Ya Evren'deki Yerimizi Tamamen Yanlış Anladıysak?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu, Harvard Üniversitesi astronomlarından Avi Loeb'e göre oldukça muhtemel bir gerçek. Loeb, evrenin nasıl oluştuğuyla ilgili temel bazı gerçekleri gözden kaçırdığımızı düşünüyor.

Slate'te yayımlanan bir yazıda Avi Loeb'in son teorisi ele alınıyor. Teoriye göre yaşam evren içerisinde, henüz evren sadece 15 milyon yaşındayken başlamış olabilir. Bu zamanlarda ortada çok az katı madde vardı, dev yıldızlar bulunuyordu ve hiçbir gezegen yoktu. Loeb, 12 milyar yıl kadar geride kalmış bu zamanlarda, yani kendisinin "yaşanabilir çağ" dediği dönemde yaşamın neye benzeyebileceğinden bahsediyor. İlgili yazıda, bu düşüncesinin kozmos hakkındaki tüm görüşlerimizi değiştirebileceğini şu sözlerle anlatıyor:

Yaşanabilir çağ, hayatta açısından yalnız olduğunuz, değişik bir zamandır. Loeb'in ve Princeton Üniversitesi'nden Freeman Dyson gibi isimlerin desteklediği bu teori doğruysa yaşam, sandığımızdan çok daha yaygın olarak bulunuyor olabilir. Loeb bunu şöyle anlatıyor:

"Bu, yaşam ile ilgili olarak adeta Kopernik Devrimi gibidir. O zamanlarda Kopernik ve diğerleri 'Hey, aslında Dünya, Güneş'in etrafında dönüyor.' demişlerdi. Birdenbire Dünya artık o kadar özel olmaktan çıkmıştı. Artık her şeyin merkezinde değildik."

Loeb, tıpkı Dünya gibi yaşamın da o kadar özel olmadığı görüşünde. Bunu anlatmak içinse şöyle söylüyor:

"Uzun bir zaman boyunca yaşamın Dünya'da var olduğu ve Evren'in ölü olduğu ön kabulüyle yaşadık. Ancak belki de bu evreni yaşayan bir evren olarak düşünmemiz gerekiyor. Aslında bizler, oyuna sonradan dahil olmuş canlılar olabiliriz."

Eğer ki yaşam, evrenin gelişimi için önemli bir içerik haline gelirse bu durum, insanları evrenin "her şeyden önemli" gözlemcileri olmaktan çıkaracaktır. Bu durumda Güneş daha "doğmamışken", evreni birçok gözün gözlediği düşünülebilir.

Evrim Ağacı olarak konuyla ilgili daha teknik detayları paylaştığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: io9

Evrimle İlgili 10 Mit, Yanlış Anlama ve Yanlış Anlatım

Uzayda Yaşam Büyük Patlama'dan Hemen Sonra Mı Başladı?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder