Evrim Ağacı

Ya Evren'deki Yerimizi Tamamen Yanlış Anladıysak?

Ya Evren'deki Yerimizi Tamamen Yanlış Anladıysak?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu, Harvard Üniversitesi astronomlarından Avi Loeb'e göre oldukça muhtemel bir gerçek. Loeb, evrenin nasıl oluştuğuyla ilgili temel bazı gerçekleri gözden kaçırdığımızı düşünüyor.

Slate'te yayımlanan bir yazıda Avi Loeb'in son teorisi ele alınıyor. Teoriye göre yaşam evren içerisinde, henüz evren sadece 15 milyon yaşındayken başlamış olabilir. Bu zamanlarda ortada çok az katı madde vardı, dev yıldızlar bulunuyordu ve hiçbir gezegen yoktu. Loeb, 12 milyar yıl kadar geride kalmış bu zamanlarda, yani kendisinin "yaşanabilir çağ" dediği dönemde yaşamın neye benzeyebileceğinden bahsediyor. İlgili yazıda, bu düşüncesinin kozmos hakkındaki tüm görüşlerimizi değiştirebileceğini şu sözlerle anlatıyor:

Yaşanabilir çağ, hayatta açısından yalnız olduğunuz, değişik bir zamandır. Loeb'in ve Princeton Üniversitesi'nden Freeman Dyson gibi isimlerin desteklediği bu teori doğruysa yaşam, sandığımızdan çok daha yaygın olarak bulunuyor olabilir. Loeb bunu şöyle anlatıyor:

"Bu, yaşam ile ilgili olarak adeta Kopernik Devrimi gibidir. O zamanlarda Kopernik ve diğerleri 'Hey, aslında Dünya, Güneş'in etrafında dönüyor.' demişlerdi. Birdenbire Dünya artık o kadar özel olmaktan çıkmıştı. Artık her şeyin merkezinde değildik."

Loeb, tıpkı Dünya gibi yaşamın da o kadar özel olmadığı görüşünde. Bunu anlatmak içinse şöyle söylüyor:

"Uzun bir zaman boyunca yaşamın Dünya'da var olduğu ve Evren'in ölü olduğu ön kabulüyle yaşadık. Ancak belki de bu evreni yaşayan bir evren olarak düşünmemiz gerekiyor. Aslında bizler, oyuna sonradan dahil olmuş canlılar olabiliriz."

Eğer ki yaşam, evrenin gelişimi için önemli bir içerik haline gelirse bu durum, insanları evrenin "her şeyden önemli" gözlemcileri olmaktan çıkaracaktır. Bu durumda Güneş daha "doğmamışken", evreni birçok gözün gözlediği düşünülebilir.

Evrim Ağacı olarak konuyla ilgili daha teknik detayları paylaştığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: io9

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/05/2020 01:32:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2012

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Carl Sagan
Molekül
Ornitoloji
Matematik
İnsan Evrimi
Bilgi Felsefesi
Yok Oluş
Biyografi
Cansız
Atom
Bitki
Mantar
Uçma
Olasılık
Hastalıkların Tedavisi
Dilbilim
Astrofotoğrafçılık
Canlı Cansız
Kalp
Örümcek
Aşılar
Su Ayısı
Genel Halk
Evrim Ağacı Duyurusu
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ezilmişler eşit olabilmek, eşitler üstün olabilmek için baş kaldırır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder