Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!
4 dakika
10,691
 • Uzay Mühendisliği
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Türkiye gözlerini yıldızlara dikti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin ilk resmi uzay ajansını kurma emrini verdi. Bilim insanları, ajansın iddialı hedeflerinin uygulanabilirliğini merak ediyor olsalar da, ajansın yeni iş imkanları sağlanacak olması ve beyin göçünü azaltması umudunu memnuniyetle karşıladılar diyebiliriz.

13 Aralık'ta imzalanan başkanlık emrine göre ajans, roket fırlatma ve uzay araştırmaları için teknolojiler geliştirmenin yanı sıra, ülkenin uzayla ilgili diğer araştırma merkezlerinin uzay faaliyetlerini de koordine edecek.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni organizasyonun ulusal bütçenin ne kadarını alacağı veya ne zaman faaliyete geçeceği henüz belli değil. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 19 Ocak'ta Gebze'de düzenlenen Ulusal Uzay Atölyesi'nde şöyle dedi:

Kısa sürede hazırlıklarımızı tamamladık, tüm tarafların mutabakatını alarak ajansımızı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurduk. Bakanlığımızın ilgili kurumu olan Türkiye Uzay Ajansı’nın merkezi Ankara’da olacak. Hukuki hazırlıklarımızı tamamlayarak, teşkilatı hızla kurmayı planlıyoruz. Ajansımız ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek. (...) Bayrağında ay yıldız olan bir ülke için aslında ne kadar geç kalınmış değil mi?

Eylem Planı

Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002-2003’te iktidara gelmesinden beri, parti üyeleri arasında bir uzay ajansı kurma fikrinden birkaç kez bahsedilmişti. Ancak 2016 yılında, hükümetin eylem planına bir uzay ajansının kurulması ilk kez resmen dahil edilene kadar bu fikir, seçimden seçime tekrarlanan bir seçim vaadi olarak kaldı ve belirsizliğini korudu.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi ise, Erdoğan’ın 2018’de yapılan seçimlerden sonra kazandığı yeni bir güç olan "başkanlık emri" ile ajansın kurulması resmileşmiş oldu.

Türkiye, halihazırda birkaç uzay araştırma merkezini finanse etmekte; ancak bunlardan en azından ikisinin maddi kaynaklarının bir kısmı yeni ajansa aktarılacak.

Türkiye Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK-UZAY) ve sivil havacılık sektörünü düzenleyen bir kamu kurumu olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bütçelerinin %20'si yeni kuruma yönlendirildi. 2019 yılında yayınladıkları resmi bütçelerine bakılacak olursa, bu miktar tek başına yaklaşık 30 milyon Türk Lirası'na (5.7 milyon ABD Doları'na) karşılık geliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yeni ajans, bu kurumların uzay çalışmalarının yanı sıra TAI'nin uzay çalışmalarını da koordine edecek. Türkiye Uzay Ajansı tarafından koordine edilecek oluşumlar arasında ayrıca ROKETSAN ve yarı özel bir uydu organizasyonu olan TÜRKSAT da bulunuyor.

Temkinli Optimizm

Türk bilim insanları bu haberi temkinli bir iyimserlikle karşıladılar. Tucson'daki Arizona Üniversitesi'nden astrobiyolog Betül Kacar şöyle diyor:

Uzay araştırmaları birçok ülkenin ortak çalışmasını gerektiriyor ve bu Türkiye için büyük bir fırsat. Bu, Türkiye'nin uzaysal güneş enerjisi ve asteroit madenciliği teknolojileri gibi küresel ekonomik kalkınmanın geleceğini yönlendirme potansiyeline sahip alanlara yatırım yapması için bir itici güç olabilir.

Türkiye'de popüler bir astronomi web sitesi olan Kozmik Anafor'un yöneticisi Zafer Emecan da iyimser. Türkiye'nin ekvatora yakınlığı ve çok sayıda ovayı barındırmasının, uluslararası fırlatma sahalarına iyi bir alternatif yaratabileceğini belirtti. Diğer ülkelerin roket fırlatmalarına ev sahipliği yapmanın, kuruma ekstra bir gelir kaynağı sağlayabileceğini söylüyor.

Gelecek İçin Bir Umut

Bazı bilim insanları, ajansın önemli miktarda beyin göçü yaşayan ülkedeki araştırmacıları ülke içinde tutmaya yardımcı olacağını umuyorlar. California’nın Pasadena kentindeki NASA Jet İtki Laboratuvarı'nda astrofizikçi Umut Yıldız şöyle diyor:

Türkiye'de çok fazla uzaya ve bilime ilgi duyan çok sayıda öğrenci var. Yerleşik bir uzay programı, genç neslin geleceğe dönük bir umut edinmesini sağlayabilir.

Emecan, ajansın şu anda Türkiye'de çok az iş seçeneği bulunan havacılık ve uzay mühendisliği mezunları için çok ihtiyaç duyduğu işleri üretebileceğini düşünüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak eğer ajans gelişecekse, ülkenin daha çok astronoma ihtiyacı var. Bu da, hükümetin akademik özgürlükler konusundaki zayıf karnesi ve tarihi beyin göçü istatistikleri düşünülecek olursa oldukça zorlu bir problem. Yıldız şöyle diyor:

Uzay bilimi alanında profesyonel bir kariyer sürdüren Türk sayısı oldukça az. Ancak, ajansın heyecan verici hedefler koyması ve araştırmaları tutarlı bir şekilde finanse etmesi halinde sayılar artabilir. Halihazırda uzayla ilgilenen genç nesiller, eğer inisiyatifler doğru seçilirse, kolayca bu alana yönlendirilebilir.

Türkiye'de bilimin gelişmesi konusunda bir diğer iyimserlik kaynağı, 14 Kasım 2018'de, yurt dışındaki bilim insanlarına 2 veya 3 yıl boyunca, kişi başı ayda 4500$ civarı ödenek ile Türkiye'ye gelerek bir laboratuvar kurmalarına yönelik girişim oldu.

Bütçe Tahminleri

Başkanlık emrine göre uzay ajansının bütçesi, ulusal bütçenin henüz açıklanmayan bir yüzdesinden, üçüncü parti bağışlardan ve danışmanlık ile patentlerden elde edilenlerler gibi diğer gelirlerden sağlanacak.

Türkiye’nin küresel uzay bilimine olan katkıları, genel maddi seviyelere bakıldığında muhtemelen mütevazı olacaktır. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 bütçesinin tamamı 400 milyon dolar civarındaydı. Kıyas olması bakımından, ABD hükümeti, sadece 2018’de, sadece NASA’ya 20.7 milyar dolar ayırdı.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak Türk hükümeti, kurumun yerel ekonomik ve sosyal faydalar üretmeye de yardımcı olacağını umuyor. Bakan Varank şöyle dedi:

Havacılık ve uzay teknolojileri birçok alt sektörle kesişiyor ve çeşitli önemli teknolojileri içeriyor. (...) Bu alanda geliştirilen teknolojilerin sosyo-ekonomik kalkınmaya büyük çapta katkı sağlıyor, çarpan etkisi oluşturuyor. NASA’nın 2 binin üzerinde uzay teknolojileri bazlı yeni ürün çıkarması, bu noktada verilebilecek en iyi örneklerden birisi sanırım. MR cihazları, GPS, lazer ameliyatları ve kemoterapi uygulamaları gibi ürünler, bu alanda yapılan çalışmaların somut meyveleri oldu.

Orta Doğu'da fırlatma kapasitesine sahip uzay programlarına sahip diğer ülkeler İran ve İsrail. Her ikisi de bu yeteneği aslen askeri amaçlar için kullanıyor. Varank, şöyle diyor:

Türkiye, teknoloji alanındaki ilk testini savunma sanayisinde verdi. (...) Uzay teknolojileri de bize yeni ve benzersiz bir gelişme ekseni sunuyor.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
4
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 2
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/06/2023 10:14:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3623

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kırmızı
Bitki
Öğrenme Teorileri
Akademi
Alkol
Toplum
Sağlık
Biyokimya
Doğa Yasası
Jeoloji
Gen İfadesi
Sars
Koku
Neandertal
Uyku
Canlı
Erkek
Uzaylı
Editör Seçkisi
Onkoloji
Periyodik Tablo
Yılan
Tüy
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Sars Virüsü
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!. (7 Şubat 2019). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3623
Bakırcı, Ç. M. (2019, February 07). Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!. Evrim Ağacı. Retrieved June 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/3623
Ç. M. Bakırcı. “Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Feb. 2019, https://evrimagaci.org/s/3623.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 07, 2019. https://evrimagaci.org/s/3623.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close