WISA Woodsat: Dünya'nın İlk Ahşap Uydusuyla Tanışın!

WISA Woodsat: Dünya'nın İlk Ahşap Uydusuyla Tanışın!
Dünyanın ilk ahşap uydusu temalı bir çalışma
ESA
Yazar Lia De La Cruz Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
531 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Dünyanın ilk ahşap uydusu bu yılın sonunda fırlatılacak. En azından planlanan bu. Bu küçük uydunun adı WISA Woodsat. Kontrplak panellerinin uç uzay koşullarına ne kadar dayandıklarını ve bu koşullarda nasıl davrandıklarını test edecek.

Uydu, Fin uydu şirketi Arctic Astronautics tarafından tasarlandı. 12 Haziran’da gerçekleştirilen başarılı test uçuşunun ardından 2021 Kasım’da Rocket Lab tarafından bir Electron Roketi aracılığıyla Yeni Zelanda'daki Mahia Peninsula fırlatma kompleksinden fırlatılması planlanıyor.

Fırlatmadan sonra Dünya etrafında bir kutupsal yörüngeye oturacak olan uydu, eğer iyi bir performans gösterirse, uydu marketine ucuz bir alternatif tanıtabilir. Teknoloji-tasarım şirketi Huld’da uzay direktörü olan Matti Anttila yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Reklamı Kapat

Bu görevde geliştirilen teknik bilgiyi kullanarak, gelecekteki birçok olasılığı öngörüyoruz.

Ahşap Uydu Uzayda Ne Yapacak?

Huld ile iş birliği içinde olan UPM Plywood firması, deneysel materyaller üretiyor. Arctic Astronautics şirketi de bu materyallerden veriler toplayacak. UPM, yaptığı açıklamada şunları değerlendireceklerini söyledi:

Ahşabın uzay yapılarında kullanımını değerlendirmek için uzun bir periyot boyunca uzayın zorlu sıcaklıklarına, radyasyonuna ve vakumuna karşı dayanıklılığı…

Ayrıca kameralar, uydunun kontrplak yüzeyinin sert uzay ortamına nasıl dayandığını değerlendirmede takım için birer "göz" görevi üstlenecekler. Arctic Astronautics’in kurucu ortağı ve görevin başlatıcısı olan Jari Mäkinen şöyle diyor:

Biri kontrplağın arkasına bakmak ve nasıl davrandığını görmek için fotoğraflar çekmek amacıyla özçekim çubuğu ile uzatılmış olmak üzere, bir çift yerleşik kameramız var. Renk değişimlerini, herhangi bir kırığı, vb. görmek istiyoruz.

Özçekim çubuğu, yapıdaki az sayıda ahşap olmayan dış parçalardan biri. Diğeri ise yerleştirme için kullanılan alüminyum raylar.

Ama tahtayı test etmek uydunun uzaydaki tek görevi değil.

WISA Woodsat, aynı zamanda dizaynında kullanılan bazı 3D basılmış, plastik, iletken materyalleri de test edecek. Uydunun geliştirilmesine yardımda bulunan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu görevin uzayda farklı materyaller kullanılmasının önünü açabileceğini belirtti. Mesela bu plastik malzeme başarılı olursa, gelecekteki uydu projeleri, güç ve veri kablolarını uzaydaki yerleşik yazıcıyı kullanarak üretebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

9 küçük güneş paneli, amatör telsizcilik yükünü taşımak için gerekli gücü ahşap uyduya sağlıyor. Böylece amatör telsiz operatörleri uyduyu, (görüntüler dahil olmak üzere) radyo sinyallerini dünya çapında aktarmak için kullanılabilecekler.

Ahşap Uydu Nasıl Hayatta Kalacak?

ESA, uydunun içini iç basınç sensörleriyle donatarak WISA Woodsat’ın yüküne katkı sağlayacak. Uydunun (10 x 10 x 10 cm) içindeki tüm bileşenler, fırlatmanın ve açık uzayın zorluklarına dayanmak için dizayn edildi. ESA, ayrıca ön uçuş testinde de yardımcı olacak.

Woodsat’ın baş mühendisi olan Samuli Nyman, alüminyum oksidin uydu tasarımındaki başka bir kilit özellik olduğunu belirtti:

Kontrplak için temel materyal huş ağacıdır ve biz de esasında bir hırdavatçıda veya mobilya yapımında kullanılan gibi kullanıyoruz. Temel fark şu ki sıradan kontrplak uzay için çok nemli, bu yüzden ilk önce ahşabı termal bir vakum odasına yerleştirip kurutuyoruz. Ardından genellikle elektronik parçaları kapsüllemek için kullanılan çok ince bir alüminyum oksit katmanı ekleyerek atomik katman biriktirme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlem; uzay jargonunda “gaz çıkışı” olarak bilinen, ahşaptaki istenmeyen buharlaşmayı en aza indiriyor. Ahşabın bazı bölümlerinde farklı vernikleri ve cilaları da test edeceğiz.

Alüminyum oksidin bir görevi de kontrplak panelleri, aşındırıcı bir gaz olan atomik oksijenden korumak. Bu gaz, UV ışınlarının Dünya atmosferinin kenarındaki oksijen atomlarına çarpıp onları bölmesiyle oluşur. Nasa atomik oksijenin ilk hasarlarını Space Shuttle görevlerinin başlarında keşfetmişti.

Reklamı Kapat

WISA Woodsat'ın bir görüntüsü
WISA Woodsat'ın bir görüntüsü
Ruptly

Yapılan ve Yapılacak Testler

12 Haziran’da WISA Woodsat’ın ilk test uçuşu gerçekleşti. Bir meteoroloji balonuyla Dünya yüzeyinin yaklaşık 30 km yukarısına, stratosfere kadar çıktı ama dünya atmosferiyle uzay arasındaki sınır olan Kármán Hattını geçmedi. Yine de iletişim kabiliyetleri, komut-yanıt ve özçekim çubuğu kamerası testlerinin hepsinden geçtiği bildirildi.

ESA'da malzeme mühendisi olan Bruno Bras, maliyet verimliliği hakkında şunları söyledi:

Burada güzel olan şey, hem yörüngede hem yerde başka kullanımlar için de uygun olan düşük maliyetli bir cihaz tasarlamış olmamız.

Sonuç olarak: Dünyanın ilk ahşap uydusu, WISA Woodsat, Kasım 2021’de Yeni Zelanda’da fırlatılacak ve uydu üretimi için daha uygun maliyetli yeni bir yol açabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 5
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: EarthSky | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2021 19:46:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10667

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Türleşme
Charles Darwin
Parazit
Öğrenme Alanı
Kilo
Yaşam
Etik
Doğa Yasaları
Dünya Sağlık Örgütü
Beslenme
Değişim
Beslenme Bilimi
Uzay
Atmosfer
Taksonomi
Aminoasit
Çağ
Kütleçekimi
Grip
Karanlık Enerji
Mit
Obezite
Büyük Patlama
Balıklar
Abd
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et