Testere Balığı Nedir? Testere Köpekbalıklarının Testereleri Ne İşe Yarar?

Testere Balığı Nedir? Testere Köpekbalıklarının Testereleri Ne İşe Yarar?
Vatoz takımının en büyük üyesi olan testere balığı
Simon Fraser University
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
8 dakika
2,271 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Birbirinden ayrı iki grup olan testere balıkları ve testere köpekbalıkları, kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfına ait 2 balık grubudurlar. Köpekbalıkları, testere balıkları, kimeralar (hayalet köpekbalıkları) ve vatozlar; kıkırdaklı balıklar filogenetik sınıfına aittir. Kıkırdaklı balıklar sınıfını ayırt etmemizi sağlayan en temel özellik, bu balıkların iskeletlerinin (isimden de anlaşılacağı gibi) kemikten değil, kıkırdaktan oluşmasıdır.

İnsanlar gibi çoğu omurgalı hayvanın iskeleti, kafatası gibi bölümler haricinde, embriyolojik dönemin en erken safhalarında tamamen kıkırdak yapılıdır. Yavru büyüdükçe, bu kıkırdak doku kireçlenir (kemikleşir) ve bu işlem sırasında iskeletin kalsiyum hidroksiapatit ve kolajen oranlarındaki değişiklik, esnekliği azaltıp, sertliği artırır ve kıkırdaktan kemiğe geçişi sağlar. Bunun sonucunda, bu tür omurgalı hayvanların yetişkin formlarının kulak ve burun gibi bazı istisnai organları haricinde, tamamı kemik yapılıdır. Kıkırdaklı balıklarda bu işlem, yalnızca dişlerde (dentin oluşturacak şekilde) gerçekleşir. Hatta bu yüzden köpekbalıklarının dişleri, iskeletin kalanına göre daha iyi korunur; çünkü iskeletin kalanı kıkırdaktır ve çabuk bozulabilir.

Testereli balıkların hepsine tek isim takıp "testere balığı" ya da "testere köpekbalığı" dememe sebebimiz, kıkırdaklı balıklar sınıfının farklı uçlarına yakın olmalarıdır. Testere balıkları vatozlara, testere köpekbalıkları ise köpekbalıklarına dahildir. Yani aslında, birbirinden yaklaşık 200 milyon yıl önce ayrılan köpekbalıklarından ve vatozlardan, birbiriyle neredeyse tıpatıp aynı gözüken 2 ayrı balık grubu evrimleşmiştir. Dahil oldukları vatozlar ve köpekbalıkları takımları birbirine hiç benzemezken bu 2 grup arasında, çok ufak ama dikkatli bakıldığında rahatlıkla ayırt edilebilecek farklılıklar vardır. Bu farkların azlığı, testere köpekbalıkları ve testere balıklarını, benzer ortamların farklı türleri nasıl neredeyse tamamen aynı şekle sokabileceğinin güzel birer örnek haline getirmektedir. Buna, yakınsak evrim adını vermekteyiz.

Reklamı Kapat

Testere balığı - Testere balıklarının solungaçları vücutlarının altındadır ve gövdeleri yassıdır.
Testere balığı - Testere balıklarının solungaçları vücutlarının altındadır ve gövdeleri yassıdır.
Piqsels
Testere köpekbalığı - Testere köpekbalıklarının solungaçları vücutlarının yanlarındadır ve gövdeleri silindiriktir.
Testere köpekbalığı - Testere köpekbalıklarının solungaçları vücutlarının yanlarındadır ve gövdeleri silindiriktir.
Flickr – ume-y

Testere Balıklarının Testeresi Ne İşe Yarar?

Testere balıklarına ve testere evrimine geçmeden önce söylemek gerekir ki balıklarda testere, sanıldığından daha yaygın ve avantajlıdır. Testerenin avantaj ve yaygınlığının en büyük delillerinden biri, yukarıda da söz ettiğimize ek olarak, 5 farklı soyda, birbirinden bağımsız olarak evrimleşmiş olmasıdır. Biyolojik bir özelliğin farklı soylarda, birbirinden bağımsız olarak kaç defa evrimleştiği o özelliğin evrimsel yararı hakkında sağlam bir fikir verir. Bu durum, testerenin seçilimdeki avantajlarını da merak ettiriyor.

Doğal seçilim, (avantajlı olmadığı sürece) gösterişli veya fiyakalı olanı seçmeye yönelmez (bunu yapan daha ziyade Cinsel Seçilim'dir). Doğal seçilimin önemsediği, o özelliğin ortamda ne derece faydası olduğudur. Birbirinden bağımsız 5 defa evrimleşmiş olan testereler de istisna değildir: Testerelerin cinsel seçilim tarafından pekiştirilerek evrimleştiğini düşünmek pek mümkün değil; çünkü testereler, türün her üyesinde birbirine oldukça benzerdir. Her bireyde neredeyse aynı şekilde bulunan bir özelliğin, cinsel seçilim için kriter olması pek mümkün değildir; çünkü zaten, muhtemel eşlerin hepsinde aynı olacaktır. Peki o zaman ne işe yarıyor bu testereler?

Kafalarının (veya burunlarının) uçlarında çıkıntıları olan, testere balığı ve testere köpekbalığı dışında balıkların hiçbiri, sahip oldukları çıkıntıları, avlarının yerini tespit etmek veya avı manipüle etmek eylemlerinin her ikisi için birden kullanamazlar. Bu tip balıklara, kılıçbalığı ve kaşık-ağızlı mersin balığı (Polyodon spathula) örnek verilebilir. Kılıçbalıkları, çıkıntılarını avı manipüle etmek için kullanırken, kaşık-ağızlı mersin balıkları, plankton sürülerini saptamak için kullanırlar. Ancak tek çıkıntıyla, bu yeteneklerin her ikisine de sahip olduğu bilinen 2 grup balık vardır: testere balıkları ve testere köpekbalıkları.

Belki bir aslan veya bir dinozor kadar korkutucu gözükmeyebilirler; ama aslında bu testereli balıklar, tam anlamıyla dehşet saçan birer ölüm makineleridir. Hayal edin: Deniz tabanında yüzen bir testere balığı (veya testere köpekbalığı), yavaş yavaş, vücudunu sabit tutup kuyruğunu kıvırarak boş görünen, karanlık, balıksız suda ilerliyor. Testeresi aynı bir anten gibi, hafif yukarıda, kafasını iki yana sallayarak sanki suyu tarıyor. Tıpkı bizim gibi, o da etrafta bir şeyler göremiyor, ama bizim aksimize o, hissedebiliyor. Testeresindeki elektroreseptörleri ile durmadan hassas ölçümler yapıyor ve çoktan belirlediği avını takip ediyor. Avı yön değiştirse ve hatta arkasına bile geçse, nereye gittiğinden haberdar; çünkü onu izlemek için gözlerini değil, elektroreseptörlerini kullanıyor. Yeterince yaklaşınca, aniden hızlanıyor ve zavallı kurbanı daha ne olduğunu anlamadan onlarca testere dişi darbesiyle paramparça ediliyor! Yine testeresiyle, balık parçalarını tabana yaklaştırıp aşağı bakan ağzına vakumluyor, sıradaki avı için gezinmeye devam ediyor. Muazzam düzeyde dehşet verici...

Aslında balıklar arasında ne avı manipüle etme (kesme, çevirme, sersemletme, vurma gibi eylemler gerçekleştirme), ne de elektroreseptörlerle yer saptama çok nadirdir. Örneğin, kıkırdaklı balıklar sınıfının, vatozlar gibi birçok üyesi, elektromanyetik alanı kullanarak avlarını saptayabilirler – ki suyun iletkenliği, ortam benzerliği ve genetik yatkınlıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, farklı canlılarda aynı yeteneklerin evrimleşmesi pek de şaşılacak bir şey değildir. Hatta köpekbalıklarının, okyanusların altından geçen elektrik kablolarını ısırmalarının sebebinin, yayılan elektromanyetik alanı hissetmeleri olduğu düşünülüyor. Yalnız hem avı manipüle edebilen hem de manyetik alanı avı saptamak için kullanan, üstelik bunları tek organla gerçekleştirdiği bilinen tek canlılar, testere köpekbalıkları ve testere balıklarıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Testere balıklarının ve testere köpekbalıklarının elektroreseptörlerine Lorenzini Ampulleri denmektedir. Çoğunlukla kıkırdaklı balıkların (Chondrichthyes) sahip olduğu bu reseptörler, ufak gözenekler içinde elektrik yükü ölçebilen hücreler içerir ve ağız çevresinde yoğun bulunur. Testere balıklarında ise hem ağız çevresi hem de testerenin neredeyse tamamı bu reseptör gözenekleriyle doludur. Testere balıklarının diyetleri büyük oranda deniz tabanındaki kabuklulardan oluştuğu için, bu reseptörler, testerenin alt yüzünde, üst yüzüne nazaran sayıca çok daha yoğunlaşmıştır.[1] Bu elektroreseptörler o kadar hassastır ki bone başlıklı köpekbalıkları (Sphyrna tiburo), santimetre kare başına 1 nanovoltluk elektik alanlarını bile tespit edebilir. Santimetre kare başına 1 nanovolt, 16.000 kilometre uzunluğundaki bir telin iki ucuna iki pil bağlayacak olsanız elde edeceğiniz elektrik akım ile eş değerdir.[2] Benzer şekilde büyük beyaz köpekbalığı da 1 voltun milyonda biri kadar hassas ölçümler yapabilir.[3]

Kaplan köpekbalığının Lorenzini Ampulleri
Kaplan köpekbalığının Lorenzini Ampulleri
Wikimedia Commons

Testere Evrimi

Günümüzde kabul edilen diş evrimi teorisi, dişlerin, balık derisi pullarından evrimleştiğini söyler. Ancak testerelerin evrimsel süreci hakkında aşamalar belirleyebilecek düzeyde fosil veriye henüz sahip değiliz. Veri eksiliğinin yanı sıra, testerelerin hem deri pullarından hem de dişlerden farklı ve kendine özgü bir yapıya sahip olması da belirsizliği artırıyor. Örneğin, kıkırdaklı balıkların ağız dişleri yenilenirken, eski dişin arkasında hep bir grup yedek diş bulunur ve en öndeki diş düşünce, arkasından çabucak yedek diş çıkar (aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi); fakat testere balıklarının ve testere köpekbalıklarının testere dişleri yenilenirken böyle bir durum söz konusu değildir: Testere köpekbalıklarında düşen testere dişinin yerine yenisi ancak bir diş düştükten sonra üretilir, yedekte hazır bulunmaz; testere balıklarında ise testere dişi yenileme özelliği hiç görülmez.

Köpekbalığı dişleri. Öndeki dişin düşme ihtimaline karşı arkasındaki yedek dişler görülebilir. Testere köpekbalıklarında yeni testere dişi, kullanılan diş düştükten sonra oluşur, yedekte bulunmaz; testere balıklarında ise diş yenileme hiç görülmez, yalnızca zamanla uzayan testerede oluşan açıklıklar yeni dişlerle kapatılır.
Köpekbalığı dişleri. Öndeki dişin düşme ihtimaline karşı arkasındaki yedek dişler görülebilir. Testere köpekbalıklarında yeni testere dişi, kullanılan diş düştükten sonra oluşur, yedekte bulunmaz; testere balıklarında ise diş yenileme hiç görülmez, yalnızca zamanla uzayan testerede oluşan açıklıklar yeni dişlerle kapatılır.
The Fins United Initiative

Ayrıca, köpekbalıklarındaki yedek dişleri incelerseniz, bizden çok farklı bir yenileme mekanizmaları olduğunu görürsünüz. Farklılıklar yalnızca yedek diş deposu bulundurmakla kalmaz; bizde yenilenen dişler alttan gelip düşen dişin yerine geçerken, köpekbalıklarında yeni dişler arkadan gelir ve öne ilerlerken 90° dönerler. Bu 90° dönme sürecinin aynısı, testere köpekbalıklarında da görülür; dişler ilk oluştuklarında geriye bakar pozisyondadırlar ama zamanla yanlara saçaklanan yapılarına kavuşurlar (aşağıdaki görsel).

Yavru bir testere köpekbalığının çıkan dişleri.
Yavru bir testere köpekbalığının çıkan dişleri.
Royal Society Publishing

Testere dişlerinin farklı türlerde, farklı özellikler bakımından hem çene dişleriyle hem de deri pullarıyla bağlantısı olduğu kesindir. Elimizdeki verilerle vardığımız en sağlam sonuç; testere dişlerini deri pullarından, ağız dişleriyle benzer sonuca varacak evrimsel süreçlerle evrimleşmiş olmasıdır.[4]

Reklamı Kapat

Sonuç

Özetlemek gerekirse, testere köpekbalıkları ve testere balıkları ayrı canlı gruplarıdır; çünkü biri köpekbalığı, diğeri ise vatozdur. Burunlarındaki çıkıntılarla avı saptama ve manipüle etme (burada manipüleden kasıt, "kontroldür", yani çevirme veya kesme gibi) eylemlerinden her ikisini birden gerçekleştirebilen tek canlılardır. Ağız çevrelerindeki ve testerelerindeki hassas elektroreseptörler sayesinde gözlerinin göremeyeceği uzaklıktaki hareketleri sezebilirler. Testere dişlerinin ise pullardan evrimleştiği ve ağız dişine benzer evrimsel süreçlerden geçtiği düşünülür. Bu fizik ve biyoloji harikası canlıların nesillerinin doğal ortam tahribatı ve avlama yüzünden tehlikede olması gerçekten üzücüdür.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 5
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/10/2021 22:25:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10309

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Sivrisinek
Güve
Periyodik Cetvel
Köpekler
Yemek
İspat
Sağlık Personeli
Evrim Kuramı
Kuvvet
Balıklar
Uydu
Video
Kamuflaj
Köpek
Kimyasal Element
Felsefe
İmmünoloji
Sosyal
Wuhan Koronavirüsü
Sıcaklık
Protein
Sıvı
Acı
Bilim Tarihi
Bilimsel
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın