Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Toprak Benzeri Şeffaf Maddeler Sayesinde Toprak Ekolojisini Yakından İzlemek Mümkün Oluyor!

Toprak Benzeri Şeffaf Maddeler Sayesinde Toprak Ekolojisini Yakından İzlemek Mümkün Oluyor! Grist
Yazar eLife Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
576 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

eLife'ta yayınlanan bir çalışmaya göre bilim insanları, iki ayrı şeffaf toprak yapısı kullanarak yaptıkları yeni gözlemde, toprak bakterilerinin, kuru dönemlerde hayatta kalmalarına yardımcı olmak için bu mantarlara güvendiklerini gösterdi.[1]

Bulgular, bu toprak benzeri substratların, araştırmacıların toprakta yaşayan sayısız mikroskobik varlığın, karmaşık etkileşimlerini gözlemleyebilmeyi sağlayabileceklerini gösteriyor. Bu yetenek, sağlıklı ekosistemlerde toprak ve toprak mikroplarının üstlendiği rolü daha iyi anlamamıza yardımcı olabilmek için çok önemlidir.

Toprakta mantar ve bakteri gibi milyonlarca mikroskobik mikroorganizmalar yaşar. Bu mikroorganizmalar sağlıklı bir ekosistem için çok gereklidirler; çünkü bitkilerin büyümelerini desteklerler ve atmosferden karbonu tutarlar ve depolarlar. Ancak bu süreçleri "gerçek" toprakta incelemek zor olabilir. Baş yazar, Kriti Sharma şöyle diyor:

Toprak işlemlerini ilerletmek için, toprak bakterilerinin aktivitesini görmek ve ölçmek ve bu aktivitenin mantarlarla nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu yani mantarlara nasıl bağlı olduklarını belirlemek için mikroskoplar ve diğer deneysel teknikleri kullanmamıza izin veren şeffaf toprak ikameleri kullandık.

Kriti Sharma, ABD, Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olarak çalışmayı tamamladı ve şimdi Caltech, Pasadena, ABD'de doktora sonrası araştırmacı.

Reklamı Kapat

Deneylerde, Avusturya'nın Viyana kentinden Sharma ve işbirlikçileri, iki şeffaf toprak ikamesine başarıyla toprak bakterileri ve toprak mantarları yerleştirdiler. Biri Nafion adı verilen sentetik bir maddeydi, diğeri ise kriyolit adı verilen doğal şekilde oluşan bir kristaldi. Ayrıca bir mikroskop kullanarak bu ikamelerde yaşayan mikropları gözlemlemenin ve bu organizmaların genel metabolik aktivitesini ve karbon alımını "Raman mikrospektroskopisi" adı verilen bir teknik kullanarak ölçmenin mümkün olduğunu gösterdiler.

Daha sonra, toprak kuruduktan sonra tekrar ıslanmaya başladığı zaman bakterilere ne olduğunu incelemek için toprak ikame maddelerini kullandılar. Deneyler toprak kuruduğu zaman birçok toprak bakterisinin öldüğünü veya inaktif hale gelmelerine rağmen ölü mantarların yakınında yaşayan bakterilerin aktif kaldığını ve mantarları karbon kaynağı olarak kullandığını gösterdi. Sharma buna bağlı olarak şöyle diyor:

Bu şekilde, mantarlar değişen çevre koşullarında toprak bakterilerinin aktivitesini teşvik ediyor.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Sistem Biyolojisi ve Mikrobiyoloji ve Fizyolojik Sistemler Bölümü'nde Doçent olan kıdemli yazar Elizabeth Shank ise şöyle yorumluyor:

Araştırmada bildirilen şeffaf toprak sistemleri, muhtemelen toprak ekolojisi üzerinde çalışan diğer birçok araştırmacı tarafından kullanılacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Örneğin, toprakta yaşayan bakteriler, mantarlar ve diğer mikroskobik canlılar arasındaki etkileşimlerin mahsülün büyümesini desteklemeye nasıl yardımcı olduğunu keşfetmek için kullanılabilirler. Ya da karbonun nasıl depolandığını ve topraktan nasıl salındığını daha iyi anlamak için iklim değişikliğiyle mücadele etmekte kritik bir nokta olabilir. Genel olarak bu şeffaf toprak ikameleri, toprak mikrobiyal ekolojisindeki birçok önemli soruyu yanıtlamamıza yardımcı olacak güçlü araçlardır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2021 11:27:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9894

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Primat
Çocuklar
Stres
Kadın Sağlığı
Kuş
Toplum
Psikoloji
Veri
Yörünge
Beslenme Bilimi
Gazetecilik
Eşey
Evrimsel Antropoloji
Anatomi
Mit
Genom
Karadelik
Çocuk
Çin
Botanik
Madde
Makale
Komplo Teorisi
Evrimsel Psikoloji
Enfeksiyon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Televizyon benim için çok eğitici bir araç! Ne zaman biri televizyon açacak olsa, başka bir odaya gidip kitap okumaya başlarım.”
Groucho Marx
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku