Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Yapay Zeka, İnsan Yüzlerinden Sonra, Şempanze Yüzlerini de Ayırt Edebilmeye Başladı!

Yapay Zeka, İnsan Yüzlerinden Sonra, Şempanze Yüzlerini de Ayırt Edebilmeye Başladı!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, New Scientist isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Geliştirilen bir yapay zeka algoritması, şempanzelerin yüzlerini tanıyabiliyor, takip edebiliyor ve diğer yüzlerden ayırt edebiliyor. Bu durum, şempanzeler üzerindeki araştırmaları daha verimli hale getirebilir.

Oxford Üniversitesi'nden Arsha Nagrani ve arkadaşları, yaban hayatta videoya kaydedilen şempanzelerin yüzlerini birbirinden ayırt edebilecek bir yapay zeka programı geliştirdi.[1] Bu yapay zekayı kullanarak, hayvanların doğal habitatlarındaki davranışları daha etkili bir şekilde takip etmek mümkün olacak.

Algoritma, araştırmacıların ve vahşi yaşam koruyucularının şempanze ve diğer primatların karmaşık davranışlarını araştırmasını kolaylaştırabilir.

Uzmanlar, yapay zekayı eğitmek için toplamda 14 yılı kapsayan, 50 saatlik şempanze videolarını izlettiler. Videolardaki şempanzeler, Batı Afrika'da bulunan Gine'nin Bossou bölgesinde yaşayan şempanzelerdi. Görüntülerde, yaşları yeni doğan ila 57 arasında değişen 23 şempanze bulunuyordu. Bu görüntülerden, toplamda 10 milyondan fazla şempanze yüzü fotoğrafı çıkarıldı. Algoritma, kendisine ham video gösterildiğinde, videodaki şempanzeleri tek tek ayırt edip, her birini takip edebilecek şekilde geliştirildi.

Ayrıca algoritma, ışık ve görüntü kalitesi düşük olduğunda bile yüksek başarıyla yüzleri ayırt edebiliyor. Öyle ki, şempanzeler doğrudan kameraya bakmıyor olsalar bile, yapay zeka yüzlerini ayırt edebiliyor ve onları durmaksızın takip edebiliyor. Yapay zeka algoritmasının kendisine gösterilen bireyleri doğru tespit etme oranı %92 olarak ölçüldü; ayrıca bu algoritmayı kullanan uzmanlar, bir şempanzenin cinsiyetini %96 doğruluk ile tespit edebiliyorlar.

Science Advances

Araştırmacılar bunu, insanların şempanzelerin yüzlerini ayırt etme başarısı ile kıyasladılar. Rastgele 100 fotoğraf seçtiler ve insanların bu şempanzelerin yüzlerini kategorize etmelerini istediler. Algoritma, bu testi %84 isabetlilik ile geçti ve sadece 30 saniyede görevi tamamladı. Şempanze yüzlerini ayırt etmekte uzman olan insanlar 55 dakika boyunca uğraştılar ve %42 isabetlilik oranına ulaşabildiler.

Algoritma, araştırmacıların sadece şempanze yüzlerini ayırt etmelerini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda şempanze grupları içerisindeki davranışları ve sosyal etkileşimlerin yıllar ve nesiller içindeki değişimini daha yakından takip edebilmelerini mümkün kılacak. Araştırmada görev alan Daniel Schofield şöyle diyor:

Bu algoritmayı kullanarak sosyal ağlar inşa etmeye başlayabileceğiz. Bireyler arasındaki etkileşimleri nicel bir şekilde takip ederek, şempanze komünitelerindeki yapısal değişimleri takip etmemiz mümkün oluyor. Üstelik bunu şimdilik sadece şempanzelere uygulamış olsak da, diğer tüm primatlara da uygulanabilir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: New Scientist | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Schofield, et al. (2019). Chimpanzee Face Recognition From Videos In The Wild Using Deep Learning. Science Advances, sf: eaaw0736. doi: 10.1126/sciadv.aaw0736. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/09/2020 21:03:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9316

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Diş
Çekirdek
Yeni Koronavirüs
Dilbilim
Uzay Görevleri
Koronavirüs
Beyin
Kalıtım
Solunum
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
İspat
Gerçek
Saç
Köpekler
Kromozom
Jinekoloji
Tehlike
Sıcaklık
Makale
Hayvan Davranışları
Tüyler
Akciğer
Sağlık
Böcek
Sağlık Bilimleri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın bir gün yok olacağı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Asıl soru şu: Bu, ne zaman olacak?”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder