Türkiye'de Hayvanların Kozmetik Sektöründe Denek Olarak Kullanımı Yasaklandı!

Türkiye'de Hayvanların Kozmetik Sektöründe Denek Olarak Kullanımı Yasaklandı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Günlük kozmetik, günümüzde biyolojik veya tıbbi olarak hiçbir işe yaramayan, tamamen insan görselliğine dayalı bir uygulamadır. Sözünü ettiğimiz bazı ağır yaralanmalar sonrası yapılan kozmetik ameliyatlar falan değildir elbette... Sözünü ettiğimiz, güzel kokmak, güzel renkler saçmak için özellikle dişilerin (ama giderek artan miktarda erkeklerin de) kullandığı ürünlerdir. Bunların kullanımı özgürlüğüne elbette asla karışılamaz; ancak insanlığa ve bilime katma değeri önemsenmeyecek kadar küçük (hatta pratik olarak sıfır olan) bu ürünlerin üretimi için hayvanlar üzerinde deney yapılması elbette kabul edilemez. Bu konuyla ilgili bir adım, şaşırtıcı bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti'nden geldi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Kozmetik Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak hayvanları da koruyan bir madde ekledi. Artık piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı. Yönetmeliğe göre bundan sonra hiçbir kozmetik ürün için hayvanlar üzerinde deney yapılmayacak. Ayrıca Sağlık Bakanlığı kozmetik ürünlere Türkçe etiket koyma zorunluluğu da getirdi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre kozmetik ürün, “İnsan vücudunun dış kısımlarına, epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlarına veya dişler ile ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek, bunları korumak, iyi bir durumda tutmak veya vücut kokularını düzeltmek olan bütün madde veya karışımları” olarak tanımlanırken, yönetmeliğe ilk defa "nanomateryal" kavramı eklendi.

“Boyutları 1 ila 100 nanometre arasında olan bir veya daha fazla dış boyut veya iç yapıya sahip olan ve çözünmeyen veya biyopersistan yapıda olacak şekilde imal edilmiş olan bir materyal” olarak tanımlanan nanomateryal, bundan sonra ürün bileşenleri içinde açıkça belirtilecek.

Hayvanların haklarına yönelik olaraksa, 15 Temmuz 2015'te eklenen yeni ek maddeler kapsamında hayvan deneyleri yerine "alternatif yöntemler"e başvurulacak. Buna gerekçe olaraksa, Avrupa Birliği mevzuatındaki güncellemelerin göz önüne alındığı bildiriliyor. Yeni ek maddeler kapsamında, "hayvan deneylerine tabi tutulmuş olan;

a) Nihai bir formülasyon içeren kozmetik ürünlerin piyasaya arzı,

b) Ürün bileşenleri veya ürün bileşenleri kombinasyonlarını içeren kozmetik ürünlerin piyasaya arzı,

c) Ürün bileşenleri veya ürün bileşenleri kombinasyonlarına yönelik testlerin yapılması yasaktır."

ifadelerine yer veriliyor. Dahası, Ek Madde-2'nin 2. alt maddesi altında:

"Ayrıca, bir kozmetik ürünün güvenliliğine ilişkin genel yükümlülükler saklı kalmak üzere, bitmiş kozmetik ürünler için hayvan testlerinin yapılması yasaktır."

ifadeleri yer alıyor.

Bu atılımı Türkiye Cumhuriyeti ve hepsinden önemlisi insanlık olarak önemli bir adım olarak görüyoruz.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Sağlık Bakanlığı
 2. BirGün
 3. Gaia Dergi
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder