Bu Reklamı Kapat

Yalnızlık Testi: Ne Kadar Yalnızsınız?

Psikologlar Tarafından Geliştirilen Yalnızlık Testini Uygulayarak, Klinik Olarak Yalnız Olup Olmadığınızı Test Edebilirsiniz!

Yalnızlık Testi: Ne Kadar Yalnızsınız?
Yalnızlık Salgın
Yalnızlık "Sanatı"
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
42,322 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Bireylerin kurmuş oldukları ilişkilerde kendilerini yetersiz hissetmeleri veya yaşamış oldukları ilişkilerde tatmin edici olmayan sosyal yaşantılar içinde olmaları, yaşamlarını birçok yönden etkileyebilmektedir. Bu da bireylerin kendilerini toplumdan soyutlanmalarına ve yalnız hissetmelerine sebep olabilmektedir.

Yalnızlık, patolojik birçok zihinsel sorunun ve kişilik bozukluklarının ön hazırlayıcısı olarak bilinen, toplumların hepsinde yoğun olarak yaşandığı gözlemlenen bir gerçektir. Yalnızlık, genellikle toplumda fiziksel olarak tek başına olma durumu olarak bilinmektedir. Literatürde ise yalnızlık kavramı, genelde "bireyin yaşamakta olduğu sosyal ilişkiler ile yaşamak istediği ilişkiler arasında görülen farktan ve çelişkiden dolayı ortaya çıkarı, rahatsız edici, psikolojik bir durum" şeklinde ifade edilmektedir.

Yalnızlık
Yalnızlık

Bu nedenle yalnızlık, basit olarak görülen, fiziksel bir yalnız olma durumundan ortaya çıkan bir duygu değildir. Kişi, sosyal ilişkide bulunduğu kişiler ile beraber olduğu zaman da yalnızlığı yaşayabilir. Bu durumda yalnızlık duygusunun temelini, bireyin sosyal ilişkilerinin yetersizliği ve bu ilişkilerden alınan doyum düzeyinin düşük oluşu teşkil etmektedir denebilir.

Bu Reklamı Kapat

Rokach[4] , yalnızlığı, evrensel bir fenomen olarak görmekte ve insanın, yaratıldığı günden beri bu duyguyu yaşadığını ifade etmektedir. Rolheiser[4] ise yeryüzünde yaşayan hiç kimsenin şu veya bu şekilde söz konusu yalnızlık duygusunu yaşamaktan ve bununla mücadele etmekten uzak olmadığını ileri sürmektedir. Weiss[5], Duygusal ve Sosyal Soyutlanma adlı teorisinde, yalnızlığın ortaya çıkmasında altı tip ilişkiden bir veya bir kaçının yetersiz olmasının etkili olduğunu öne sürmüştür. Bunlar:

 1. Bağlılık (Attachment): Bireyin kendini emniyet ve güven içinde hissedebileceği ilişkiler.
 2. Sosyal Entegrasyon (Social integration): Çevresindeki insanlar ile sosyal ilişkiler topluluğu oluşturmak.
 3. Yaşama Fırsatı/İmkânı (Opportunity for Nurturing): Bireyin başka insanların iyiliği, sağlığı için kendisini sorumlu hissettiği ilişkiler.
 4. Değer Verme (Reassurance of Worth): Bireyin yeteneklerinin, becerilerinin ve başarılarının farkedildiği. Önemsendiği ilişkiler.
 5. Güvenilir Uyuşma (Reliable Alliance): Bireyin yardım alabileceği ilişkiler.
 6. Rehberlik (Guidance): Bireyin tavsiye, destek alabileceği ilişkiler.
Emperyalizmin Büyük Silahı: Yalnızlık

Yalnızlığın, önemli bir boyutu da Moustakes tarafından ifade edilmiştir. Yalnızlığın üzerinde durulması gereken iki farklı boyut olduğundan bahseden Moustakes bunları, olumluluk ve olumsuzluk yönler olarak ele almıştır. Diğer bir boyut olarak da varoluşsal yalnızlık ile yalnızlık kaygısı arasındaki farklılığı ince bir çizgiyle belirten Moustakes[6], varoluş yalnızlığının, insan yaşamında kaçınılmaz bir durum olduğunu, insanın kendisi ile yüzleşme sürecinin içerdiğini ve benlik gelişimine katkı sağladığını belirtmektedir. Bu durumun tam tersi olan yalnızlık kaygısı, olumsuz bir yaşantı olup insanın insana yabancılaşmasına yol açmaktadır.

Brelim, yalnızlığın nedenlerini; sahip olduğumuz ilişkilerdeki eksikliklere, ilişkilerimizde istediğimiz gibi değişiklikleri yapamadığımıza ve kişisel özelliklerimize bağlamıştır. Brelim, bunları açıklarken, yaşamış olduğumuz ilişkilerdeki eksikliklerin sebeplerini Rubenstain ve Sliaver'in çalışmalarından almış olduğu aşağıdaki 5 faktörlere bağlamıştır:[8]

Bu Reklamı Kapat

 1. Yabancılaşma
 2. Birilerine bağlı olmama
 3. Tek başına olma
 4. Zorunlu ya da zorla soyutlanma
 5. Yerinden olma.

Bu bilgiler ışığında görüldüğü gibi yalnızlık ile ilgili farklı kişiler tarafından, değişik boyutlara göre çeşitli kuramsal görüşler öne sürülmüştür. Kuramları genel bir değerlendirmeye tabi tutmak gerekir ise sosyal ilişkiler ve ilişkilerden edinilen tatmin düzeyi boyutu üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Müthiş Psikoloji, Yalnızlık Hissini Nasıl Sonlandırabilirim?

UCLA Yalnızlık Testi (3. Versiyon)

Aşağıda çeşitli duygu ve düşünceleri içeren ifadeler verilmektedir.[8] Sizden istenilen her ifade de tanımlanan duygu ve düşünceyi ne sıklıkta hissettiğinizi ve düşündüğünüzü her biri için tek bir harfi işaretleyebilirsiniz. (Yalnızlık testi tanı koyma amaçlı değildir).

 • Ben bu durumu HİÇ (H) yaşamadım: 0 puan
 • Ben bu durumu NADİREN (N) yaşarım: 1 Puan
 • Ben bu durumu BAZEN (B) yaşarım: 2 Puan
 • Ben bu durumu SIKLIKLA (S) yaşarım: 3 Puan

Teste Başla

(Yanınıza kalem ve kağıt alınız...)

 1. Birçok şeyi tek başıma yaparken mutsuz hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 2. Konuşacak kimsem yok. (S) (B) (N) (H)
 3. Bu kadar yalnız olmaya dayanamıyorum. (S) (B) (N) (H)
 4. Yoldaş/dost konusunda eksikliğim var. (S) (B) (N) (H)
 5. Kimsenin beni gerçekten anlamadığını düşünüyorum. (S) (B) (N) (H)
 6. Kendimi, insanlar beni arasın veya bana mesaj atsın diye beklerken buluyorum. (S) (B) (N) (H)
 7. Yüzümü dönebileceğim kimse yok. (S) (B) (N) (H)
 8. Artık kimseye yakın değilim. (S) (B) (N) (H)
 9. Etrafımdakiler, benim ilgi alanlarıma ve düşüncelerime sahip değiller. (S) (B) (N) (H)
 10. Dışlanmış hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 11. Tamamen yalnız hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 12. Etrafımdakilerle irtibat veya iletişim kuramıyorum. (S) (B) (N) (H)
 13. Sosyal ilişkilerim yüzeyseldir. (S) (B) (N) (H)
 14. Bana eşlik edecek birine hasretim. (S) (B) (N) (H)
 15. Kimse beni yeterinc eiyi tanımıyor. (S) (B) (N) (H)
 16. Diğerlerinden yalıtılmış hissediyorum. (S) (B) (N) (H)
 17. Bu kadar içime kapanık olduğum için mutsuzum. (S) (B) (N) (H)
 18. Yeni arkadaşlar edinmek benim için zor. (S) (B) (N) (H)
 19. Diğerlerinin beni görmezden geldiğini ve dışladığını düşünüyorum. (S) (B) (N) (H)
 20. Etrafımda insanlar var ama hiçbiri benimle değiller. (S) (B) (N) (H)

20 sorudan oluşan yalnızlık testi tamamladınız. Şimdi sıra geldi sonuçları değerlendirmeye. 

Sonuçların Yorumlanması

Bu testte alabileceğiniz en yüksek puan 60 iken, en düşük puan 0'dır. 60 puana yaklaştıkça yalnızlık duygunuz artış gösteriyorken, 0 puana yaklaştıkça yalnızlık duygunuz azalmaktadır.

Yalnızlık skorunuzu ölçmek tek başına bir ruhsal rahatsızlık olduğu anlamına gelmemektedir. Yalnızlık depresyon vb. birçok ruhsal rahatsızlıkta görülmektedir; ancak tek başına bir rahatsızlık değildir. Skorun yüksek olması size herhangi bir tanı koyma konusunda fikir vermez. Ancak skorun yüksek olması halinde neden yalnız olduğunuzu ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı düşünmeniz gerekebilir. Bu sorunla mücadelede kendinizi güçsüz ve çaresiz hissediyorsanız, ruhsal destek almanızın zamanı gelmiş demektir. Zaman geçirmeden bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 49
 • Tebrikler! 22
 • Merak Uyandırıcı! 19
 • İnanılmaz 14
 • Muhteşem! 12
 • Umut Verici! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Grrr... *@$# 8
 • Güldürdü 7
 • Bilim Budur! 5
 • Korkutucu! 3
 • İğrenç! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2022 06:37:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9080

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Alzheimer
Cinsel Yönelim
Yavru
Viroloji
Beslenme Davranışı
Nörobiyoloji
Eğilim
Asteroid
Viral
Uçma
Etoloji
Kuşlar
Mikrobiyoloji
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Mucize
Çağ
Evrimsel Biyoloji
Beslenme Biçimi
Uzay Görevleri
Doğum
Tedavi
Sinek
Okyanus
Eşey
Video
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et