Bu Reklamı Kapat

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!
Bu Reklamı Kapat
4 dakika
10,576 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Türkiye gözlerini yıldızlara dikti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin ilk resmi uzay ajansını kurma emrini verdi. Bilim insanları, ajansın iddialı hedeflerinin uygulanabilirliğini merak ediyor olsalar da, ajansın yeni iş imkanları sağlanacak olması ve beyin göçünü azaltması umudunu memnuniyetle karşıladılar diyebiliriz.

13 Aralık'ta imzalanan başkanlık emrine göre ajans, roket fırlatma ve uzay araştırmaları için teknolojiler geliştirmenin yanı sıra, ülkenin uzayla ilgili diğer araştırma merkezlerinin uzay faaliyetlerini de koordine edecek.

Yeni organizasyonun ulusal bütçenin ne kadarını alacağı veya ne zaman faaliyete geçeceği henüz belli değil. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 19 Ocak'ta Gebze'de düzenlenen Ulusal Uzay Atölyesi'nde şöyle dedi:

Bu Reklamı Kapat

Kısa sürede hazırlıklarımızı tamamladık, tüm tarafların mutabakatını alarak ajansımızı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurduk. Bakanlığımızın ilgili kurumu olan Türkiye Uzay Ajansı’nın merkezi Ankara’da olacak. Hukuki hazırlıklarımızı tamamlayarak, teşkilatı hızla kurmayı planlıyoruz. Ajansımız ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek. (...) Bayrağında ay yıldız olan bir ülke için aslında ne kadar geç kalınmış değil mi?

Eylem Planı

Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002-2003’te iktidara gelmesinden beri, parti üyeleri arasında bir uzay ajansı kurma fikrinden birkaç kez bahsedilmişti. Ancak 2016 yılında, hükümetin eylem planına bir uzay ajansının kurulması ilk kez resmen dahil edilene kadar bu fikir, seçimden seçime tekrarlanan bir seçim vaadi olarak kaldı ve belirsizliğini korudu.

Şimdi ise, Erdoğan’ın 2018’de yapılan seçimlerden sonra kazandığı yeni bir güç olan "başkanlık emri" ile ajansın kurulması resmileşmiş oldu.

Türkiye, halihazırda birkaç uzay araştırma merkezini finanse etmekte; ancak bunlardan en azından ikisinin maddi kaynaklarının bir kısmı yeni ajansa aktarılacak.

Bu Reklamı Kapat

Türkiye Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK-UZAY) ve sivil havacılık sektörünü düzenleyen bir kamu kurumu olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bütçelerinin %20'si yeni kuruma yönlendirildi. 2019 yılında yayınladıkları resmi bütçelerine bakılacak olursa, bu miktar tek başına yaklaşık 30 milyon Türk Lirası'na (5.7 milyon ABD Doları'na) karşılık geliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yeni ajans, bu kurumların uzay çalışmalarının yanı sıra TAI'nin uzay çalışmalarını da koordine edecek. Türkiye Uzay Ajansı tarafından koordine edilecek oluşumlar arasında ayrıca ROKETSAN ve yarı özel bir uydu organizasyonu olan TÜRKSAT da bulunuyor.

Temkinli Optimizm

Türk bilim insanları bu haberi temkinli bir iyimserlikle karşıladılar. Tucson'daki Arizona Üniversitesi'nden astrobiyolog Betül Kacar şöyle diyor:

Uzay araştırmaları birçok ülkenin ortak çalışmasını gerektiriyor ve bu Türkiye için büyük bir fırsat. Bu, Türkiye'nin uzaysal güneş enerjisi ve asteroit madenciliği teknolojileri gibi küresel ekonomik kalkınmanın geleceğini yönlendirme potansiyeline sahip alanlara yatırım yapması için bir itici güç olabilir.

Türkiye'de popüler bir astronomi web sitesi olan Kozmik Anafor'un yöneticisi Zafer Emecan da iyimser. Türkiye'nin ekvatora yakınlığı ve çok sayıda ovayı barındırmasının, uluslararası fırlatma sahalarına iyi bir alternatif yaratabileceğini belirtti. Diğer ülkelerin roket fırlatmalarına ev sahipliği yapmanın, kuruma ekstra bir gelir kaynağı sağlayabileceğini söylüyor.

Gelecek İçin Bir Umut

Bazı bilim insanları, ajansın önemli miktarda beyin göçü yaşayan ülkedeki araştırmacıları ülke içinde tutmaya yardımcı olacağını umuyorlar. California’nın Pasadena kentindeki NASA Jet İtki Laboratuvarı'nda astrofizikçi Umut Yıldız şöyle diyor:

Türkiye'de çok fazla uzaya ve bilime ilgi duyan çok sayıda öğrenci var. Yerleşik bir uzay programı, genç neslin geleceğe dönük bir umut edinmesini sağlayabilir.

Emecan, ajansın şu anda Türkiye'de çok az iş seçeneği bulunan havacılık ve uzay mühendisliği mezunları için çok ihtiyaç duyduğu işleri üretebileceğini düşünüyor.

Bu Reklamı Kapat

Ancak eğer ajans gelişecekse, ülkenin daha çok astronoma ihtiyacı var. Bu da, hükümetin akademik özgürlükler konusundaki zayıf karnesi ve tarihi beyin göçü istatistikleri düşünülecek olursa oldukça zorlu bir problem. Yıldız şöyle diyor:

Uzay bilimi alanında profesyonel bir kariyer sürdüren Türk sayısı oldukça az. Ancak, ajansın heyecan verici hedefler koyması ve araştırmaları tutarlı bir şekilde finanse etmesi halinde sayılar artabilir. Halihazırda uzayla ilgilenen genç nesiller, eğer inisiyatifler doğru seçilirse, kolayca bu alana yönlendirilebilir.

Türkiye'de bilimin gelişmesi konusunda bir diğer iyimserlik kaynağı, 14 Kasım 2018'de, yurt dışındaki bilim insanlarına 2 veya 3 yıl boyunca, kişi başı ayda 4500$ civarı ödenek ile Türkiye'ye gelerek bir laboratuvar kurmalarına yönelik girişim oldu.

Bütçe Tahminleri

Başkanlık emrine göre uzay ajansının bütçesi, ulusal bütçenin henüz açıklanmayan bir yüzdesinden, üçüncü parti bağışlardan ve danışmanlık ile patentlerden elde edilenlerler gibi diğer gelirlerden sağlanacak.

Türkiye’nin küresel uzay bilimine olan katkıları, genel maddi seviyelere bakıldığında muhtemelen mütevazı olacaktır. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 bütçesinin tamamı 400 milyon dolar civarındaydı. Kıyas olması bakımından, ABD hükümeti, sadece 2018’de, sadece NASA’ya 20.7 milyar dolar ayırdı.

Bu Reklamı Kapat

Ancak Türk hükümeti, kurumun yerel ekonomik ve sosyal faydalar üretmeye de yardımcı olacağını umuyor. Bakan Varank şöyle dedi:

Havacılık ve uzay teknolojileri birçok alt sektörle kesişiyor ve çeşitli önemli teknolojileri içeriyor. (...) Bu alanda geliştirilen teknolojilerin sosyo-ekonomik kalkınmaya büyük çapta katkı sağlıyor, çarpan etkisi oluşturuyor. NASA’nın 2 binin üzerinde uzay teknolojileri bazlı yeni ürün çıkarması, bu noktada verilebilecek en iyi örneklerden birisi sanırım. MR cihazları, GPS, lazer ameliyatları ve kemoterapi uygulamaları gibi ürünler, bu alanda yapılan çalışmaların somut meyveleri oldu.

Orta Doğu'da fırlatma kapasitesine sahip uzay programlarına sahip diğer ülkeler İran ve İsrail. Her ikisi de bu yeteneği aslen askeri amaçlar için kullanıyor. Varank, şöyle diyor:

Türkiye, teknoloji alanındaki ilk testini savunma sanayisinde verdi. (...) Uzay teknolojileri de bize yeni ve benzersiz bir gelişme ekseni sunuyor.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Tebrikler! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2022 21:34:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3623

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
İhtiyoloji
Doğa Yasaları
Koruma
Beslenme Bilimi
Sağlık
İstatistik
Çocuklar İçin Bilim
Bilgi Felsefesi
Botanik
Film
Bitki
Diş
Element
Kafatası
Yağ
Diş Sorunları
Nörobilim
Stres
Hızlı
Evrimsel Biyoloji
Taksonomi
Atom
Şempanze
Ortak Ata
Kelebek
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et