Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?

Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?
2 dakika
28
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

Yorgun hissettiğinizde, verilecek tavsiyelerden ilki, her zaman daha çok uyumanız yönünde olmuştur. Ancak uzun çalışma saatleri veya bağrışan bir çocuk dinlenmenizi engelliyorsa, öğleden sonraları kestirmek işe yarayabilir. Ancak bazılarımız, tavsiye edildiği gibi her gece yedi saatten fazla uyusa bile günü yorgun ve uyuşuk bir şekilde geçiriyor. Peki bunun sebebi ne olabilir?

AsapSCIENCE'ın son bölümünde açıkladığı gibi, yeterli uykuyu aldığınızı düşünseniz bile, aslında neden sürekli yorgun olabileceğinize dair birçok neden vardır:

Tüm Reklamları Kapat


https://www.youtube.com/watch?v=nn42RC1zT_A

Öncelikle, fazla hareketsiz kalıyor olabilirsiniz. Üstelik fiziksel çaba gerektiren şeyleri yorucu olarak nitelendirsek de haftada birkaç kez hafif egzersizler yapmak sizi daha enerjik hale getirebilir.

Şimdi şöyle hayali bir yolculuk yapalım: Nadiren çıktığınız açık havada hareketli bir gün geçiriyorsunuz. Yürüyüşe çıktınız veya parkta frizbiyle oynuyorsunuz. Muhtemelen o gece alışılmadık derecede iyi uyuyacaksınız. Çünkü uyudukları saatler aynı kalsa bile, düzenli egzersiz yapan insanlar geceleri daha iyi uyuyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sahip olduğumuz diğer bir yanılgı ise, kafeinin bizi uyanık tutacağına inanmamızdır. Birçoğumuz espresso kahveyi yatmadan önce kafaya dikmeyiz elbette, ancak kafeinden kaçınma kavramı bundan çok daha geniş bir pencereye sahiptir. Kafein, gün boyu beyinde biriken sinir iletici adenozini engeller ki bu da bizi akşamları sersem gibi yapar.

Uyumadan 6 saat önce bile kahve içseniz, adenozin üretiminiz bozulur ve uyumanız zorlaşır. Ayrıca çalışmalar, kafeinin aslında günlük ritmimizi bozduğunu gösteriyor. Ancak bazen de yorgunluğunuz, günlük yaşama dair basit tercihlerinizden dolayı değil de, yukarıdaki videonun da açıkladığı gibi ruh sağlığınızla ilişkilidir.

Örneğin, genel anksiyete bozukluğu yorgunluğa neden olabilir. Hatta yüksek stres oranı ve kaygı da sizi oldukça bitkin yapabilir. Aynı zamanda depresyonun da uykunuzun kalitesinde etkisi vardır ki bu etki bazı durumlarda uykusuzluğa neden olabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ruh sağlığının yanısıra, fiziksel şartlar da aşırı yorgunluğa yol açabilir. Elbette ki bu tarz şeyleri doktor tanısına bırakmak en doğrusudur, fakat bu durumda demir eksikliği, tiroid sorunları ve diyabet gibi şeylerin rolü olabilir.

Sonuç olarak, sürekli yorgunlukla baş edecek çabuk bir çözüm yoktur, ancak AsapSCIENCE size en azından inceleyebileceğiniz, pratik bir liste sunuyor.

Eğer toplumsal jetlag ile baş etmiyorsanız -videoda ayrıntılı açıklanacak-, egzersiz hakkındaki taktikler gibi, tavsiyelerin çoğu kolaylıkla benimsenebilir. Belki de siz sadece sabah 9 akşam 5 insanı değilsinizdir, ona da yapacak bir şeyimiz yok.

Haydi, şimdi kahve molasına!


Çevirmen:Tutku Özkan

Referanslar
1. <http://www.sciencealert.com/here-s-why-you-are-constantly-tired-even-if-you-get-enough-sleep>
Görsel: Shutterstock

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2023 13:38:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12941

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık
Lgbt
Gerçek
Entropi
Atom
Adaptasyon
Bakteriler
Kafatası
Rna
Yeni Koronavirüs
Kan
Eşcinsellik
Eşey
Kas
Kalori
Hafıza
Doktor
Duygu
Ağız
Hominidae
Bilim İnsanları
Uluslararası Uzay İstasyonu
Yiyecek
Gezegen
Stres
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?. (13 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 24 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12941
Bilim, R., Kayalı, Ö. (2021, February 13). Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?. Evrim Ağacı. Retrieved September 24, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12941
R. Bilim, et al. “Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 13 Feb. 2021, https://evrimagaci.org/s/12941.
Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, February 13, 2021. https://evrimagaci.org/s/12941.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close