Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Tuhaf Organizma Evrim Ağacı Üzerinde Benzersiz Köklere Sahip!

Tuhaf Organizma Evrim Ağacı Üzerinde Benzersiz Köklere Sahip!
2 dakika
721
Tüm Reklamları Kapat

Norveç'in Oslo kentinin 30 km güneyinde, Ås şehrindeki gölün tortularında yaşayan mikro-organizmanın genetik analizi, araştırmacıların dünyadaki ilk yaşamın nasıl olduğunu anlamalarını sağlıyor.

Uzaktan Akrabalık: Norveç'teki tek hücreli organizmanın "insanoğlunun en uzak akrabası" olduğu söyleniyor. Şu ana dek bildiğimiz organizmalardan öylesine farklı ki, araştırmacılar bu canlının evrim ağacı üzerinde "alem" olarak bilinen yeni bir temel gruba ait olduğunu iddia ediyor.

Tüm Reklamları Kapat

Oslo Üniversitesinden Kamran Shalchian-Tabrizi bir açıklamasında; "Bu gölde yaşayan, hayat ağacının bilinmeyen bir dalını bulduk. Eşsiz bir canlı. Şimdiye kadar evrim ağacının köküne bu canlı türü kadar yaklaşabilen bildiğimiz hiçbir organizma grubu yok" diyor.

Bir çeşit Protozoan olan organizma araştırmacılar tarafından Oslo yakınlarındaki gölde bulundu. Protozoanlar 1865'ten beri bilim dünyasında biliniyordu, ancak laboratuarda çoğaltılmaları zor olduğu için araştırmacılar genetik yapılarını henüz kavrayabilmiş değil. Genellikle gözlemlenen boyut ve şekillerine göre Protista alemine dahil ediliyorlardı.

Tüm Reklamları Kapat

21 Mart'ta yayımlanan Moleküler Biyoloji Evrimi dergisindeki bu çalışmada, araştırmacılar genomunu analiz etmek için Collodictyon adı verilen bu protozoanlardan yeterli miktarda çoğaltmayı başardılar. Bu türün daha önce keşfedilmiş hiçbir canlı alemine genetik olarak uygun olmadığını tespit ettiler. Bir Ökaryot özelliği olan zarla çevrili iç yapısı olmasına rağmen bu organizma genetik olarak bir hayvan, bitki, mantar, alg ya da protista (ökaryotların beş ana grubu) değildi.

Shalchian-Tabrizi, "Bildiğimiz kadarıyla bu mikro-organizma şu an için yaşayan en eski ökaryot organizmalardan biri. Birkaç yüz milyon yıllık bir sapmayla, yaklaşık olarak bir milyar yıl önce evrimleşti. Yeryüzündeki erken yaşamın nasıl olduğunu daha iyi anlamamızı sağlıyor" diyor. 

Karışık Özellikler 

Küçük bir şeye benziyor. Araştırmacıların bulduğu organizma 30 ila 50 mikrometre (yaklaşık olarak bir insan saçı genişliğinde) uzunluğunda. Alg yiyen ve grup halinde yaşamayı sevmeyen bir canlı. Eşsiz olmasının bir başka nedeni de 1 ya da 2 kamçı (Organizmaların hareket etmelerini sağlayan hücresel kuyruk) yerine 4 tanesine sahip olması. Organizma aynı zamanda iki farklı dal olan Protista ve Amiplerle ilişkilendirilen benzersiz karakteristiklere sahip. Bu durum araştırmacıları bu mikro-organizmanın hayat ağacında nereye uygun düşeceği konusunda düşündürüyor. Araştırmacılar daha önce genetik olarak kategorize edilmiş organizmaların genetiğine ne kadar benzediğini görmek için bu organizmanın genetik analizini çıkardılar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Oslo Üniversitesinden bir başka araştırmacı Dag Klaveness "şaşırdık" diyor. Çünkü bu eşsiz bir tür. Bu türün genomunu umutsuzca da olsa dünyadaki yüzlerce tür veritabanıyla karşılaştırdılar. Bütün bu araştırmalara rağmen buldukları "sadece Tibet'teki bir gen dizilimiyle kısmi bir eşleşmeydi."

Yeni Yaşam

Araştırmacılar bu organizmanın Hayat Ağacında yeni bir gruba ait olduğunu düşünüyor. Daha önce Protozoan olarak sınıflandırılmış olan diğer organizmaların da genetik bilgileri olmadan bu yeni gruba dahil edilip edilmeyeceğinden emin değiller. Bu organizmanın bilinen en yakın genetik akrabası bir Protista olan Diphylleia'dır. Yine de henüz genetik olarak incelenmemiş organizmaların arasında daha yakın akrabaları bulunuyor olabilir.

Klaveness "Yüz milyonlarca yıl önce Ökaryot türlerinin yeryüzünde ilk ortaya çıktığı zamandan beri hayatta kalabilmiş sadece birkaç türün daha Hayat Ağacındaki bu ailede bulunabileceği düşünülebilir." diyor. Araştırmacılar, iki alemin de özelliklerini taşıdığı için Amip ve Protista alemlerinin bu grubun atalarından oluşmuş olabileceğini düşünüyor. Eğer öyleyse, bu grup insanlar da dahil olmak üzere diğer bütün Ökaryotları oluşturan en eski Ökaryotlardan demektir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2024 09:40:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1493

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kimyasal Bağ
Aslan
Değişim
Kamuflaj
Süt
Virüs
Doğa Gözlemleri
Viral
Hastalık Yayılımı
Dağılım
Manyetik Alan
Bilimkurgu
Grip
Uçma
Yıl
Elementler
Kuşlar
Hominidae
Mistik
Etimoloji
Teyit
Dinozor
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Kitlesel Yok Oluş
Psikanaliz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Welsch, et al. Tuhaf Organizma Evrim Ağacı Üzerinde Benzersiz Köklere Sahip!. (13 Ekim 2013). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1493
Welsch, J., Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2013, October 13). Tuhaf Organizma Evrim Ağacı Üzerinde Benzersiz Köklere Sahip!. Evrim Ağacı. Retrieved April 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1493
J. Welsch, et al. “Tuhaf Organizma Evrim Ağacı Üzerinde Benzersiz Köklere Sahip!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı, Evrim Ağacı, 13 Oct. 2013, https://evrimagaci.org/s/1493.
Welsch, Jennifer. Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Tuhaf Organizma Evrim Ağacı Üzerinde Benzersiz Köklere Sahip!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, October 13, 2013. https://evrimagaci.org/s/1493.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close