Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Yönelimli Mutasyon iddiaları üzerinden geliştirilen akıllı tasarım iddialarına cevap verebilir misiniz?
Son zamanlarda bu safsatayı çok duyuyorum, cevap arşivinde ele alınmalı .
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Skeptik

Attığınız yazıyı inceledim. Hata ve mantıksal safsatalarla dolu.

Öncelikle bu gibi sitelerin "evrimcilerin ağzından "Onlar şöyle der böyle der." demeyi bırakması lazım. Bıraksınlar da ne diyorsak biz diyelim, değil mi? Evrimsel biyologların söylediklerini çarpıtıp veya söylemedikleri bir şeyi söylemiş gibi gösterip saman adam safsatası yapıyorlar.

Örneğin:

Bu Reklamı Kapat

"Peki, “hayat bu evrende nasıl başladı” diye sorarsınız. “Bütün mümkün olasılıkların aynı anda rastlamasıyla” derler."

Hayır, tabii ki öyle demiyoruz. Canlılık, Abiyogenez süreci sonucu oluştu. Peki bu salt "tesadüf" mü? Tabii ki hayır. Eğer ki evrimsel biyologlar, ya da bilim düşmanlarının söylemeyi sevdiği ismiyle "evrimciler", her şeyin tesadüf olduğunu iddia ediyor olsalardı, bilim insanları neden evrimle ilgili yüz binlerce, yüz binlerce, hatta milyonlarca akademik makale yayınlasın, neden lisans için 4 sene, yüksek lisans için 2 sene, doktora için 5 sene ve profesörlük için onlarca sene dirsek çürütsünler ki, her şey tesadüf der, keyiflerine bakarlardı. Konu evrim olduğu için Abiyogeneze girmeyeceğim. Evrimden devam edelim.

"Evrimci" ağzı ile konuşmalar devam ediyor:

Bu Reklamı Kapat

“Tesadüf değildir, herşeyin [sic] bir sebebi vardır”, derler. O zaman “eğer canlılık tesadüfen oluşmadıysa nasıl oluştu?” diye sorarsınız. “İlk hücrenin rastlantı sonucu oluşmasıyla” derler.

Daha önce söylediğim gibi; ilk olarak bu evrimin değil, abiyogenezin konusu. İkinci olarak ilk hücre rastlantı sonucu oluştu diyen kimse yok. Kimyasal evrim süreci ile. Bu, biyoloji evrimden biraz farklıdır ama evrimdeki tesadüf kavramını anlatırken bunu da daha iyi anlayacaksınız.

Ondan sonra mutasyonların tesadüf veya rastlantı olduğunu söylemiş ve Evrim Ağacı'ndan birkaç alıntı yapmışlar.

Mutajen kimyasallar, gelen dalgalardan vs dolayı genetik materyalde değişim oluyor. Evet mutasyonlar tesadüfi ve raslantısaldır çünkü koltuğunuzda öyle değil de böyle oturmanız bile size gelen güneş ışığını değiştirecek ve mutasyonlar değişecektir. Bunda bilim-dışı bir şey yok. Mutasyonların nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini hesaplayamıyoruz, hepsi bu. Bu yüzden çeşitlilik rastgele bir şekilde oluşuyor diyoruz.

Mutasyonlar sanki ne işe yaracağını biliyor da o zaman devreye giriyor gibi sunmuşlar. Komiktir, bazı yaratılışçılar bütün mutasyonlar tesadüf olduğu için hepsini zararlı sayar, bu site ise hepsini bilinçli olarak varsaydığı için hepsini iyi olarak saymış gibi ama ikisi de hatalı. Popülasyonlarda oranlar biraz değişse de ortalama olarak mutasyonların %70 civarı nötr veya nötre yakın, %20 civarı ani zararlı, %10 civarı da ani faydalıdır. Çoğu nötrdür çünkü bazı aminoasitler aynı kodonlar tarafından sentezlenir o yüzden bir şeyi değiştirmez. Tanrı, "Öylesine değiştireyim ama değişmesin aminoasitler." mi demiş o zaman ya da mutasyonların canı sıkılmış Değişeyim ben demiş kodonlar değişmesin." mi demiş? Tabii ki hayır. Rastgele değişmiş ve aminoasitler birden çok kodon tarafından sentezlendiği için bir etkisi olmamış ya da etkisi çok az. %20 civarı da ani zararlıdır. Raslantısal olduğu için nötr dışında zararlı olma olasılığı fazla çünkü bir şeyin zararlı olma olasılığı daha fazladır. %10 civarı ise faydalı etkiye sahiptir. Burada da görüldüğü üzere mutasyonlarda, enzimlerde vs. bir bilinç, bir irade yok. Popülasyonda bu şekilde rastgele bir şekilde çeşitlilik oluştu, ama bu evrim rastgele veya tesadüf demek değil.

Bu tür kişilerin akıl yürütmesi ve bu yazının özeti de şu:

Bu Reklamı Kapat

"Mutasyonlar raslantısaldır, mutasyonlar evrimin temelidir. Evrimin temeli rastlantısaldır. Demek ki evrim tesadüftür ve evrimciler sonucu tesadüfe bağlıyor."

Bir de ne kadar açıklarsanız açıklayın temel yani mutasyonlar tesadüf olduğu için sonucun da tesadüf olacağını söylemişler. Yok böyle bir şey. Tamamen hatalı bir çıkarım. Mutasyonların nerede ve ne zaman olacağını bilemiyoruz veya hesaplayamıyoruz sadece. Ama nasıl işlediğini bildiğimiz için çeşitlilik oluşturduğunu ve bu çeşitliliğin çevresel koşullarla etkileşmesi sonucunda olduğunu biliyoruz, yani her şey "Ya tesadüf ya Tanrı" değil.

Çeşitlilik mekanizmaları ile oluşan çeşitlilikte oranlar değişse de ortalama olarak zararlı mutasyona sahip olanlar (%20) ya direkt ölüyor ya da daha zor hayatta kalıyor ya da daha zor ürüyor bu yüzden bu zararlı mutasyonları gelecek nesillere aktaramıyor. Faydalı mutasyona sahip olanlar (%10) daha kolay hayatta kalıp daha kolay ürüyor bu yüzden bu mutasyonlar daha çok birikiyor. Nötr veya nötre yakın olanlar ise çevresel koşullarda birikip faydalı mutasyonun çıkmasını kolaylaştırırsa daha çok birikiyor, zararlı olursa onlar da daha zor hayatta kaldığı için birikmez. Bunda tesadüf falan yok. Ama bir irade bir bilinç de yok.

"Ya salt tesadüf ya Tanrı" denilerek hatalı ikilem safsatası yapılmış. Bakın, burada salt bir tesadüf var mı, yok. Tanrısal bir irade veya mutasyonların bir bilinci olduğunu gösteren bir şey var mı? O da yok.

Bu Reklamı Kapat

Bunlarla bağlantılı olarak bu cevaba ve şu cevaba da bakabilirsiniz.

Ayrıca tek evrim mekanizması mutasyonlar gibi davranılırsa "tek başına mutasyonlar" tabii ki bu kadar çeşitliliği açıklayamıyor, demek ki "mutasyonlar yönlendiriliyor." denilir. Bunun daha crossing over'ı var yatay gen transferi var. Hepsini yazamayacağım, çok var. Ama Evrim Mekanizmaları ve Evrimin İşleyişini anlarsanız ve evrimi bütün mekanizmaları ile algılayıp evrimin salt tesadüf olmadığını da anlarsanız bunun hatasını anlamak çok basit.

Ayrıca Gelincik kodunu kullanarak "Hedefli" modunu kullanarak bu iddianın hatalı olduğunu ve aksine daha uzun sürdüğünü görebilirsiniz.

134 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et