Yediğimiz Yumurta Doğmamış Civciv mi? Yumurtanın Döllendiğini Nasıl Anlarız?

Civcivin Gelişim Basamaklarına Bir Bakış...

Yediğimiz Yumurta Doğmamış Civciv mi? Yumurtanın Döllendiğini Nasıl Anlarız? Gawker Assets
3 dakika
191,065 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Hayır. En azından çok büyük ihtimalle hayır. Eğer yumurtayı marketten alıyorsanız, döllenmiş yumurta yeme ihtimaliniz sıfırdır; çünkü yumurta çiftliklerinde horoz bulunmaz. Ancak yumurtanızı sokaktan, köyden, vb. alıyorsanız, bu şekilde üretilen yumurtalar horozlarla bir arada yaşayan tavuklardan geliyor olabileceği için, küçük de olsa bir ihtimal mevcut.

İlk olarak şu anlaşılmalıdır: Gallus gallus domesticus isimli kuşun dişisi olarak bildiğimiz tavuklarda yumurta üretimi ortalama 25.5 saat sürmektedir. Dolayısıyla bir tavuk, 630 günlük bir yumurtlama dönemi boyunca yaklaşık 420 yumurta üretir (bunu yaklaşık olarak her her 2 günde 1 defa yumurtlama gibi düşünebilirsiniz).

Üretilen bu yumurta, dişinin üreme hücresidir. Bir horoz tarafından döllense de, döllenmese de kabuğu da dahil olmak üzere tüm içeriğiyle tavuk tarafından üretilecek ve atılacaktır. Tıpkı her ay insan dişilerinin 1 adet yumurtayı vücutlarından dışarı atması gibi...

Bir civcivin yumurta içerisindeki macerasının en net görüntülerinden biri...
Bir civcivin yumurta içerisindeki macerasının en net görüntülerinden biri...

Ama tavuklarla insanlar arasında iki fark vardır: Birincisi, tavuklar insan dişilerine göre çok daha sık yumurtlarlar ve ikincisi, tavukların yumurtası türümüzün dişilerinin yumurtalarından binlerce kat büyüktür. Eh, tabii bir de insan yumurtalarını yemiyoruz.

Reklamı Kapat

Tavuk yumurtası oldukça büyük olduğu için, böylesi büyük bir yumurtanın ancak döllenme sonucu oluşması gerekiyormuş gibi bir izlenim oluşabilmektedir. Bu, yanlıştır. Tavuktan çıkan yumurta döllenmiş de olabilir, döllenmemiş de... Markette satılanların hiçbiri döllenmiş değildir. Köyde tavuk veya horoz beslediyseniz, tavuğunuzun ürettiği yumurtalar horoz tarafından döllenmiş olabilir.

Döllenmiş Yumurtayı Ayırt Edebilir miyiz?

Ne yazık ki bu çok ama çok zor. Fakat biraz biyoloji bilgisi kullanarak, en azından genel bir fikir elde etmeniz mümkün olabilir.

Döllenmemiş yumurtaların sarısının içerisinde, düzenli bir yapıda olmayan beyaz bir noktacık bulunur. Eğer ki düzgün halkalar halinde değilse buna blastodisk adı verilir ve yumurta döllenmediği zaman o şekilde kalır.

Döllenmemiş yumurta... Blastodiskin soluk ve düzgün olmayan bir şekle sahip olduğuna dikkat ediniz.
Döllenmemiş yumurta... Blastodiskin soluk ve düzgün olmayan bir şekle sahip olduğuna dikkat ediniz.

Eğer bir tavuk, bir horoz tarafından döllenecek olursa, yine yumurtanın genel görünümünde hiçbir fark olmaz; sadece yumurtanın sarısındaki o beyaz leke çok daha düzgün bir şekilde, daha belirgin ve daha yuvarlak olacaktır. Buna blastoderm adı verilir.

Döllenmiş yumurta... Blastoderm çok daha düzgün yapılıdır ve belirgindir.
Döllenmiş yumurta... Blastoderm çok daha düzgün yapılıdır ve belirgindir.

Ancak bir tavuk yumurtasının döllenmiş olmasının, yani blastodermin oluşmasının da tek başına hiçbir anlamı yoktur. Tavuk, yumurtaları üzerinde kuluçkaya yatmadığı sürece asla embriyo gelişimi gözlenmez. 25 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar gelişim için uygundur; 10 derecenin altında ise gelişim tamamen duracaktır. Birçok kuş, kuluçkaya yattıklarında yumurtalarını 36.4-38 santigrat derece aralığında (0.2-0.4 derecelik ufak sapma payları çerçevesinde) tutarlar. Sıcaklık korunduğu sürece gelişim de devam eder. Bu yüzden kuluçka süreci, civciv oluşumu için olmazsa olmazdır. 

Dolayısıyla, bir köyden aldığınız yumurtalar bile, eğer doğrudan doğruya tavuğun altından almıyorsanız, gerekli sıcaklık parametrelerine sahip olmayacağı için döllenmişse bile gelişemeyecektir.

Yumurtanın döllenmesi yeterli değildir, kuluçka da gerekir. 24 saat boyunca kuluçkada bekleyen bir yumurtanın blastodermi genişlemeye ve kaybolmaya başlar.
Yumurtanın döllenmesi yeterli değildir, kuluçka da gerekir. 24 saat boyunca kuluçkada bekleyen bir yumurtanın blastodermi genişlemeye ve kaybolmaya başlar.
Kuluçkanın 2. gününden itibaren yumurtanın sarı kısmında düzensizlikler belirmeye başlar.
Kuluçkanın 2. gününden itibaren yumurtanın sarı kısmında düzensizlikler belirmeye başlar.
Kuluçkanın 4. gününden itibaren canlılığa dair ilk izler gözle görülür hale gelir ve gelişim bu şekilde devam eder.
Kuluçkanın 4. gününden itibaren canlılığa dair ilk izler gözle görülür hale gelir ve gelişim bu şekilde devam eder.

Bu evrelerin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Uzun lafın kısası, neredeyse kesin olarak söyleyebiliriz ki, yediğiniz yumurtalarda embriyo bulunmayacaktır. Buna oldukça yakın derecede yüksek bir ihtimalle, yediğiniz yumurta daha en başından, asla döllenmemiş olacaktır. Kısaca bir ayçiçeği çekirdeği ile bir kuş yumurtası arasında fark yoktur. İkisi de henüz embriyo üretimine katılmamış üreme hücresidir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İğrenç! 2
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/04/2021 12:07:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5532

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Kanser Tedavisi
Depresyon
Evrimsel Antropoloji
Çocuk
Metabolizma
Kadın Sağlığı
Hasta
Virüs
Komplo Teorisi
Süpernova
Karadelik
Tür
Taksonomi
Evrimleşme
Salgın
Maskeler
Radyasyon
Işık
Yüksek
Avrupa
Evrim Teorisi
Mucize
Konuşma
Toplumsal Cinsiyet
Makine
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku