Yediğimiz Yumurta Doğmamış Civciv mi? Yumurtanın Döllendiğini Nasıl Anlarız?

Civcivin Gelişim Basamaklarına Bir Bakış...

Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hayır. En azından çok büyük ihtimalle hayır. Eğer yumurtayı marketten alıyorsanız, döllenmiş yumurta yeme ihtimaliniz sıfırdır; çünkü yumurta çiftliklerinde horoz bulunmaz. Ancak yumurtanızı sokaktan, köyden, vb. alıyorsanız, bu şekilde üretilen yumurtalar horozlarla bir arada yaşayan tavuklardan geliyor olabileceği için, küçük de olsa bir ihtimal mevcut.

İlk olarak şu anlaşılmalıdır: Gallus gallus domesticus isimli kuşun dişisi olarak bildiğimiz tavuklarda yumurta üretimi ortalama 25.5 saat sürmektedir. Dolayısıyla bir tavuk, 630 günlük bir yumurtlama dönemi boyunca yaklaşık 420 yumurta üretir (bunu yaklaşık olarak her her 2 günde 1 defa yumurtlama gibi düşünebilirsiniz).

Üretilen bu yumurta, dişinin üreme hücresidir. Bir horoz tarafından döllense de, döllenmese de kabuğu da dahil olmak üzere tüm içeriğiyle tavuk tarafından üretilecek ve atılacaktır. Tıpkı her ay insan dişilerinin 1 adet yumurtayı vücutlarından dışarı atması gibi...

Bir civcivin yumurta içerisindeki macerasının en net görüntülerinden biri...
Bir civcivin yumurta içerisindeki macerasının en net görüntülerinden biri...

Ama tavuklarla insanlar arasında iki fark vardır: Birincisi, tavuklar insan dişilerine göre çok daha sık yumurtlarlar ve ikincisi, tavukların yumurtası türümüzün dişilerinin yumurtalarından binlerce kat büyüktür. Eh, tabii bir de insan yumurtalarını yemiyoruz.

Tavuk yumurtası oldukça büyük olduğu için, böylesi büyük bir yumurtanın ancak döllenme sonucu oluşması gerekiyormuş gibi bir izlenim oluşabilmektedir. Bu, yanlıştır. Tavuktan çıkan yumurta döllenmiş de olabilir, döllenmemiş de... Markette satılanların hiçbiri döllenmiş değildir. Köyde tavuk veya horoz beslediyseniz, tavuğunuzun ürettiği yumurtalar horoz tarafından döllenmiş olabilir.

Döllenmiş Yumurtayı Ayırt Edebilir miyiz?

Ne yazık ki bu çok ama çok zor. Fakat biraz biyoloji bilgisi kullanarak, en azından genel bir fikir elde etmeniz mümkün olabilir.

Döllenmemiş yumurtaların sarısının içerisinde, düzenli bir yapıda olmayan beyaz bir noktacık bulunur. Eğer ki düzgün halkalar halinde değilse buna blastodisk adı verilir ve yumurta döllenmediği zaman o şekilde kalır.

Döllenmemiş yumurta... Blastodiskin soluk ve düzgün olmayan bir şekle sahip olduğuna dikkat ediniz.
Döllenmemiş yumurta... Blastodiskin soluk ve düzgün olmayan bir şekle sahip olduğuna dikkat ediniz.

Eğer bir tavuk, bir horoz tarafından döllenecek olursa, yine yumurtanın genel görünümünde hiçbir fark olmaz; sadece yumurtanın sarısındaki o beyaz leke çok daha düzgün bir şekilde, daha belirgin ve daha yuvarlak olacaktır. Buna blastoderm adı verilir.

Döllenmiş yumurta... Blastoderm çok daha düzgün yapılıdır ve belirgindir.
Döllenmiş yumurta... Blastoderm çok daha düzgün yapılıdır ve belirgindir.

Ancak bir tavuk yumurtasının döllenmiş olmasının, yani blastodermin oluşmasının da tek başına hiçbir anlamı yoktur. Tavuk, yumurtaları üzerinde kuluçkaya yatmadığı sürece asla embriyo gelişimi gözlenmez. 25 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar gelişim için uygundur; 10 derecenin altında ise gelişim tamamen duracaktır. Birçok kuş, kuluçkaya yattıklarında yumurtalarını 36.4-38 santigrat derece aralığında (0.2-0.4 derecelik ufak sapma payları çerçevesinde) tutarlar. Sıcaklık korunduğu sürece gelişim de devam eder. Bu yüzden kuluçka süreci, civciv oluşumu için olmazsa olmazdır. 

Dolayısıyla, bir köyden aldığınız yumurtalar bile, eğer doğrudan doğruya tavuğun altından almıyorsanız, gerekli sıcaklık parametrelerine sahip olmayacağı için döllenmişse bile gelişemeyecektir.

Yumurtanın döllenmesi yeterli değildir, kuluçka da gerekir. 24 saat boyunca kuluçkada bekleyen bir yumurtanın blastodermi genişlemeye ve kaybolmaya başlar.
Yumurtanın döllenmesi yeterli değildir, kuluçka da gerekir. 24 saat boyunca kuluçkada bekleyen bir yumurtanın blastodermi genişlemeye ve kaybolmaya başlar.
Kuluçkanın 2. gününden itibaren yumurtanın sarı kısmında düzensizlikler belirmeye başlar.
Kuluçkanın 2. gününden itibaren yumurtanın sarı kısmında düzensizlikler belirmeye başlar.
Kuluçkanın 4. gününden itibaren canlılığa dair ilk izler gözle görülür hale gelir ve gelişim bu şekilde devam eder.
Kuluçkanın 4. gününden itibaren canlılığa dair ilk izler gözle görülür hale gelir ve gelişim bu şekilde devam eder.

Bu evrelerin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Uzun lafın kısası, neredeyse kesin olarak söyleyebiliriz ki, yediğiniz yumurtalarda embriyo bulunmayacaktır. Buna oldukça yakın derecede yüksek bir ihtimalle, yediğiniz yumurta daha en başından, asla döllenmemiş olacaktır. Kısaca bir ayçiçeği çekirdeği ile bir kuş yumurtası arasında fark yoktur. İkisi de henüz embriyo üretimine katılmamış üreme hücresidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/03/2020 12:49:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5532

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Üstün entelektüellerin temel besin kaynağı gerçeklerdir.”
Leonardo da Vinci
Geri Bildirim Gönder