Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Yalnızlık Testi: Ne Kadar Yalnızsınız?

Psikologlar Tarafından Geliştirilen Yalnızlık Testini Uygulayarak, Klinik Olarak Yalnız Olup Olmadığınızı Test Edebilirsiniz!

Yalnızlık Testi: Ne Kadar Yalnızsınız? Yalnızlık "Sanatı"
Yalnızlık Salgın
5 dakika
46,826
 • Psikoloji
 • Psikolojik Testler

Bireylerin kurmuş oldukları ilişkilerde kendilerini yetersiz hissetmeleri veya yaşamış oldukları ilişkilerde tatmin edici olmayan sosyal yaşantılar içinde olmaları, yaşamlarını birçok yönden etkileyebilmektedir. Bu da bireylerin kendilerini toplumdan soyutlanmalarına ve yalnız hissetmelerine sebep olabilmektedir.

Yalnızlık, patolojik birçok zihinsel sorunun ve kişilik bozukluklarının ön hazırlayıcısı olarak bilinen, toplumların hepsinde yoğun olarak yaşandığı gözlemlenen bir gerçektir. Yalnızlık, genellikle toplumda fiziksel olarak tek başına olma durumu olarak bilinmektedir. Literatürde ise yalnızlık kavramı, genelde "bireyin yaşamakta olduğu sosyal ilişkiler ile yaşamak istediği ilişkiler arasında görülen farktan ve çelişkiden dolayı ortaya çıkarı, rahatsız edici, psikolojik bir durum" şeklinde ifade edilmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Yalnızlık
Yalnızlık

Bu nedenle yalnızlık, basit olarak görülen, fiziksel bir yalnız olma durumundan ortaya çıkan bir duygu değildir. Kişi, sosyal ilişkide bulunduğu kişiler ile beraber olduğu zaman da yalnızlığı yaşayabilir. Bu durumda yalnızlık duygusunun temelini, bireyin sosyal ilişkilerinin yetersizliği ve bu ilişkilerden alınan doyum düzeyinin düşük oluşu teşkil etmektedir denebilir.

Rokach[4] , yalnızlığı, evrensel bir fenomen olarak görmekte ve insanın, yaratıldığı günden beri bu duyguyu yaşadığını ifade etmektedir. Rolheiser[4] ise yeryüzünde yaşayan hiç kimsenin şu veya bu şekilde söz konusu yalnızlık duygusunu yaşamaktan ve bununla mücadele etmekten uzak olmadığını ileri sürmektedir. Weiss[5], Duygusal ve Sosyal Soyutlanma adlı teorisinde, yalnızlığın ortaya çıkmasında altı tip ilişkiden bir veya bir kaçının yetersiz olmasının etkili olduğunu öne sürmüştür. Bunlar:

Bu Reklamı Kapat

 1. Bağlılık (Attachment): Bireyin kendini emniyet ve güven içinde hissedebileceği ilişkiler.
 2. Sosyal Entegrasyon (Social integration): Çevresindeki insanlar ile sosyal ilişkiler topluluğu oluşturmak.
 3. Yaşama Fırsatı/İmkânı (Opportunity for Nurturing): Bireyin başka insanların iyiliği, sağlığı için kendisini sorumlu hissettiği ilişkiler.
 4. Değer Verme (Reassurance of Worth): Bireyin yeteneklerinin, becerilerinin ve başarılarının farkedildiği. Önemsendiği ilişkiler.
 5. Güvenilir Uyuşma (Reliable Alliance): Bireyin yardım alabileceği ilişkiler.
 6. Rehberlik (Guidance): Bireyin tavsiye, destek alabileceği ilişkiler.
Emperyalizmin Büyük Silahı: Yalnızlık

Yalnızlığın, önemli bir boyutu da Moustakes tarafından ifade edilmiştir. Yalnızlığın üzerinde durulması gereken iki farklı boyut olduğundan bahseden Moustakes bunları, olumluluk ve olumsuzluk yönler olarak ele almıştır. Diğer bir boyut olarak da varoluşsal yalnızlık ile yalnızlık kaygısı arasındaki farklılığı ince bir çizgiyle belirten Moustakes[6], varoluş yalnızlığının, insan yaşamında kaçınılmaz bir durum olduğunu, insanın kendisi ile yüzleşme sürecinin içerdiğini ve benlik gelişimine katkı sağladığını belirtmektedir. Bu durumun tam tersi olan yalnızlık kaygısı, olumsuz bir yaşantı olup insanın insana yabancılaşmasına yol açmaktadır.

Brelim, yalnızlığın nedenlerini; sahip olduğumuz ilişkilerdeki eksikliklere, ilişkilerimizde istediğimiz gibi değişiklikleri yapamadığımıza ve kişisel özelliklerimize bağlamıştır. Brelim, bunları açıklarken, yaşamış olduğumuz ilişkilerdeki eksikliklerin sebeplerini Rubenstain ve Sliaver'in çalışmalarından almış olduğu aşağıdaki 5 faktörlere bağlamıştır:[8]

 1. Yabancılaşma
 2. Birilerine bağlı olmama
 3. Tek başına olma
 4. Zorunlu ya da zorla soyutlanma
 5. Yerinden olma.

Bu bilgiler ışığında görüldüğü gibi yalnızlık ile ilgili farklı kişiler tarafından, değişik boyutlara göre çeşitli kuramsal görüşler öne sürülmüştür. Kuramları genel bir değerlendirmeye tabi tutmak gerekir ise sosyal ilişkiler ve ilişkilerden edinilen tatmin düzeyi boyutu üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Müthiş Psikoloji, Yalnızlık Hissini Nasıl Sonlandırabilirim?

UCLA Yalnızlık Testi (3. Versiyon)

Aşağıda çeşitli duygu ve düşünceleri içeren ifadeler verilmektedir.[8] Sizden istenilen her ifade de tanımlanan duygu ve düşünceyi ne sıklıkta hissettiğinizi ve düşündüğünüzü her biri için tek bir harfi işaretleyebilirsiniz. (Yalnızlık testi tanı koyma amaçlı değildir).

 • Ben bu durumu HİÇ (H) yaşamadım: 0 puan
 • Ben bu durumu NADİREN (N) yaşarım: 1 Puan
 • Ben bu durumu BAZEN (B) yaşarım: 2 Puan
 • Ben bu durumu SIKLIKLA (S) yaşarım: 3 Puan

Teste Başla

(Yanınıza kalem ve kağıt alınız...)

 1. Birçok şeyi tek başıma yaparken mutsuz hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 2. Konuşacak kimsem yok. (S) (B) (N) (H)
 3. Bu kadar yalnız olmaya dayanamıyorum. (S) (B) (N) (H)
 4. Yoldaş/dost konusunda eksikliğim var. (S) (B) (N) (H)
 5. Kimsenin beni gerçekten anlamadığını düşünüyorum. (S) (B) (N) (H)
 6. Kendimi, insanlar beni arasın veya bana mesaj atsın diye beklerken buluyorum. (S) (B) (N) (H)
 7. Yüzümü dönebileceğim kimse yok. (S) (B) (N) (H)
 8. Artık kimseye yakın değilim. (S) (B) (N) (H)
 9. Etrafımdakiler, benim ilgi alanlarıma ve düşüncelerime sahip değiller. (S) (B) (N) (H)
 10. Dışlanmış hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 11. Tamamen yalnız hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 12. Etrafımdakilerle irtibat veya iletişim kuramıyorum. (S) (B) (N) (H)
 13. Sosyal ilişkilerim yüzeyseldir. (S) (B) (N) (H)
 14. Bana eşlik edecek birine hasretim. (S) (B) (N) (H)
 15. Kimse beni yeterinc eiyi tanımıyor. (S) (B) (N) (H)
 16. Diğerlerinden yalıtılmış hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 17. Bu kadar içime kapanık olduğum için mutsuzum. (S) (B) (N) (H)
 18. Yeni arkadaşlar edinmek benim için zor. (S) (B) (N) (H)
 19. Diğerlerinin beni görmezden geldiğini ve dışladığını düşünüyorum. (S) (B) (N) (H)
 20. Etrafımda insanlar var ama hiçbiri benimle değiller. (S) (B) (N) (H)

20 sorudan oluşan yalnızlık testi tamamladınız. Şimdi sıra geldi sonuçları değerlendirmeye. 

Sonuçların Yorumlanması

Bu testte alabileceğiniz en yüksek puan 60 iken, en düşük puan 0'dır. 60 puana yaklaştıkça yalnızlık duygunuz artış gösteriyorken, 0 puana yaklaştıkça yalnızlık duygunuz azalmaktadır.

Yalnızlık skorunuzu ölçmek tek başına bir ruhsal rahatsızlık olduğu anlamına gelmemektedir. Yalnızlık depresyon vb. birçok ruhsal rahatsızlıkta görülmektedir; ancak tek başına bir rahatsızlık değildir. Skorun yüksek olması size herhangi bir tanı koyma konusunda fikir vermez. Ancak skorun yüksek olması halinde neden yalnız olduğunuzu ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı düşünmeniz gerekebilir. Bu sorunla mücadelede kendinizi güçsüz ve çaresiz hissediyorsanız, ruhsal destek almanızın zamanı gelmiş demektir. Zaman geçirmeden bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 58
 • Tebrikler! 26
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • Muhteşem! 14
 • İnanılmaz 14
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 11
 • Umut Verici! 11
 • Grrr... *@$# 9
 • Güldürdü 7
 • Bilim Budur! 5
 • İğrenç! 3
 • Korkutucu! 3
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/06/2022 10:04:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9080

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Vejetaryen
Önlem
Genel Halk
Kütleçekimi
Oyun Teorisi
İnternet
Hayvan
Biyoloji
Özel Görelilik
Virüsler
Yemek
Rna
Enzim
Kimyasal Element
Genom
Antik
Nöron Hücresi
Genel Görelilik
Sosyal Medya
Fizik
Ağaç
Epigenetik
Karbonhidrat
Boyut
Malzeme
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.