Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak, İnsanları Gerçekte Olduğundan Daha Bilgili Hissettiriyor!

İnternette Haber Paylaşanların Yarısı, Haberlerin Sadece Başlığını Okuyup Paylaşıyor ve Buna Rağmen, Kendilerini O Konu Hakkında Uzman Hissediyorlar!

Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak, İnsanları Gerçekte Olduğundan Daha Bilgili Hissettiriyor!
3 dakika
2,799
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Austin'deki Texas Üniversitesinden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmaya göre sosyal medyada arkadaşlarla ve takipçilerle haber makaleleri paylaşmak, insanları makalelerin konuları hakkında aslında bildiklerinden daha fazlasını biliyorlarmış gibi hissetmeye itebiliyor.

Sosyal medya paylaşımcıları, daha önce okumamış ya da sadece başlığa göz atmış olasalar bile, paylaştıkları içerik hakkında oldukça bilgili olduklarına inanıyorlar. Paylaşım yapmak, özgüvende böyle bir artışın yaşanmasına yol açabiliyor; çünkü bir bilgiyi çevrimiçi paylaşarak paylaşımcılar, "uzman" kimliğine bürünüyorlar. Böyle yapmak, onların benlik algılarını şekillendiriyor ve paylaşımlarının onları gösterdiği gibi bilgili hissetmelerine yardımcı oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

UT'nin McCombs İşletme Okulunda pazarlama profesörü Susan M. Broniarczyk ve pazarlama yardımcı doçenti Adrian Ward'ın Journal of Consumer Psychology'de yayımlanan çalışmasına göre bu durum, özellikle yakın arkadaşlarla paylaşım yaparken geçerli.[1]

Hiç okumadan bir içeriği paylaşmanın çok kolay olduğu bir dünyada bu bulgular, oldukça önemliydi. Reuters Gazetecilik Araştırmaları Enstitüsünden alınan yeni veriler, çevrimiçi bir haber metnini okuyan tüketicilerin sadece %51'inin gerçekten tüm makaleyi okuduğunu ortaya koydu. Bu tüketicilerin %26'sı makalenin bir kısmını okurken %22'si sadece başlığa veya birkaç cümleye bakıyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Broniarczyk, Ward ve Frank Zheng; teorilerini desteklemek için bir dizi araştırma yaptı. İlk çalışmalarında araştırmacılar, 98 üniversite öğrencisine bir grup çevrimiçi haber makalesi sundu. Öğrencilere okumakta, paylaşmakta veya isterlerse ikisini de yapmakta özgür olduklarını söylediler. Haberler "Sinemada Satılan Patlamış Mısır Neden Bu Kadar Pahalı?" ve "Kırmızı Et Kanserle İlişkilendirildi" gibi başlıkları içeriyordu.

Sonrasında araştırmacılar, katılımcıların her bir makale hakkındaki öznel ve nesnel bilgilerini ölçtü. Yani öğrencilerin bildiklerini düşündükleri ve gerçekten bildikleri bilgileri ölçtüler. Makale okumak, hem nesnel hem de öznel bilgide artış sağladı. Makaleleri paylaşmak ise, öğrenciler paylaşacaklarını okumasalar bile öznel bilgide artışa sebep oldu. Dolayısıyla, öğrencilerin makalelerin içerikleri hakkındaki nesnel bilgileri eksik kaldı.

İkinci çalışmada, kanserin önlenmesiyle alakalı bir makale paylaşan insanlar, makaleyi okumasalar bile kanser hakkında paylaşım yapmayanlardan daha fazla şey bildiklerine inandılar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Üç ilave çalışma da bu etkinin, insanların paylaştıklarını benlik kavramlarına içselleştirdikleri için gerçekleştiğini buldu. Bu da onları, paylaşımlarında göründükleri kadar bilgili olduklarına inanmaya itiyordu. Katılımcılar, paylaşımları alenen kendilerini bir uzman kimliğine adadığında daha fazlasını bildiklerini düşündüler: Özellikle de takma ad yerine kendi kimlikleri altında paylaşım yaparken, yabancılar yerine arkadaşlarla paylaşım yaparken ve neyi paylaşacaklarını seçme konusunda özgür olduklarında...

Son çalışmada araştırmacılar, 300 aktif Facebook kullanıcısından "Yatırıma Nasıl Başlanır: Yeni Başlayanlar için Bir Rehber" başlıklı bir makale okumalarını istediler. Sonrasında öğrencileri, paylaşan ve paylaşmayan olmak üzere iki gruba böldüler. Tüm katılımcılara içeriğin birkaç web sitesinde olduğu ve sitelerle beraber Facebook gönderilerinde de paylaşıldığı söylendi. Paylaşımcılardan tüm gönderilere bakmaları ve Facebook sayfalarında paylaşmaları için birini seçmeleri istendi.

Ardından, alakasız olduğu varsayılan bir görevde, robo-tavsiyeli bir emeklilik planlama simülasyonu önlerine çıkarıldı. Simülasyonda katılımcılara hisse senetlerine daha fazla para ayırmanın "daha agresif" ve tahvillere para ayırmanın ise "daha ılımlı" olduğu konusunda bilgi verildi. Katılımcılar, yaşlarına göre özelleştirilmiş yatırım tavsiyesi aldılar. Katılımcılar sonrasında farazi bir 10,000 dolarlık emeklilik fonunu hisse senetleri ve tahviller arasında paylaştı. Paylaşım yapanlar önemli ölçüde daha fazla yatırım riski aldılar. Makaleyi paylaşanlar, robo-danışmanın önerdiğinin iki katı kadar fazla risk almaya meyilliydi. Ward şöyle söylüyor:

İnsanlar, bilgili olduklarını düşündüklerinde riskli kararlar almaya daha yatkın olurlar.

Araştırma ayrıca, insanlar paylaşmadan önce makaleleri okusun diye çeşitli yollar deneyen sosyal medya şirketlerinin de yabana atılmaması gerektiğini öne sürüyor. Broniarczyk şöyle söylüyor:

İnsanlar bir konuda bilgili olduklarına inanırlarsa o konuyla ilgili daha fazla bilgi okumaya veya öğrenmeye ihtiyaçları olmadığını düşünebilirler. Bu yanlış yönlendirilmiş bilgi algısını düzeltmek oldukça zor olabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
45
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Muhteşem! 7
 • İnanılmaz 5
 • Grrr... *@$# 3
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ A. F. Ward, et al. (2022). I Share, Therefore I Know? Sharing Online Content ‐ Even Without Reading It ‐ Inflates Subjective Knowledge. Wiley. doi: 10.1002/jcpy.1321. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2024 05:19:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12497

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak, İnsanları Gerçekte Olduğundan Daha Bilgili Hissettiriyor!. (28 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 2 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12497
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, September 28). Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak, İnsanları Gerçekte Olduğundan Daha Bilgili Hissettiriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved March 02, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12497
S. Küçükkıvanç, et al. “Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak, İnsanları Gerçekte Olduğundan Daha Bilgili Hissettiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12497.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak, İnsanları Gerçekte Olduğundan Daha Bilgili Hissettiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 28, 2022. https://evrimagaci.org/s/12497.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close