Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Tanımadığınız Biriyle Siyaset Konuşmak, Beklediğiniz Kadar Korkunç Değil!

Tanımadığınız Biriyle Siyaset Konuşmak, Beklediğiniz Kadar Korkunç Değil! Association for Psychological Science
3 dakika
435
Tüm Reklamları Kapat

Birçoğumuz karşıt görüşe sahip biriyle siyaset tartışmaktan kaçınırız; bu tartışmanın çirkin ya da garip bir hal alacağını düşünürüz. Ancak Psychological Science dergisinde yayınlanan bir makale, bu tür konuşmaları yapmanın beklediğimizden çok daha tatmin edici olduğunu ortaya koyuyor.[1]

Yüzlerce ABD'li yetişkinin katıldığı bir dizi deneyde, bir grup bilim insanı bireylerin kendileriyle aynı fikirde olmayan bir yabancıyla kurabilecekleri sosyal bağı hafife aldıklarını gösterdi. Davranış bilimciler Pennsylvania Üniversitesinden Kristina A. Wald Oklahoma Eyalet Üniversitesinden Michael Kardas ve Chicago Üniversitesinden Nicholas Epley şöyle belirtiyor:

Yanlışlıkla olumsuz bir etkileşimden korkmak, yersiz partizan bölünmeler yaratabilir. Sadece insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda insanların birbirleri hakkında ve birbirlerinden öğrenmelerini de engeller.

Araştırmacılar, çevrimiçi ve yüz yüze yaptıkları deneylerde, insanların özellikle kendileriyle aynı fikirde olmayan kişilerle sıcak gündem konularından kaçınmayı tercih ettiklerine dair kanıtlar buldular. İnsanlar ayrıca arkadaşlarına ve akrabalarına da bu tür konuşmalardan kaçınmalarını tavsiye etme eğilimindedir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak Wald, Kardas ve Epley, insanların siyasi farklılıklarını tartışmanın beklediklerinden daha olumlu bir deneyim olacağını düşünüyordu. Bu, kısmen de olsa, insanların konuşmaların ne kadar bilgilendirici olduğunu ve insanları birbirine ne kadar yakınlaştırdığını yeterince takdir edememesinden kaynaklanıyor.

Teorilerini test etmek için, bir deneyde yaklaşık 200 katılımcıya kürtaj ve iklim değişikliği gibi genellikle ayrışmaya sebep olan siyasi ve dini konular hakkındaki görüşlerini sordular. Araştırmacılar daha sonra katılımcıları çiftlere ayırdı ve bu konulardan birini tartışmaları için görevlendirdi. Bazı katılımcılara partnerlerinin kendileriyle aynı fikirde olup olmadıkları önceden söylendi. Diğerleri ise partnerlerinin görüşlerinden habersizdi.

Tüm katılımcılar konuşmanın ne kadar olumlu ya da olumsuz geçmesini beklediklerini bildirerek video kaydı alınırken tartışmaya katıldılar. Daha sonra katılımcılar diyalogla ilgili duygularını değerlendirdi. Araştırma asistanları da konuşmaların videolarını izledi ve çeşitli boyutlarda değerlendirdi.

Tahmin edildiği gibi, katılımcılar konuşma deneyimlerinin ne kadar olumlu olacağını küçümsedi ancak bu eğilim en çok partnerleriyle fikir ayrılığına düştüklerinde görüldü. Bu fikir ayrılığı koşulundaki katılımcılar ayrıca görüşlerindeki benzerlikleri de küçümsediler. Bu konuşmaların videolarını izleyen taraf, katılımcıların genellikle konuyla ilgili kaldığını ve katılımcılar hemfikir olsun ya da olmasın konuşmaların sürekli olarak olumlu seyrettiğini doğruladı.

Tüm Reklamları Kapat

Bir başka deneyde ise araştırmacılar, insanları birbirine ne kadar bağladığını hafife aldıkları yönündeki hipotezlerini test ettiler. Bunu yapmak için, katılımcıları hemfikir oldukları veya olmadıkları ayrışmaya sebep olan bir konuyu tartışmak üzere rastgele seçtiler. Ancak aynı zamanda katılımcıları ya konu hakkında diyalog formatında bir konuşma yapmaları ya da monolog formatında sadece ortaklarının konu hakkındaki inançlarını öğrenmeleri için rastgele seçtiler. Monolog formatında, her bir kişi kendi fikrini anlatırken ayrı ayrı kayıt yapmış ve ardından diğer kişinin kaydını izlemişti.

Araştırmacılar özellikle insanların birbirleriyle hemfikir olmadıkları durumlarda bile etkileşimlerinin olumlu yönde seyrettiğini vurguladılar. Bu eğilim, katılımcıların yalnızca partnerlerinin inançlarını bir monolog yoluyla öğrenmeleri durumuna kıyasla, gerçekten partnerleriyle sohbet ettikleri durumlarda çok daha güçlüydü. Sohbet içerisindeki soru-cevap biçimindeki diyalog yoluyla insanları birbirine yaklaştıran sosyal güçlerin insanların beklediğinden daha da güçlü olduğu anlaşılmaktadır.

Araştırmacılar, deneylerinde katılımcıların tanımadıkları kişilerle konuştuğuna dikkat çekerek, anlaşmazlıkların aile ve arkadaşlar arasında nasıl yaşandığını ortaya koymadıklarını, ancak yine de bulgularının sosyal medya tartışmalarında da konuşmanın ve dinlemenin faydalarını gösterdiğini belirttiler.

Yazarlar, farklılıklarımızı tartışmaya olan isteksizliğimizin bizi olumlu bazı sosyal etkileşimlerden mahrum bıraktığı sonucuna vardılar:

Bir konuşmanın sonuçlarını yanlış anlamak, insanların anlaşmazlıkları daha sık tartışmaktan kaçınmasına yol açarak öğrenme, sosyal bağlantı, özgür sorgulama ve özgür ifade için yanlış bir engel oluşturabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ K. A. Wald, et al. (2024). Misplaced Divides? Discussing Political Disagreement With Strangers Can Be Unexpectedly Positive. SAGE Publications, sf: 471-488. doi: 10.1177/09567976241230005. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 22:55:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17607

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Tanımadığınız Biriyle Siyaset Konuşmak, Beklediğiniz Kadar Korkunç Değil!. (16 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17607
Derin, U. (2024, May 16). Tanımadığınız Biriyle Siyaset Konuşmak, Beklediğiniz Kadar Korkunç Değil!. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17607
U. Derin. “Tanımadığınız Biriyle Siyaset Konuşmak, Beklediğiniz Kadar Korkunç Değil!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 16 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17607.
Derin, Ufuk. “Tanımadığınız Biriyle Siyaset Konuşmak, Beklediğiniz Kadar Korkunç Değil!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 16, 2024. https://evrimagaci.org/s/17607.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close