Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Volkanlardan Saçılan Küller, Yüzlerce Kilometre Uzaktaki Uçakları Düşürebilir!

Volkanlardan Saçılan Küller, Yüzlerce Kilometre Uzaktaki Uçakları Düşürebilir!
8 dakika
4,316
 • Volkanoloji
 • Uçak Mühendisliği

19 Şubat 2018'de yeniden aktif hale gelen Endonezya'nın Sinabung Yanardağı, yerden 7 kilometre yükseğe kadar küllerin saçılmasına neden oldu.[1] Bu patlama, havacılık endüstrisinde bir "kırmızı alarm"a neden oldu ve pilotlar, kül bulutundan uzak durmaları için uyarıldılar. Ama küçücük volkanik kül parçaları, koca bir uçağı düşürmeye yeter mi?

Kesinlikle! Aslına bakarsanız volkanik kül bulutu içindeki ezilmiş kayalar, gazlar ve küçük cam parçaları, uçağın dış yüzeyinin aşınmasına veya kumla kaplanmasına neden olabilir, motorların içinde eriyebilir ve hayati öneme sahip navigasyonel ve iletişimsel sistemleri yakabilir.[2] Bu nedenle Dünya çapında 9 farklı Volkanik Kül Tavsiye Merkezi bulunuyor ve bunlar, Sinabung Yanardağı gibi patlamalar sonrasında hava kontrol kulelerini ve pilotları risklere karşı uyarıyor. Volkanolog Janine Krippner, şöyle anlatıyor:

Bu Reklamı Kapat

Kül bulutları, volkandan binlerce kilometre uzağa ulaşabilir. Dolayısıyla bu bulutları anlık olarak takip etmek ve uçakların bu bulutlara girmediğinden emin olmak çok ama çok önemlidir.

Uydu görüntüleri, pilot raporları ve volkan gözlemevlerinden toplanan verileri bir arada kullanan Volkanik Kül Tavsiye Merkezleri, renklerle ilişkilendirilmiş uyarılarda bulunuyor:[3]

 • Yeşil, volkanın sessizce beklediği anlamına geliyor.
 • Sarı, volkanın hareketlenmeye başladığı anlamına geliyor.
 • Turuncu, bir volkanik patlamanın olası olduğu anlamına geliyor.
 • Kırmızı, büyük bir volkanik patlamanın yaşanmakta veya yaşanmak üzere olduğu anlamına geliyor.

Bu uyarılar, pilotlara ne yapmaları gerektiğini söylemiyor; çünkü pilotların bu durumda ne yapacakları, havayollarının kendi politikalarına kalmıştır. Ancak bu uyarılar, kül bulutlarının büyüklüğü ve yeri ile, ne yönde hareket ettiği konusunda pilotlara hayati öneme sahip bilgiler vermektedir. Örneğin Sinabung Patlaması'ndan hemen sonraki günün sabahında uydular, kül bulutlarının artık iyice dağıldığını gösterdi ve dolayısıyla kırmızı alarm da kaldırıldı.

Bu Reklamı Kapat

Havacılığın Bu Kuralları Kanla Yazılmadı!

Volkanik Kül Tavsiye Merkezleri, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından, birkaç uçağın küller nedeniyle düşmeye çok yaklaşması dolayısıyla kuruldu.[4] Örneğin 1982 yılında Endonezya'nın Galunggung Yanardağı'nın saçtığı küllerin içinden geçen iki uçak, motorlarını kaybetti ve acil durum inişi yapmak zorunda kaldılar. Bunlardan biri (British Airways'e ait bir Boeing 747), 6 kilometreden fazla (20.000 fitten fazla) irtifa kaybetmek zorunda kaldı. Neyse ki çakılmadan önce 4 motordan 3'ü yeniden çalıştı ve uçak güvenle iniş yapabildi. Bundan sonra, 1989 yılında Alaska'nın Redoubt Volkanı'ndan saçılan küllerden etkilenen bir diğer jumbo jet, 4 motorunu birden kaybetti.[5]

Dört Motorunu Birden Kaybeden BA009 Vakası

Olay sırasında British Airways Uçuş 009 (BA009), Kaptan Pilot Eric Henry Moody ve Yardımcı Pilotlar Roger Greaves ve Barry Townley-Freeman tarafından yönetiliyordu. 248 yolcu ve 15 personeli barındıran Boeing 747, Kuala Lumpur'daki Sultan Abdül Aziz Şah Havalimanı'nından kalkmıştı ve Malezya'nın Perth Havaalanı'na doğru ilerliyordu.

British Airways Uçuş 009
British Airways Uçuş 009
Wikimedia

UTC 13:40'ta (Jakarta'da yerel saatle 20:40'ta), Java'nın güneyinde yer alan Hint Okyanusu üzerinden geçen uçaktaki personel, pencereden dışarı baktıklarında St. Elmo Ateşi olarak bilinen sıra dışı bir doğa olayıyla karşılaştılar. Her ne kadar hava radarı açık bir hava gösteriyorsa da ekip, motorları anti-buz özelliklerini ve yolcuların emniyet kemelerini bağlama uyarısını açtı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Uçuş ilerledikçe, kabinde duman birikmeye başladı (yolcular, bunu ilk başta sigara dumanı sandılar). Ancak bir süre sonra duman ağırlaştı ve sülfür kokusu belirginleşmeye başladı. Uçak motorlarını görebilen konumda oturan yolcular, motorlar üzerinde parlak mavi renkte parlamalar gördüler.

UTC 13:42 civarında, uçağın 4 numaralı Rolls-Royce RB211 motoru hızlanmaya başladı ve kısa sürede alevlenerek durdu. Kabin ekibi hemen motor kapatma uygulamasını devreye koydular ve yakıt kaynağını hızla keserek motordaki yangını durdurmayı başardılar. Bundan sadece 1 dakika sonra, UTC 13:43'te 2 numaralı motor da yanarak durdu. Bundan saniyeler sonra, geri kalan 2 motor (1 ve 3 numaralı motorlar) hemen hemen aynı anda durdular. Bu noktada uçuş mühendisinin kayıtlara geçen sözleri, durumu özetliyordu:

İnanamıyorum. Motorların 4'ü de iflas etti.

Motor gücü kalmayan 747-200'ün yapabileceği tek şey, 15:1 oranındaki süzülme oranına güvenmekti: Yani uçak her 1 kilometre düştüğünde, 15 kilometre ileriye gidebiliyordu. Uçuş ekibi, hızlı bir hesap ile, 37.000 fit (11 kilometre) yükseklikte oldukları için, en fazla 23 dakika havada kalabileceklerini ve 169 kilometrelik bir mesafe kat edebileceklerini hesapladılar.

Bu sırada Greaves, yerel havacılık otoritesine acil durum çağrısında bulundu ve onlara, 4 motorlarının da durduğunu bildirdi. Ancak Jakarta Hava Kontrolü, mesajı yanlış anladı: Sadece 4 numaralı motorlarının durduğunu bildirdiklerini sandılar. Neyse ki yakındaki Garuda Endonezya uçuşu, mesajı kendilerine yeniden iletti ve bu noktada hava kontrol, ellerine artık 4 motoru da çalışmayan bir uçak olduğundan haberdar hâle geldi.

Bu sırada olan biteni korkuyla izleyen yolcular, sevdiklerine mesajlar göndermeye başladılar. Bunlardan biri, Charles Capewell isimli bir yolcuydu. Bileti üzerine şunları yazdı:

Bu Reklamı Kapat

Karıcığım. Başımız dertte. Uçak düşüyor. [Benimle birlikte olan] çocuklar için elimden geleni yapacağım. Sizi çok seviyoruz. Üzgünüm. Kocan XXX.

Java'nın yüksek dağlarından ötürü, güvenli bir uçuş için uçakların en az 3.500 metre (11.500 fit) yüksekten uçması gerekmekteydi. Pilotlar, 3.700 metreye (12.000 fite) indiklerinde eğer ki bu yüksekliği koruyamayacaklarına kanaat getirecek olurlarsa, geri dönerek Hint Okyanusu'na iniş yapmayı denemeye karar verdiler.

Bu sırada bir yandan motorları geri çalıştırmak için gereken adımları deniyorlardı. Ne yazık ki uçak, uçuş sırasında motorların yeniden çalıştırılabilmesi için önerilen 28.000 fit (8.500 metre) yüksekliğin çok dışındaydı. Yeniden başlatma çabaları sonuç vermedi.

Her ne kadar kaybedecek zamanı olmasa da, Moody yolculara durum bildirimi yapmaya karar verdi ve uzmanlar tarafından "alttan alma konusunda bir şaheser" olarak tanımlanan o meşhur açıklamayı yaptı:[6], [7]

Bayanlar ve baylar, kaptanınız konuşuyor. Ufak bir problemimiz var. Dört motorumuz da durdu. Tekrar çalışmaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Umarım çok rahatsız değilsinizdir.

Bu anonstan kısa bir süre sonra, kabin basıncının düşmesine bağlı olarak oksijen maskeleri düştü. Kokpitteyse Greaves'in maskesi bozuktu, iletim tübü maskeye bağlı değildi. Bunun üzerine Moody, dakikada 1800 metre düşerek, insanların rahatça nefes alabileceği bir basınca inmeye karar verdi. 13.500 fit (4.100 metre) yüksekliğe vardıklarında ekip, artık geri dönüp de okyanusa çakılmaya karar vermeleri gereken noktaya yaklaşmışlardı. Her ne kadar suya iniş için belirli yönergeler olsa da, ekipteki kimse bunu bir Boeing 747 ile denememişti.

Bu Reklamı Kapat

Bu yükseklikte pilotlar, motorları yeniden çalıştırmaya çalıştılar. Nihayet, şans yüzlerine gülmeye başladı ve 4. motor UTC 13:56'da tekrar çalıştı. Moody, bu gücü kullanarak düşüş hızını azalttı. Bundan kısa bir süre sonra 3. motoru da çalıştırmayı başardılar ve yavaş da olsa yeniden yükselebilmeye başladılar. Bundan da kısa bir süre sonra, 1. ve 2. motorlar da yeniden çalıştı.[8] Ekip, hızlıca yükselerek Endonezya'nın yüksek dağlarının üzerindeki bir irtifaya çıkmayı başardı.[9]

Uçak, hedef irtifaya yaklaştıkça, önlerindeki pencerede St. Elmo Ateşi etkisi de yeniden belirmeye başladı. Moody, motorların gücünü biraz kıstı ama yeterli değildi, 2. motor yeniden iflas etti. Bunun üzerine ekip, 12.000 fit (3.700 metre) irtifaya inerek, burada kalmaya karar verdiler.

St. Elmo Ateşi Etkisi
St. Elmo Ateşi Etkisi

Bu zorlu yolculuk, uçağın Jakarta'nın Halim Perdanakusuma Uluslararası Havaalanı'na ulaşmasıyla sonuçlandı. İniş de kolay olmadı, çünkü pilotlar kumla kaplanmış penceleri nedeniyle pisti göremiyordu. Bu nedenle iniş enstrümanlarıyla iniş yapmayı denediler; fakat dikey yönlendirme sistemi çalışmıyordu. Bu nedenle bir yandan yatay yönlendirme sistemini kullandılar, diğer yandan da yardımcı pilotlar mesafe ölçüm aletleri yardımıyla kaptana yükseklik bilgisini ilettiler. Nihayet uçak, tek bir yolcusunun burnu bile kanamadan, havaalanına güvenle iniş yapmayı başardı.

Ne Kadar Kül Güvenli?

Volkanik kül, uçakları birden fazla şekilde etkileyebilir. Bunlardan en önemlilerinden biri, motorları tıkamaktır. Volkanik kül içinde küçük cam parçaları vardır ve bunlar, jet motorunun ısısı altında eriyebilir. Erimiş cam, hayati öneme sahip parçalara yapışabilir, motorun gücünü azaltabilir veya tamamen durmasına neden olabilir. Bu kadar yüksek hızlarda giden bir uçak, bir kül bulutuna birden daldığında, kül parçaları uçağın dış kısmına hasar vererek antenleri kırabilir, pencereleri kaplayabilir ve statik elektriğe neden olarak navigasyon ve iletişim sinyallerini bozabilir. Eğer kül, hava hızını ölçen tüplerin içine dolacak olursa, uçağın hızölçerini de bozabilir.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Benim Adım: Galileo - Paylaşmanın Önemi

Bir insanın diğer insanların yanında kıymeti, bildiklerini paylaştığı zaman çoğalır.
Bu sayede keşfettiğimiz ya da öğrendiğimiz bazı bilgiler diğer insanlara da yol gösterici olur.
Sadece bilgiyi değil, elimizdekileri de diğer insanlarla ya da hayvanlarla paylaşmak hepimizin
eşit şartlara ulaşmasında ve birbirimizi sevmede etkilidir.
Dünyanın daha güzel bir yer olması kardeşçe yaşamakla mümkün olur.

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Bu eserler, okuma-yazma bilen 5-8 yaş grubuna uygundur.
 3. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 4. Bu kampanya, Panama Yayıncılık tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺30.00
Benim Adım: Galileo - Paylaşmanın Önemi

Henüz ne düzeyde kül içinden uçmanın güvenli olduğunu kesin olarak bilemiyoruz. Ancak bilim insanları ve mühendisler, bir cevaba adım adım yaklaşıyorlar.[10] Uzun bir süredir havacılık endüstrisi, havada bulunan herhangi bir miktar külden tamamen uzak durmayı tercih etti. Ancak 2010 yılında patlayan Eyjafjallajökull Yanardağı nedeniyle milyonlarca insanın havaalanlarında hapsolması ve milyarlarca doların kaybedilmesi sonucunda, bilim insanları bir orta yol bulmaya karar verdiler.[11]

Çeşitli uçak-kül etkileşimi vakalarında (sağdaki liste), bu etkileşim sırasındaki kül miktarı (yatayda) ve ne süreyle etkileşimin yaşandığı (düşeyde) gösteren grafik. Grafik, 2014-2015 verilerine dayanmaktadır. O zaman itibariyle belirsizlikler bulunmaktadır.
Çeşitli uçak-kül etkileşimi vakalarında (sağdaki liste), bu etkileşim sırasındaki kül miktarı (yatayda) ve ne süreyle etkileşimin yaşandığı (düşeyde) gösteren grafik. Grafik, 2014-2015 verilerine dayanmaktadır. O zaman itibariyle belirsizlikler bulunmaktadır.
NASA

Küllere Rağmen Uçaklar İnanılmaz Güvenli!

Tüm bu tehlikelere rağmen, 1953-2016 yılları arasındaki bütün uçuşlarda sadece 253 uçak volkanik küllerin içinden geçmek zorunda kaldı, bunların sadece 9 tanesinde motor arızası görüldü ve hiçbiri düşmedi.

Bazı tür kül bulutlarının, diğerlerine nazaran bazı uçakların motorları üzerinde neden bu kadar büyük bir etkisi olduğu, diğer uçaklarınsa neden küllerin içinden kısmen daha az hasar ile geçebildiği henüz net değildir. Olasılıklardan birinin, farklı volkanlardan saçılan küllerin farklı kompozisyonlarda olmasıdır. Kripper'e göre bir diğer problemse şu:

Volkanların hepsi, sürekli olarak takip edilmiyor. Dolayısıyla halen bazı uçakların hiçbir uyarı olmaksızın kül bulutlarına girmek zorunda kalması gibi bir ihtimal var. Bu, özellikle de Pasifik Okyanusu civarındaki bölgelerden geçen uçaklar için her zaman bir risk demek. Uçakta otururken birden burnunuza sülfür kokusu geldiğini düşünün. Ne yapacaksınız? Her an volkanik kül oluşturabilecek çok fazla sayıda volkan var.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 7
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Bilim Budur! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: The Verge | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Reuters. Indonesia Issues Volcanic Ash Flight Warnings After Mount Sinabung Erupts. (20 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Bureau of Meteorology. Plane Talking: Tracking And Forecasting Volcanic Ash. (3 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: Australian Government | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Bureau of Meteorology. Volcanic Ash Advisories. Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: Australian Government | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Global Mitigation Framework. Volcanic Ash Impacts & Mitigation. Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: USGS | Arşiv Bağlantısı
 • ^ T. J. Casadevall. Volcanic Ash And Aviation Safety: Proceedings Of The First International Symposium On Volcanic Ash And Aviation Safety. (1 Temmuz 1991). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Job. (1996). Air Disaster. Yayınevi: Motorbooks International.
 • ^ BBC News -. When Volcanic Ash Stopped A Jumbo At 37,000Ft. (15 Nisan 2010). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. . Stewart. (2005). Emergency! Crisis On The Flight Deck. ISBN: 9781840373936. Yayınevi: The Crowood Press.
 • ^ B. Tootell. (1985). All Four Engines Have Failed: The True And Triumphant Story Of Flight Ba 009 And The "Jakarta Incident". ISBN: 9780233977584. Yayınevi: A. Deutsch.
 • ^ Travel Mole. Thanks To This Man, Ash Clouds Will Disrupt Fewer Flights. (7 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: Travel Mole | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. C. Morton. Of Airplanes And Ash Clouds: What We've Learned Since Eyjafjallajökull. (24 Mart 2017). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2021. Alındığı Yer: Earth Magazine | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/08/2022 16:52:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11094

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Kemik
Zehirli Mantar
Hominidae
Yılan
Dalga
Uzay Aracı
Dünya Dışı Yaşam
Toprak
Işık Hızı
Köpek
Transkripsiyon
Psikoloji
Eşcinsellik
Ekoloji
Çevre
Asit
Vücut
Dna
Kozmoloji
Skeptisizm
İnsanın Evrimi
Yaşlılık
Retrovirüs
Yayılım
Albert Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.