Bu Reklamı Kapat

Yapay Süper Zekayı Kontrol Etmek İmkansız Olabilir!

Yapay Süper Zekayı Kontrol Etmek İmkansız Olabilir!
Bu Reklamı Kapat
Yazar David Nield Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
2,481 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka yazı dizisinin 35. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Yapay Zeka Hakkında Bir Rehber: Nedir, Ne Değildir, Ne Olacaktır?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yapay zekanın insanlığı alaşağı etme fikri onlarca yıldır konuşuluyor. Uluslararası bir araştırma ekibi, süper zeki bir yapay zekayı (YZ) kontrol edip edemeyeceğimize dair beklentilerini, 5 Ocak 2021'de Journal of Artificial Intelligence Research'de (JAIR) yayımlanan çalışmalarıyla açıkladılar.[1]

Kısa cevap, Yapay Süper Zeka'yı (YSZ) kontrol etmenin imkansıza çok yakın olacağıdır. İşin püf noktası, insan kavrayışının çok ötesindeki bir süper zekayı kontrol etmenin, analiz edebileceğimiz süper zekanın bir simülasyonunu gerektirmesidir. Fakat eğer süper zekayı anlayamazsak, böyle bir simülasyon yaratmak imkansızdır.

Yeni çalışmanın yazarları, yapay süper zekanın ortaya çıkacağı türden senaryoları belirleyemezsek, "insanlara zarar vermemek" gibi kurallar oluşturulamayacağını söylüyor. Bir bilgisayar sistemi, insan programcıların olanaklarının üzerinde bir seviyede çalışmaya başladığında artık bir sınır konulamaz. Araştırmacılar, makalede şunları yazıyor:

Bu Reklamı Kapat

Bir süper zeka, tipik olarak "robot etiği" başlığı altında çalışılanlardan temelde farklı bir sorun teşkil eder. Bunun nedeni, süper zekanın çok yönlü olmasıdır. Bundan dolayı kontrol edilebilmesi bir yana, süper zeka, insanlar tarafından anlaşılmaz olan hedeflere ulaşmak için çeşitli kaynakları harekete geçirme potansiyeline sahiptir.

Çalışma ekibinin gerekçesinin bir kısmı, Alan Turing'in 1936'da ortaya koyduğu sonlanma problemine dayanıyor.[2] Sorun, bir bilgisayar programının bir sonuca ve cevaba ulaşıp ulaşmayacağını (ve durup durmayacağını) veya bir tane bulmaya çalışırken sonsuza dek döngüye girip girmeyeceğini bilmeye odaklanır.

Turing'in akıllıca geliştirdiği matematiksel bir analizle kanıtladığı gibi, bazı özel programlar için, hedefe ulaşmak amacıyla yazılabilecek her potansiyel programı bilmemize imkan verecek bir yol bulmak mantıksal olarak imkansızdır. Bu durum bizi, süper zeki bir sistemde, mümkün olan her bilgisayar programını aynı anda hafızasında tutabilecek yapay zekaya geri getiriyor. Örneğin, yapay süper zekanın insanlara herhangi bir şekilde zarar vermesini ve insanlığı yok etmesini engellemek için yazılan herhangi bir program bir sonuca varabilir (veya durabilir) - her iki şekilde de kesinlikle emin olmamız matematiksel olarak imkansızdır, bu da kapsayıcı olmadığı anlamına gelir.

Araştırmacılar, böyle bir makineyi kontrol edebilecek bir algoritma geliştirmenin, bilgi işlemenin sınırları nedeniyle temelde imkansız olacağını buldu. Almanya'daki Max-Planck İnsani Gelişme Enstitüsü'nden bilgisayar bilimcisi Iyad Rahwan, şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Problemi teorik bilgisayar biliminin temel kurallarına indirgerseniz, bir yapay zekaya dünyayı yok etmemesi komutunu verecek bir algoritmanın yanlışlıkla kendi operasyonlarını durdurabileceği ortaya çıkar. Bu olursa, koruma algoritmasının tehdidi halen analiz edip etmediğini veya zararlı yapay zekayı kontrol altına almak için durup durmadığını bilemezsiniz. Aslında bu, koruma algoritmasını kullanılamaz hale getirir.

Araştırmacılar, makalede şunları yazıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bir süper zekanın, potansiyel olarak dünyanın durumu kadar karmaşık girdi üzerinde evrensel bir Turing makinesi tarafından yürütülebilecek tüm programları içeren bir programı içereceğini varsayarsak, sıkı koruma, teorik (ve pratik olarak) imkansız olan böyle bir programın simülasyonunu gerektirir.

Araştırmacılar, yapay zekaya biraz etik öğretmenin ve dünyayı yok etmemesini söylemenin alternatifinin, süper zekanın yeteneklerini sınırlamak olduğunu söylüyorlar. Örneğin, internetin bazı bölümlerine veya belirli ağlara erişimi kesilebilir. Yeni çalışma bu fikri de reddediyor ve yapay süper zekanın erişimini sınırlayacağını öne sürüyor. Argümana göre, eğer süper zekayı insanların kapsamının dışındaki sorunları çözmek için kullanmayacaksak, o zaman neden yaratalım?

Yapay zeka ile ilerleyeceksek, kontrolümüz dışındaki bir süper zekanın ne zaman geldiğini bile bilemeyebiliriz, anlaşılmazlığı da budur. Bu durum, gittiğimiz yön hakkında bazı ciddi sorular sormaya başlamamız gerektiği anlamına gelmektedir.[3] Max-Planck İnsani Gelişme Enstitüsü'nden bilgisayar bilimcisi Manuel Cebrian şöyle söylüyor:

Dünyayı kontrol eden süper zeki bir makine kulağa bilimkurgu gibi geliyor; ancak insan programcıların, nasıl öğrendiklerini tam olarak anlayamadığı, bazı önemli görevleri bağımsız olarak yerine getirebilen makineler zaten mevcut. Dolayısıyla, bunun bir noktada kontrol edilemez ve insanlık için tehlikeli olup olmayacağı sorusu ortaya çıkmaktadır.

"Teknolojik tekillik (Yapay Genel/Süper Zeka) yakın bir gelecekte gerçekleşebilir mi?" diye merak ediyorsanız, şu içeriğimiz tam size göre: 995 Yapay Zeka Uzmanıyla Yapılan Çalışmaya Göre, Tekilliğe (Yapay Genel Zekaya) 2060 Yılından Önce Ulaşmamız Çok Olası!

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 9
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: ScienceAlert | Arşiv Bağlantısı
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka yazı dizisinin 35. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Yapay Zeka Hakkında Bir Rehber: Nedir, Ne Değildir, Ne Olacaktır?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2022 09:25:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9964

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Komplo
Mikoloji
Solunum
Saç
Yayılım
Nadir
Antikor
Parazit
Manyetik
Hız
Ortak Ata
Araştırmacılar
Sinek
Jinekoloji
Tercih
Mühendislik
Kitap
Kontrol
Güve
Dinozorlar
Sinirbilim
Bebek Doğumu
Test
Hastalık
Yeme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et