürü bazı fikir ayrılıkları mevcut, ayrılıklar hala sürüyor. Spesifik isim olan hogwartsia Harry Potter kitaplarının geçtiği mekan ismine bir ithaf. İsim eğlenceli ve kemiklerin Children’s Museum of Indianapolis’te gösterildiği de düşünülünce gayet güzel uyuyor. Harry Potter’in yazarı J.K. Rowling ismi çok sevmiş: 

Dracorex hogwartsia ismi, Harry Potter kitapları yayınlandı yayınlanalı karşıma çıkan en beklenmedik onurlandırma oldu! Dinozorların nefes kesici dünyasında Hogwarts’ın ufak bir çentik darbesine sahip olduğunu düşünmek müthiş heyecan verici.

6. Medusaceratops lokii

“Medusa boynuzlu yüz” olarak çevrilen Medusaceratops türünün ismi, Michael Ryan tarafından 2010 yılında tarif edilmiş, yıllarca yanlış sınıflandırılan dinozorun görünümü hakkında iyi bir ipucu veriyor. Medusa, saçları yerine yılanlara sahip olan ve sadece bakarak insanları taşa çevirebilen bir Yunan mitolojisi yaratığı. Medusaceratops kafa kısmında yılanı andıran çıkıntı tarzı büyük boynuzlara sahip. Lokii spesifik ismi İskandinav mitolojisindeki problem çıkarırlığıyla bilinen yarı-tanrı Loki’ye bir selam niteliği taşıyor. Kimliğini saptama konusunda dinazorun bilim insanlarına çektirdikleri düşünülünce isim oldukça uygun gözüküyor.

Medusaceratops 77 milyon yıldan daha uzun bir süre önce yaşadı ve Ceratopsia ailesinin en eski üyelerinden birisi. Bu ailenin en ünlü üyesi triceratops, ki yaklaşık 10 milyon yıllık bir süre boyunca ayrılmamışlardı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

7. Callicebus aureipalatii

Yılbaşının fazla reklamlaşmasına dair duyduğunuz huzursuzluğu unutun. Callicebus aureipalatii, değerli bir sebep için kelimenin tam manasıyla satıldı. 2004 yılında Güney Amerika’da yeni bir tür maymunun duyurusu yapıldı ve bilim insanları bu türün ismini verme haklarından vazgeçerek, elde edilecek karı, maymunun bulunduğu yerde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan FUNDESNAP’a verecekleri bir açık arttırmaya giriştiler. 650.000$’lik kazanan teklif, maymuna Callicebus aureipalatii ismini vermeye hak kazandı. Aureipalatii “altın sarayın” şeklinde çevriliyor. İsim, açık arttırmanın kazananına, yani GoldenPalace.com adresli kumar websitesine bir ithaf niteliği taşımakta. GoldenPalace.com, aslında Andes dağlarının eteklerinde yaşar ve monogam bir sosyal yapı benimser.

8. Annuntidiogenes worfi

Annuntidiogenes worfi, Star Trek’te bir hayali karakter olan Lt. Worf’a ithafen isimlendirilmiş bir pagurus. A. worfi 105.3 ila 94.3 milyon yıl önce yaşamış ve fosili İspanya’da bulunmuş. Pagurus muhtemelen etçil idi. Pagurusun ön mide kısmı René H.B. Fraaije’nin araştırma takımına bir Klingon’un kafa biçmini andıran bir takım çıkıntılara sahip. Bir şeye bir Klingon ismi verecekseniz, vereceğiniz Klingon ismi mutlaka Worf olur. Kimse Duras’ın ismini hiçbir şeye vermemeli. Nefret ediyorum o adamdan.

9. Spongiforma squarepantsii

2011 yılında Hawaii’de bulunan bir mantar ilk kez tanımlandı. Spongiforma cinsinin diğer üyesi olan S. thailandica’nın keşfinden yalnızca 2 yıl önce keşfedildi. S. squarepantsii Süngerbob Karepantolon isimli çizgifilmin ana karakteri.

Mantarın görüntüsü oldukça çizgi filmsi ve süngersiydi, ve böylece türün ismini direkmen almasını sağladı ve spesifik isim ise buna uygun olarak inanılmaz derecede hoş oldu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: IFLS | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/10/2020 02:07:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1806

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Işık
Hız
Genel Görelilik
İnfografik
Oyun Teorisi
Factchecking
Richard Dawkins
Neandertaller
Rna
Çiftleşme
Cinsel Seçilim
Saç
Onkoloji
İnsanın Evrimi
Cinsel Yönelim
Epigenetik
Covid-19
Dünya Sağlık Örgütü
Hominidae
Stephen Hawking
Doğal Seçilim
Dünya
Zooloji
Enfeksiyon
Coğrafya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sıradan insanların sıradışı olmayı seçebileceklerini düşünüyorum.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder