Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Yüz milyar kez insanla atı çiftleştirirsek döllenme olur mu?

3,289 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Bilge Su Öney
Bilimsel bilgileri araştırıp öğrenmeye çalışıyorum

Olmaz. Bu sadece at ya da insan ile alakalı bir durum da değildir sadece aynı türden canlıların çiftleşmesi sonucunda döllenme olur arada katır gibi örnekler olsa da onlar verimli döl sayılmaz çünkü kısırdırlar yani sonucu olarak sayı önemli değildir laboratuvar ortamında yapmaya çalışsak bile olmaz.

188 görüntülenme
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Muhtemelen olmaz. Farklı türden canlıların çiftleşebildiğini ve verimli döl oluşturabildiğini ve hatta kısır olmayan katırlar olduğunu biliyoruz.[1] Ancak at ve insan arasındaki fark çok ama çok daha büyüktür. Tür, cins, familya, takımlar farklı; sınıflar aynı.[2][3] Ayrıca insanda 46 kromozom varken atlarda 64 kromozom var.[4][5] Bu kadar farkın yanında zigot öncesi ve sonrası üreme bariyerlerinin etkisi de olacaktır.[6][7] Bu yüzden verimli döl oluşturamayacak kadar çok farklılaştığını söyleyebiliriz.

Kaynaklar

 1. U. Derin. Farklı Tür Canlılar Çiftleşirse Doğan Canlıya Ne Olur?. (17 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı S&C | Arşiv Bağlantısı
 2. NCBI. Taxonomy Browser (Equus Caballus). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2022. Alındığı Yer: National Center for Biotechnology Information | Arşiv Bağlantısı
 3. NCBI. Taxonomy Browser (Homo Sapiens). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2022. Alındığı Yer: National Center for Biotechnology Information | Arşiv Bağlantısı
 4. National Human Genome Research Institute. Chromosome. Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2022. Alındığı Yer: S. A. Bates | Arşiv Bağlantısı
 5. K. Benirschke, et al. (2006). Chromosome Complement: Differences Between Equus Caballus And Equus Przewalskii , Poliakoff. American Association for the Advancement of Science (AAAS), sf: 382-383. doi: 10.1126/science.148.3668.382. | Arşiv Bağlantısı
 6. Ç. M. Bakırcı. Türleşme - 5: Zigot-Öncesi Üreme Bariyerleri. (26 Mayıs 2011). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 7. Ç. M. Bakırcı. Türleşme - 6: Zigot-Sonrası Üreme Bariyerleri Ve Hibritler. (26 Mayıs 2011). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hyyperr x0
Hyyperr x0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Bir insan ve bir at yüz milyar kez çiftleşirse döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kesin olarak bilmek imkansızdır. Bununla birlikte, atların ve insanların her ikisinin de memelidir ve bu nedenle üreme sistemlerinde bir takım benzerlikleri paylaşırlar. Örneğin, hem atların hem de insanların bir rahmi, Fallop tüpleri ve yumurtalıkları vardır. Ayrıca, hem atlar hem de insanlar, sperm tarafından döllenen yumurtalar üretir.

Bu benzerlikler göz önüne alındığında, bir insan ve bir at yüz milyar kez çiftleşirse döllenmenin gerçekleşmesi mümkün olabilir. Bununla birlikte, atların ve insanların üreme sistemleri arasında, döllenmenin gerçekleşmesini engelleyebilecek bazı önemli farklılıklar da vardır. Örneğin atların üreme yolları insanlardan çok daha uzundur ve yumurtaları insan yumurtalarından çok daha büyüktür. Sonuç olarak, atın üreme sisteminin insan sperminin geçişini engellemesi mümkündür. Ek olarak, at yumurtaları ile insan spermleri arasındaki boyut farkı, spermin yumurtaya nüfuz etmesini zorlaştırabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Döllenme gerçekleşmiş olsa bile, yavruların yaşayabilmesi için üstesinden gelinmesi gereken bir takım zorluklar olacaktır. Örneğin, yavru muhtemelen bir at ve bir insanın melezi olacaktır ve bu nedenle üremesi pek mümkün olmayacaktır. Ek olarak, yavru iki farklı türün karışımı olacağı için muhtemelen bir takım fiziksel ve sağlık sorunları olacaktır.rahmi bir insanınkinden çok daha büyüktür ve serviks çok daha kısadır. Boyuttaki bu fark, bir at ve bir insan arasında döllenmenin gerçekleşmesinin pek olası olmadığı anlamına gelir.

Döllenme gerçekleşse bile, yavruların yaşama şansı son derece düşüktür. Atların ve insanların üreme organlarındaki farklılıklar, hamileliğin sona ermesinin pek olası olmadığı anlamına gelir. Bir hamilelik meydana gelirse, bebeğin ciddi kusurlarla doğması muhtemeldir.

Bir atın ve insanın başarılı bir şekilde çiftleşme ve yavru üretme şansı o kadar düşüktür ki dikkate almaya değmez. Hem at hem de insan için riskler çok büyük. At, çiftleşme sürecinde ciddi şekilde yaralanabilir ve insan, ciddi şekilde deforme olmuş bir bebeğe sahip olabilir.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close