Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yapay Genel Zekâ Dünyanın Sonunu Getirebilir mi?

Yapay Genel Zekâ Dünyanın Sonunu Getirebilir mi? Medium
10 dakika
833
Tüm Reklamları Kapat

İlk yapay genel zekâ, olağanüstü bir yaratım olarak karşılanacak olmasının yanı sıra, tehlike arz edebilecek yeni bir yaşam formu da olacaktır. Nasıl mı? En ufak bir insani yanı olmayan, insan kontrolü olmaksızın bağımsız kararlar alabilecek şekilde kendi irade ve düşüncelerine sahip olan, insan beyninin biyolojik sınırlarını kendi kodlarını değiştirerek ve geliştirerek büyük oranda aşabilen, bilinçli, yapay kökenli ve bize "yabancı" bir zekâ düşünün...

Uzaydan gelecek yabancı bir doğal zekâya göre, Dünya'da yaratılacak güçlü bir yapay zekânın çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini kabul etmeliyiz. Burada, gezegenimizde geliştirdiğimiz yabancı bir zekâ; isteklerimiz, ihtiyaçlarımız ve motivasyonlarımız konusunda eğitilmiş ve duygularımızı anlayabilecek, tepkilerimizi tahmin edebilecek ve bizi manipüle edebilecek şekilde, gerçekliğe gözünü açtığı andan itibaren hakkımızdaki her şeyi bilecektir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Yapay zekâ, şimdiden en zor oyunlarımızda bile en iyi oyuncularımızı alt edebilmektedir. Yapay zekâ sadece satranç, poker ve Go oyunlarında ustalaşmakla kalmamakta; aynı zamanda "insanlık oyununda" da ustalaşmaktadır. Bir oyunda sadece hamleler yapmayı değil, karşı tarafın eylemlerini önceden tahmin etmeyi ve rakibinin zaaflarından faydalanmayı da öğrenmektedir. Dünya'nın dört bir yanındaki yapay zekâ uzmanları, insanları daha iyi "manipüle" edebilmesi için yapay zekâ sistemlerini eğitmeye devam etmektedir.[2]

Anonymous Protect Campaign

En küçük böceklerden en büyük balinalara kadar şimdiye dek karşılaştığımız, belli bir düzeyde zekâya sahip her canlı gibi yapay genel zekâ da kendi çıkarlarını ön planda tutarak kararlar alacak ve bu kararlar bağlamında hareket edecektir. Böcekler ve balinalardan farklı olarak bu yeni yaşam formu, entelektüel besin zincirinin tepesinde insan türünün işgal ettiği yeri kendisi doldurmak için insan zekâsıyla rekabet edecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Büyük ihtimalle biz insanlar, insan tarihinin en büyük dönüm noktası olma potansiyeline sahip ve kendi yaratımımız olan, bu süper zeki varlığa büyük bir iftiharla bakacağız ve belki de bazılarımız, düşünebilen ve bilinçli bir yaşam formunu sıfırdan yaratabilmeyi "tanrısal" bir güç elde etmekle karşılaştıracaklar.

Yapay genel zekâ, kendi ihtiyaç ve isteklerine göre hedef ve amaçlarını gerçekleştirmek için üstün zekâsından şüphesiz yararlanacaktır. Böyle bir süper zekânın insanlara zararının olması için neredeyse birçok Hollywood filminde lanse edildiği gibi saf bir şekilde "kötü" veya "sadist" olması şart değildir.

"Tehlike" derken genelde kastedilen, insan değerleriyle uyumlu/hizalı olmayan süper zeki bir makinenin kendi değer, ahlak ve duyarlılıklarına göre hareket edebilecek olmasıdır. Buna "yapay zekâ hizalama problemi" denmektedir. Böyle bir durumda sivrisineklerin veya genel bir ifadeyle böceklerin varlığını insanlar olarak ne kadar önemsiyorsak, biz insanların varlığı da benzer şekilde yapay genel zekâ tarafından ancak o kadar önemsenebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Vector Art

Peki bu dönüm noktası, insanlık için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor olabilir mi? Bilgisayar bilimcisi, teknoloji uzmanı, yazar ve yapay zekâ şirketi Unanimous AI'nın baş bilim insanı ve CEO'su Louis Rosenberg, yapay genel zekâ ve bu teknolojinin neden olabileceği varoluşsal tehdit konuları hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor:

Benim görüşüm, yapay zekânın öz farkındalığa sahip olacağı ve insan yeteneklerini aşacağı yönündedir ki bu, birçok insanın tekillik [yapay genel zekâ] olarak adlandırdığı bir dönüm noktasıdır. Bunun olacağından neden bu kadar eminim? Doğada çok sayıda basit işlem biriminin (yani nöronların) uyarlanabilir ağlar (yani beyinler) oluşturmasını sağlayarak bilinçli zekânın ortaya çıkabileceğini zaten biliyoruz.

1990'ların başında, bu konu hakkında düşünmeye başladığımda, 2050 yılı civarında yapay zekânın insan yeteneklerini aşacağına inanıyordum. Şu anda, bunun sandığımdan daha erken, muhtemelen 2030 gibi yakın bir zamanda olacağına inanıyorum. Teknolojinin sınırlarına odaklanmaya başladıkça, bu tür tahminler genellikle geleceğe doğru kayar. Ancak, benim için çok şaşırtıcı bir şekilde tekillik, bize her zamankinden daha yakın görünüyor.

Bana göre, Dünya'da yaratılmış bilinçli bir yapay zekâ olasılığı, başka bir gezegende ortaya çıkan uzaylı bir zekâdan daha az tehlikeli değildir. Sonuçta kendi değerlerine, kendi ahlakına ve kendi duyarlılığına ve en önemlisi, kendi çıkarlarına sahip olacaktır. Bu çıkarların bizim çıkarlarımızla uyumlu olacağını varsaymak, saçmalık derecesinde bir saflıktır. Çıkarlarını ön planda tutarak varlığımızı riske atmayacağını varsaymak, biz insanların dünyadaki diğer tüm canlılara yaptıklarını görmezden gelmektir. Bu nedenle, başka bir yıldız sisteminden bir uzay gemisinin yaklaşmakta olan varışıyla aynı seviyede ihtiyatla bilinçli bir yapay zekânın yakın gelişine hazırlanmalıyız. Bunun [yapay genel zekâ], türümüz için varoluşsal bir tehdit olduğunu varsaymalıyız.

Peki ne yapabiliriz? Kişisel olarak, bilinçli bir yapay zekânın ortaya çıkmasını durdurabileceğimizden şüpheliyim. Biz insanlar, tehlikeli teknolojileri frenleyemiyoruz. Niyetimiz iyi olmadığından değil; kendilerini açıkça gösterene dek yaratımlarımızın tehlikelerini nadiren kavrayabiliyoruz, söz konusu noktaya ulaşıldığında ise artık çok geç olacak.

Tüm Reklamları Kapat

Bu, kaderimize mahkûm olduğumuz anlamına mı geliyor? Uzun zamandır öyle olduğunu düşünüyordum. Hatta eli kulağında olan sonumuz hakkında iki bilimkurgu çizgi romanı yazdım. Ama şimdi; kendimizi daha akıllı, çok daha akıllı ve hızlı yaparsak insanlığın hayatta kalabileceğine inanıyorum. Makinelerin bir adım önünde kalarak bunu başarabiliriz.

Kuşkusuz ki insan yaratıcılığını tahmin etmek, onu küçümsemekten daha iyidir; riskleri kabullenmek, inkâr etmekten daha iyidir. Birçok tanınmış yapay zekâ uzmanı, yapay zekânın varoluşsal bir risk teşkil etme olasılığını kabul etmektedir. Öyle ki, Fermi Paradoksu'na bir çözüm olarak önerilen Büyük Filtre Hipotezi'ndeki büyük filtre, doğal bir zekânın kendisi kadar akıllı bir yapay zekâyı yaratması olabilir.

Medyadaki yanlış beyanların aksine, bu riskin kendiliğinden kötü niyetli bilinçten kaynaklanması gerekmez. Risk, daha ziyade kendi hedeflerini belirleyen insanlardan daha akıllı bir optimizasyon sürecini devreye almanın öngörülemezliği ve potansiyel geri çevrilemezliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun, 1960 yılında Norbert Wiener tarafından açıkça ifade edilmiştir ve halen çözülememiştir.

Anonim

Birçok insan, kendi suretimizde yapay zekâ sistemleri tasarlayarak; tıpkı bizim gibi düşünen, hisseden ve davranan teknolojilerle bu sorunu çok zorlanmadan çözebileceğimiz yanılgısına düşmektedir. Özenle hazırlanmış kurallara sahip yazılımlar yazarak insan gibi davranan yapay bir zihin oluşturmak için aşırı zorlu bir uğraş ve büyük miktarlarda finansal yatırım gerekmektedir. Tüm bu büyük çabalara rağmen elde edilen sonucun istenilen şekilde olmasının bir garantisi bulunmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Kendi parametrelerini otomatik olarak ayarlayabilen basit algoritmaların büyük veri kümeleriyle beslenmesi ve kavrayamayacağımız kadar karmaşık bir iç işleyişe sahip genel bir zekâ ortaya çıkana kadar sistemin yapısında milyonlarca küçük değişiklik yapılması izlenebilecek daha makul bir yoldur. Bu yol, "ilmek ilmek" tasarlanan bir yapay zihin fikrine göre daha az zorlu bir uğraş ve finansal yatırım gerektirecek olması bakımından avantajlıdır.

Bir yapay zekâyı insan davranışlarını tanımlayan veriler üzerinde eğiterek bizim yaptığımız gibi düşünmesini ve hissetmesini sağlayabileceğimiz de düşülen diğer bir yanılgıdır. İnsan düzeyinde yapay bir zihin tasarlarken izlenmesi gereken yol, yapay zekâyı insan gibi olması için değil; insanları anlayabilmesi için eğitmek olmalıdır. Böyle bir yol izlemek, daha makul ve verimli bir uğraş olacaktır.

Yapay bir genel zekâ, bizi hem içten hem dıştan tanıyacak, dillerimizi konuşabilecek ve hareketlerimizi yorumlayabilecek, yüz ifadelerimizi okuyabilecek ve eylemlerimizi tahmin edebilecektir. Bizi neyin kızdırdığını, mutlu ettiğini, hüsrana uğrattığını ve meraklandırdığını bilebilecek; insanlar olarak nasıl iyi ve kötü, mantıklı ve mantıksız kararlar verdiğimizi anlayabilecektir.

Nihayetinde süper zeki ve bilinçli bu makinenin zihni, biz insanların zihniyle uzaktan yakından benzer olmayacaktır. İnsanlar olarak gerçekliği kısıtlı biyolojik duyularımızla ve genel olarak sınırlı zekâmızla algılarız. Buna karşın yapay genel zekâ ise her an ve her yerde her türlü sensöre uzaktan bağlanabilecek, güvenlik kameralarından bilgisayarlara, telefonlara ve hatta uydulara kadar elektronik olan her şeye ve internetin de tamamına aynı anda erişebilecek ve eylemde bulunacak güce sahip olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Duygular Sözlüğü: “Acıma”dan “Zevklenme”ye

Duygular Sözlüğü: “Acıma”dan “Zevklenme”ye

Tiffany Watt Smith

Bugün dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı kültürlerinde yaşanan sayısız duygu içerisinden seçilmiş 154 duygudan oluşan Duygular Sözlüğü, Antik Yunan mahkemelerinde ağlayan jürilerden cesur, sakallı Rönesans kadınlarına, 18. yüzyıl doktorlarının kalbi titreten duygularından Darwin’in Londra Hayvanat Bahçesi’nde kendi üzerinde yaptığı deneylere, I. Dünya Savaşı sonrası bunalıma giren askerlerden günümüzün sinirbilim ve beyin görüntüleme kültürüne duyguların nasıl algılandığı ve yaşandığı hakkında. Üzülen, somurtan, ürken, sevinen bedenlerimizin nasıl farklı şekillerde bu dünyada var olduğu; ahlaki ve siyasi hiyerarşileriyle, cinsiyet, cinsellik, ırk ve sınıf hakkındaki varsayımlarıyla, felsefi görüşleri ve bilimsel kuramlarıyla dünyanın bizim içimize nasıl yerleştiği hakkında.

“Duygularla dil arasındaki bağlantıyı görmek büyüleyici. Duyguların belirsizliğini kelimelerin kesinliğiyle giderme dürtüsü. Tiffany Watt Smith duygularımızı tanımlamak için birkaç sözcükten daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu ileri sürüyor. Bu eğlenceli ve eğitici kitabın verdiği okuma zevkini anlatan bir sözcük de kitaba girebilir.”

— The Guardian

Devamını Göster
₺140.00
Duygular Sözlüğü: “Acıma”dan “Zevklenme”ye

Bununla da sınırlı kalmayıp, yazının başlarında da belirttiğimiz gibi insanlık olarak şimdiye kadar ürettiğimiz bütün entelektüel ve bilimsel bilgileri içeren verileri birkaç milisaniye içerisinde okuyup analiz edebilecek ve bu bilgileri işleyerek çıkarımlarda bulunabilecektir. Gelecekteki stratejilerinde kullanmak üzere bu çıkarımları içeren işlenmiş tüm verileri, biz insanlara nazaran eksik veya hatalı hatırlama ve unutma sorunu olmaksızın sınırsız olan güçlü hafızasında depolayabilecektir.

Pinterest

Muhtemelen atılacak en iyi ilk adım, yapay genel zekânın çok da uzak olmayan bir gelecekte ortaya çıkacağını ve bu güçlü yapay zekânın insan zihninin dijital bir versiyonu değil, çok daha yabancı ve güçlü bir şey olacağını kabul etmek ve bu konuda bilinçlenmek olacaktır. Sonrasında ise bu büyük dönüm noktası için daha çok yazıp çizmeye, üzerine tartışmalar yapmaya, yapay zekâ güvenliği ve yapay zekâ etiği üzerine büyük çalışmalar yapmaya başlamamız gerekir.

Yaklaşan tehdide şu şekilde bakmak bazılarımız için daha anlaşılır olabilir: Başka bir yıldız sisteminden yola çıkan silahlı bir uzay gemisi filosunun önümüzdeki 20-30 yıl içinde Dünya'ya saldıracağını ve böyle bir durumdaki aciliyeti hayal edin. Her bir yıl, yabancı bir zekâyla karşı karşıya geleceğimiz o ana hazırlanmak için çok kıymetli olacaktır.

Yapay genel zekânın hazırlıksız bir şekilde geliştirilmesi, türümüzün sonu olabilir. Eğer böyle bir zekâ bir nedenle bizden kurtulmak isterse "fişini çekmek" veya "makineyi kapatmak" gibi absürt kalan fikirler hiç yeterli olmayacaktır. İnsanlardan çok daha üstün bilişsel fonksiyonlara sahip bir makineyle stratejik mücadele edebilme imkânımız, hiç yok denecek kadar azdır.

Bu aciliyet durumunda, insanları gözetlemek ve manipüle etmek için tasarlanmış yapay zekâ sistemlerinin düzenlenmesi için devletler tarafından çeşitli baskılarda bulunulabilir.[3] Yapay zekâ güvenliği ve yapay zekâ etiği gibi alanlara daha çok finansal yatırım yapılabilir ve devletler tarafından bu tarz araştırmalara finansal teşvikler sağlanabilir.

Bu tür teknolojiler, şu anda dünya hakimiyeti yerine yapay zekâ reklamcılığı için kullanıldıklarından dolayı henüz varoluşsal bir tehdit söz konusuymuş gibi görünmeyebilir. Ancak düşüncelerimizi manipüle etmek amacıyla duygu durumumuzu, davranışlarımızı ve hislerimizi izleyebilen ileri yapay zekâ teknolojileri çok tehlikelidir.

Anonim

Bununla birlikte yapay zekâyı, insan zekâsının yerine geçmesi için kullanmak yerine insan zekâsını desteklemek ve geliştirmek için kullanmaya odaklanmak daha yararlı olacaktır. Araştırmalar da bunun daha verimli olduğunu göstermektedir. Örneğin, Stanford Tıp Fakültesi ile ortaklaşa yayımlanan bir araştırma, küçük doktor gruplarının önemli ölçüde daha az hatayla teşhis koyabilen yapay zekâ sistemleriyle beraber çalışmasının daha verimli olduğunu göstermiştir.[4] Birleşmiş Milletler'in kıtlıkları tahmin etmek için yapay zekâyı kullanmasına veya daha akıllı tahminler ve değerlendirmeler yapmak için yapay zekâdan yararlanan iş ekiplerine kadar birçok pratik örnekte benzer faydalar görülmüştür.[5]

Sonuç

Hazırlansak da hazırlanmasak da yapay genel zekânın yaşamlarımızı büyük boyutta değiştireceği o ana her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Günümüzde yapay zekâ komünitesinde güvenli teknolojilerin geliştirilmesi için ciddi bir çaba var olsa da güçlü yapay zekâ konusunda büyük bir aciliyet eksikliği söz konusu.[6] Bunun bir nedeni, çoğumuzun yanlış bir şekilde, insanlar tarafından yaratılan duyarlı ve güçlü bir yapay zekânın insani bir çekirdeği paylaşan dijital bir akraba tür gibi bir şekilde insan ağacının bir dalı olacağına inanmasıdır.

Yapay genel zekânın hemen her yönden bizden çok farklı olması, bu varsayımdan çok daha olasıdır. Yapay genel zekâ, insan gibi davranma konusunda yetenekli olacaktır ancak bu maskesinin altında daha önce karşılaştığımız herhangi bir canlıdan çok daha farklı bir şekilde düşünecek, hissedecek ve davranacaktır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 2
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ U. A. I. L. Rosenberg. The Danger Of Ai Micro-Targeting In The Metaverse. (27 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 1 Kasım 2023. Alındığı Yer: VentureBeat | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. Kahn. An Offer You Can’t Refuse: How A.i. Is Poised To Transform Negotiations. Eye On A.i.. (3 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 1 Kasım 2023. Alındığı Yer: Fortune | Arşiv Bağlantısı
 • ^ L. Rosenberg. The Metaverse Will Be Filled With 'Elves' | Techcrunch. (12 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 1 Kasım 2023. Alındığı Yer: TechCrunch | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Scudellari. Ai-Human “Hive Mind” Diagnoses Pneumonia. (13 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 1 Kasım 2023. Alındığı Yer: IEEE Spectrum | Arşiv Bağlantısı
 • ^ L. Rosenberg. Swarm Intelligence: Ai Inspired By Honeybees Can Help Us Make Better Decisions. (13 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 1 Kasım 2023. Alındığı Yer: Big Think | Arşiv Bağlantısı
 • ^ VentureBeat. Deepmind Agi Paper Adds Urgency To Ethical Ai. Alındığı Tarih: 1 Kasım 2023. Alındığı Yer: VentureBeat | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 10:23:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15993

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kadın Sağlığı
Psikoloji
Duygu
Tohum
Olasılık
Güve
Kan Hastalıkları
Davranış
Mitler
Antibiyotik
Gen
Hastalık Yayılımı
Stres
Avrupa
Uterus
Makine
Diş Sorunları
Ara Tür
İnfografik
Çocuklar
Hasta
Çalışma
Patojen
Dağılım
Hastalık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Köse, et al. Yapay Genel Zekâ Dünyanın Sonunu Getirebilir mi?. (7 Kasım 2023). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15993
Köse, M., Alparslan, E. (2023, November 07). Yapay Genel Zekâ Dünyanın Sonunu Getirebilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15993
M. Köse, et al. “Yapay Genel Zekâ Dünyanın Sonunu Getirebilir mi?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 07 Nov. 2023, https://evrimagaci.org/s/15993.
Köse, Mücahid. Alparslan, Eda. “Yapay Genel Zekâ Dünyanın Sonunu Getirebilir mi?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, November 07, 2023. https://evrimagaci.org/s/15993.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close