Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar renkli fotoğrafların tarihini 1840'lara kadar takip etmek mümkünse de, bu fotoğrafların yaygın hale gelmesi 1970'lere kadar beklemiştir. Bu nedenle birçok eski fotoğraf siyah-beyazdır. Bu siyah-beyaz fotoğrafların kendine özgü bir havası olsa bile, tarihin renklerini gölgelemesi bakımından bazı açılardan eksik kalmaktadır. Günümüzdeki güçlü foto-manipülasyon teknikleri sayesinde eski siyah-beyaz fotoğrafların gerçekçi bir şekilde renklendirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu fotoğrafta da, Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük mucitlerinden Thomas Edison'un 1911 yılında çekilmiş bir fotoğrafı görülmektedir.

Edison, neredeyse istisnasız olarak her zaman Nikola Tesla'ya yaptığı maddi kötülükler ve manevi eziyetlerle anılır. Fakat Edison'ı sadece Tesla ile olan tuhaf ve çıkar-temelli ilişkisiyle anmak, onun insanlığa kattıklarını hiçe saymak olacaktır. Her ne kadar Tesla'nın önünü kesmesi ve ona hak ettiği neredeyse hiçbir şeyi vermemiş olması nedeniyle Evrim Ağacı olarak biz de içten içe lanetlesek de, bunu burada bırakmak taraflılık olacaktır.

Edison'ı sadece bir mucit olarak değil, bir iş adamı olarak da görmek gerekmektedir. Ancak bu sayede onun çalışma biçimi anlamlandırılabilir. Tesla gibi bilim insanları yalnızca hayal güçlerini takip edip, sadece halk veya bilim için hayatlarını adarken, Edison gibi insanlar bu fikirlerin uygulanabilir ve uyarlanabilir olanlarını geniş kitlelere karlı bir şekilde ulaştırabilmenin yollarını ararlar. Edison'ın iş adamı tarafı, bunu yapabilmesini mümkün kılmış olsa da, Edison bireysel olarak da teknoloji ve icatlarla yakından ilgilenmiştir. Gerek şirketlerinde çalıştırdığı Tesla gibi dehalar sayesinde, gerekse de kendi emekleriyle birçok büyük icada katkı sağlamış veya bizzat mucitliğini yapmıştır. Bunlar arasında bugün neredeyse istisnasız olarak her teknolojik aletin çalışmasını mümkün kılan doğru akım, elektrik lambası, güç üniteleri, ses kaydı, hareketli resimler, kitlesel iletişim araçları, telekomünikasyon araçları, mekanik oy sayacı, elektrikli araba bataryası ve daha nicesi bulunmaktadır. 

Edison, birçok kaynak tarafından Dünya'nın en fazla patente sahip mucidi olarak belirtilse de; bunu sayma biçimi farklılıklar gösterebildiği için daha detaylı bir analiz gerekebilmektedir. Thomas Edison'ın sahip olduğu 1093 adet patent ailesi bulunmaktadır. Bunların 1084'ü işe yararlık patentleri, 9 tanesi ise tasarım patentidir. 2003 yılında Japon mucit Shunpei Yamazaki tarafından 3997 patent ile geçilmiştir. Günümüzdeki en fazla patente sahip insan ise 9888 patent ile Avustralyalı mucit Kia Silverbrook'tur. Bu sayıların devasalığı, her zaman el üzerinde tutulan ve kimi zaman meziyetleri olduğundan ve gerçekten fazla abartılan Nikola Tesla'nın sahip olduğu 111 patent ile kıyaslandığında anlaşılabilir. Tesla, bu patentleriyle Dünya'nın en fazla patente sahip ilk 100 insanı arasına girememektedir. Dünya çapında mucit başına düşen patent ortalaması 3'tür. 15 patenti geçebilen mucitler "üretken" kabul edilmektedir. 200'den fazla patente sahip insan sayısı 115 iken, 15'ten fazla patente sahip insan sayısı on binlerle ifade edilebilmektedir. Bu da, yukarıda isimleri geçen üretken mucitlerin ne kadar fazla patente sahip olduklarını anlamamıza yaramaktadır.

 

Kaynak: Wikipedia

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2019 01:30:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3632

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beynimizdeki empati bölgeleri öylesine antiktir ki, sıçanlarda da aynısı bulunur. Bu nedenle politikacıları bu az anlaşılmış hayvanlara benzetenlerin bir durup düşünmesi gerekir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder