Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Yaygın Olabilir!

Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Yaygın Olabilir!
3 dakika
1,144
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Su, Dünya üzerindeki tüm canların ihtiyaç duyduğu tek şey. Yağmur-nehir-okyanus-yağmur döngüsü, gezegenimizin iklimini sabit ve yaşanabilir kılmada önemli bir role sahip. Bilim insanları galakside yaşam işaretlerini nerede araştıracaklarını konuşurken sulu gezegenler her zaman listenin en başında oluyor.

Yeni bir çalışma, önceden düşünülene kıyasla çok daha fazla gezegende yarısı su yarısı kaya olacak kadar bol miktarda su bulunduğunu öne sürüyor. Ancak tüm bu sular, yüzeyde okyanus veya nehirler gibi akmak yerine, kayaların içerisinde gömülü olabilir. Chicago Üniversitesi doktora sonrası araştırmacı ve makalenin ilk yazarı olan Rafael Luque şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Galaksinin en yaygın tipteki yıldızının yörüngesinde dolaşan bir yığın su gezegeninin varlığını kanıtlayacak bir veri elde etmeyi beklemiyorduk. Bunun, yaşama elverişli gezegen arayışımız için çok önemli sonuçları olabilir.

Gezegen Yığını Modeli!

Daha iyi teleskoplar sayesinde bilim insanları, uzak güneş sistemlerinde her geçen gün daha fazla gezegen belirtileri buluyor. Daha geniş bir örnek boyutu, bilim insanlarına demografik yapıyı belirlemede yardım ediyor. Bu, tüm bir kasabanın nüfusuna bakmanın bireysel düzeyde görülmesi zor olan eğilimleri ortaya çıkarabilmesine benzer bir durum.

La Laguna Üniversitesi ve Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsünde olan yardımcı yazar Enric Pallé ile beraber Luque, M-cüce denilen bir tip yıldızın etrafında görülen bir grup gezegene yığın düzeyinde bakmaya karar verdiler. Bu yıldızlar, galakside en çok karşımıza çıkan yaygın yıldızlardır ve bilim insanları, bugüne kadar bu yıldızların etrafında düzinelerce gezegen listeledi.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak yıldızlar gezegenlerinden çok daha parlak olduğu için gezegenlerin kendisini bizzat göremiyoruz. Bunun yerine bilim insanları, gezegenlerin yıldızlarının üzerinde bıraktığı etkilerin belirsiz işaretlerini tespit ediyor. Bu etkiler gezegen, yıldızının önünden geçerken ortaya çıkan gölge veya yörüngesinden ilerlerken yıldızın hareketinde küçük bir yalpalama olabilir. Bu, bahsi geçen gezegenlerin aslında nasıl göründüğü hakkında bir yığın soru olduğu anlamına geliyor. Pallé şöyle söylüyor:

Gezegenleri keşfetmede kullanılan iki yoldan her biri farklı bir bilgi sunuyor. Bir gezegen yıldızının önünden geçerken ortaya çıkan gölgeyi yakalamak, bilim insanlarının gezegenin çapını öğrenmesine katkı sağlıyor. Bir gezegenin yıldızına uyguladığı küçük kütleçekimi kuvvetini ölçmek ise bilim insanlarına gezegenin kütlesini öğrenmelerinde yardımcı oluyor.

Bilim insanları iki ölçümü birleştirerek az çok gezegenin yapısı hakkında bir çıkarıma varabilirler. Belki de buldukları, Jüpiter gibi çoğunlukla gazdan oluşmuş büyük ama boş veya Dünya gibi küçük yoğun kayalık bir gezegen olabilir.

Bu analizler bireysel gezegenler için yapılmıştı; ama Samanyolu Galaksisi'ndeki gezegenler gibi tümü bilinen gezegen yığını için analizler çok nadirdi. Bilim insanları verilere baktıkça (toplamda 43 gezegen) şaşırtıcı bir resmin ortaya çıktığını gördüler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Gezegenlerin büyük bir yüzdesinin yoğunluğu, boyutlarının tamamen kayadan oluşmak için fazla hafif olduğunu gösterdi. Bunun yerine bu gezegenlerin yarı yarıya kara ve sudan veya başka bir hafif molekülden oluşabileceği düşünüldü. Bir bowling topu ile futbol topunu eline aldığınızdaki farkı düşünün: Neredeyse aynı boyutta olmalarına rağmen bir tanesi daha hafif bir maddeden oluşmuştur.

Su Gezegeni Arayışı!

Bu gezegenleri Kevin Costner'ın Su Dünyası filminden çıkma, tamamen derin okyanuslarla kaplıymış gibi hayal etmek ilgi çekici olabilir. Ancak bu gezegenler güneşlerine o kadar yakın bir mesafedeler ki yüzeydeki tüm sular süper kritik bir gaz fazında bulunurdu. Bu da onların yarıçaplarını genişletirdi. Luque şöyle söylüyor:

Ancak biz bunu örneklerde görmüyoruz. Bu da suyun yüzey okyanusu formunda olmadığı anlamına geliyor.

Su, kayalara karışmış bir şekilde veya yüzeyin altındaki çukurlarda bulunuyor olabilir. Bu koşullar, yer altında su olduğu düşünülen Jüpiter'in Ay'ı Europa ile benzer olabilir. Luque'un daha detaylı analizler için grubuna katıldığı Chicago Üniversitesi ötegezegen bilimcisi Jacob Bean şöyle söylüyor:

Bu analizi gördüğümde çok şaşırmıştım. Benim gibi alandaki birçok kişi de bunların tamamen kuru, kayalık gezegenler olduğunu düşünmüştü.

Bulgular geçtiğimiz birkaç sene gözden düşen öte gezegen oluşumuna yönelik bir teoriyle de örtüşüyor: Bu teoriye göre, birçok gezegen güneş sistemlerinden uzakta oluşup zamanla içeriye doğru göç ediyor. Bir yığın kaya ve buzun bir yıldızdan uzakta soğuk koşullarda beraber oluştuklarını ve sonra da yıldızın yerçekimi kuvveti ile içeriye doğru yavaşça çekildiklerini düşünün.

Kanıtlar ikna edici olsa da Bean hem kendisinin hem de diğer bilim insanlarının, bu gezegenlerden birinin su gezegeni olduğuna dair somut bir delil görmek istediklerini belirtti. Bilim insanları bunu, NASA'nın Hubble'dan sonra yeni fırlattığı uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu ile gerçekleştirmeyi umuyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
44
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2024 14:36:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12526

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Santigrat Derece
Uydu
Teori
Süt
Kök Hücre
Evrimsel Süreç
Basınç
Eğitim
Şüphecilik
Zeka
Avcı
Balıklar
Asteroid
Maymun
Kanser Tedavisi
Patojen
Sağlık Bilimleri
Dalga
Zaman
Evrimleşme
Genetik
Acı
Enerji
Tutarlılık
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Yaygın Olabilir!. (18 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12526
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 18). Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Yaygın Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved February 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12526
S. Küçükkıvanç, et al. “Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Yaygın Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12526.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Yaygın Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 18, 2022. https://evrimagaci.org/s/12526.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close