Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Yetiskin bireylerin genetiğine müdahalr edilebilir mi?

Insan ömrünü genetik müdahaleler ile daha uzun ve daha sağlıklı insanların ortaya çıkabileceğini söylüyorlar. Peki bu çalışmalar sadece doğmak üzere olan bebeklere mi uygulanabilir? Etik tarafını bir kenara bırakırsak isteyen kendi genetiğini degistirebilir mi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kafanızda bu tür sorular yer kaplıyor ise kesinlikle gündemden bazı yazılar okuyup kendinizi geliştirmelisiniz. Çünkü bir kaç 10 yıl içerisinde Nörobiyoloji ve Biyokimya alanlarında yapılan yatırımlar büyük bir atılım gösterecekler. İyi bir bilgi edinimi, sizi yeni gelecek olan teknolojiler konusunda ufkunuzu açık tutacaktır.

Konunun tam olarak uzmanı olmadığım için sorunuzu doğrudan yanıtlayamayacağım ancak aşağıda verecek olduğum linkten (İngilizceniz yeterli düzeyde ise) Nobel ödülü almış çalışmanın ne olduğuna bakabilirsiniz.

106 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Şuan bir yetişkinin tüm hücrelerine ulaşıp genetiğini değiştirmeyi sağlayan bir teknoloji yok. Ama dediğiniz gibi klonlama yöntemiyle genetiği değiştitilmiş bir hücre, çekirdeği çıkarılmış yumurta hücresi içerisine konulup taşıyıcı anne kullanılarak yeni bir yavru elde edilebiliyor.

Bir yetişkinin hücrelerini değiştirebilmenin yöntemi olarak umut verici çalışmalar var. Bunlardan birisi linkte bahsedilen kök hücre benzeri çalışmalar. Linkteki haberde tropik bölgelerde görülen bakteriyel bir hastalık etkeninin (Mikobakterium leprae) enfeksiyon mekanizmasıyla ilgili keşiflerden bahsedilmiş. Hücre içi paraziti olan bu bakteri insanlarda sinir hücrelerinin yağ kılıfı şeklindeki sinirsel uyarıları ileten Schwann hücrelerini enfekte ediyor. Deneylerde görülmüşki bu bakteri enfekte ettiği Schwann hücresinin, onu Schwann hücresi olarak aktive eden genleri susturup embriyonik dönemdeki sinir kök hücresi moduna geri döndürebiliyor. Bu modda da daha sonra sinir, kas, kemik, kıkırdak hücresine dönüşebilme yetisi kazanıyor.

Bunun gibi çalışmalar ve Crispr teknolojileri ilerde yeni yollar açabilir.

181 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • M. Costandi. Leprosy Sinir Hücrelerini Kök Hücresi Formuna Geri Döndürüyor. (17 Ocak 2013). Alındığı Tarih: 18 Ekim 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın