Bu Reklamı Kapat

SRC-2 Geni, İnsan da Dahil Tüm Hayvanların Açlık Tepkisini Belirliyor!

SRC-2 Geni, İnsan da Dahil Tüm Hayvanların Açlık Tepkisini Belirliyor! Pixabay
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
763 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Açlık yaşadığınızda veya besin kıtlığı çektiğinizde, vücudunuz bu durumda yaşamınızı sürdürebilmeniz için bazı metabolik ve davranışsal adaptasyonlar sergiler. Beyinin bu davranışlara nasıl cevap verdiği henüz net olarak anlaşılmamıştır; ancak Baylor Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar ve ekip arkadaşları, stereoid resöptör koaktivatör-2 (SRC-2) geninin bu biyolojik cevaplarda kritik bir rolü olduğunu keşfetti.

Konu üzerine çalışan takım, çalışmalarını Cell Report isimli bilimsel bir dergide yayınladı.[1] Çalışmada özellikle beynin enerji yönetimi gibi birçok metabolik işlevinden sorumlu olan bölgesi hipotalamustaki POMC nöronlarında bulunan SRC-2 geninin hayvanlarda açlık davranışlarını etkilediği bulundu. İlginç olarak SRC-2 geni, besin tekrar ulaşılabilir olduğunda kilo alma mekanizmasına da etki ederek obeziteye neden oluyor. Bu buluş, kilo alma ya da verme mekanizmalarında farklı stratejiler geliştirmemize olanak sağlayabilir. Çalışmanın yazışmalarından sorumlu yazarı olan ve Baylor Tıp Fakültesi Pediatrik Beslenme ve Moleküler Biyoloji Bölümü profesörlerinden Dr. Yong Xu, çalışmaları hakkında şöyle diyor:

Besine ulaşmak kolay olmadığında veya açlık sırasında, ihtiyacı kadar besin alamadığı için organizma, kendi metabolizmasını birçok yönden değiştirir. Biz bu çalışmada, hipotalamusta bulunan POMC nöronlarındaki SRC-2 geninin bu değişikliklerin merkezinde olduğunu gösterdik.

Vücudu Açlığa SRC-2 Adapte Ediyor!

Dr. Xu ve çalışma arkadaşları, iki önemli metabolik fonksiyonu araştırmaktadır: Bunlardan biri enerji harcanması, diğeri ise kan glikoz dengesidir. Dr. Xu sözlerine şöyle devam ediyor:

Bu Reklamı Kapat

Vücudu besin yokluğuna adapte etmenin bir yolu da vücudun harcadığı enerji miktarını azaltmaktır. Bu esnada vücudun beyinin çalışmasını sağlayacak kadar kandaki glikoz dengesini ayarlaması da önemlidir. Biz, SRC-2 geninin vücudun enerji harcamasını azaltmada ve hayvanı yaşatacak kadar glikoz dengesinin ayarlanmasında etkili olduğunu bulduk.

Araştırmacılar, aynı zamanda hayvanın besin bulmasına yardımcı olacak davranışsal adaptasyonları da araştırdı. Bu konu hakkında Dr. Xu şöyle diyor:

Yaban hayatında uzun süre beslenmeyen bir hayvan kendi çevresinde besin bulmak için girişimlerde bulunur. Bu girişimler kendi yırtıcıları ile aynı zamana denk geldiğinde yırtıcıları ile yüzleşme tehlikesi hayvanda bir anksiyete yaratır. Biz aynı zamanda SRC-2 geninin bu anksiyetenin üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu ve dışarı çıkıp besin bulmayı kolaylaştırdığını bulduk.
Pixabay

SRC-2, Doymayı Geciktiriyor!

Ek olarak araştırmacılar SRC-2 geninin beyine doygunluk sinyallerinin ulaşmasının gecikmesinde de etkili olduğunu keşfetti. Konu ile ilgili olarak araştırmacılar şöyle yazıyorlar:

Doygunluk sinyallerinin beyine ulaşmasının gecikmesi, hayvanın yeme davranışına devam etmesine neden olur. Bu yüzden hayvanlar, tehlikeli bir ortamda kalma sürelerini azaltmak için hızlı ve olabildiğince çok yemek yerler.

Yaban hayatında yeterli besinin bulunduğu bir zamanda gerçekleşen ve hala gerçekleşmeye devam eden birçok evrimsel süreçte, hayvanların önceliği besin bulmak olmuştur. Dr. Xu ve çalışma arkadaşları, SRC-2 geninin evrimsel olarak korunduğunu, yani hayvanların yaşamak için gösterdiği metabolik ve davranışsal adaptasyonların düzenlenmesinde SRC-2 geninin merkezde olduğunu ileri sürmektedirler.

Bu Reklamı Kapat

Pixabay

Diğer bir taraftan değişen çevre şartlarıyla birlikte besin de ulaşılabilir olduğu zaman, hayvanlar sınırsızca besin tüketebilmektedir. Hayvanların sınırsızca yemeleri üzere Dr. Xu şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Burada SRC-2, hayvanlar için zararlı bir hale geliyor. Onların çok yemelerini sağlayarak kilo almalarına ve obeziteye neden oluyor.

Dr. Xu ve çalışma arkadaşları, moleküler düzeyde SRC-2 geninin POMC nöronlarının diğer nöronlarla iletişim kurmasını sağladığını da gösterdi. SRC-2 geni birçok geni de düzenleyerek, onların etkilerine aracılık etmektedir.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Y. Yang, et al. (2021). Hypothalamic Steroid Receptor Coactivator-2 Regulates Adaptations To Fasting And Overnutrition. Cell Reports, sf: 110075. doi: 10.1016/j.celrep.2021.110075. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 03:42:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11302

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Zehirli Mantar
Hidrojen
2019-Ncov
Beslenme Biçimi
Canlı
Hastalık Kataloğu
Zeka
Sağlık Örgütü
Yumurta
Stephen Hawking
Antik
Halk Sağlığı
Kalp
Tedavi
Hasta
Wuhan
Avrupa
Nöron Hücresi
Mistisizm
Anne
Dağılım
Epistemik
Okyanus
Astronomi
Taklit
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et