Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Yere damlayan su 100°C ısıya ulaşmadan nasıl buharlaşır?

Ellerimizi yıkarken yerlere damlayan, çaydanlıktan dökülen sular, denizler nasıl buharlaşıyor?

3
141 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

"Kaynama" ve "buharlaşma" aynı şeylerdir. Sıvının belli bir basıç altında belli bir derecede gaz haline geçmesidir. Buharlaşan madde saf haldedir. Hiçbir başka maddeyle karışmadan gaz haline geçer.

Su damlasının kaynamadan havaya karışması aslında "Çözünme"dir.

Çözünmenin tanımı da şöyle: katı, sıvı ya da gaz evrelerinden birinde bulunan bir maddenin, molekül ya da atomlarını bir arada tutan güçleri yenerek bir başka maddenin içinde dağılması olayı.

Şekerin çayda çözündüğü gibi, birçok madde başka maddenin içinde doyum noktasına ulaşana kadar çözünür.

Hava Sünger gibidir. içinde çözünen su molekülleri doyum noktasını geçerse ve biraz sıkışırsa yağmur yağar.


Benzinciden boş bidonla benzin aldıysanız bilirsiniz bidon biraz sallanınca şişmeye başlar. Bu bidondaki benzinin hava içine çözünmesi sonucu havanın hacminin artmasından kaynaklanır. Bidonu birkaç kez sallayıp fazla havayı atarsanız artık ne kadar sallarsanız sallayın şişmediğini göreceksiniz. Bidonun içindeki hava-benzin karışımı doyum noktasına ulaşmıştır.

1
Paylaş
1

öncelikle merhaba 

buharlaşmanın kaynama ile alakası yoktur buharlaşma tanımı ise : sıvının içindeki herhangi bir yerdeki moleküllerinin sahip olduğu kinetik enerji(sıcaklık) su moleküllerinin kendi arasındaki çekim kuvvetini yenmesi sonucunda su sıvı fazdan gaz fazına geçer ve buharlaşma gerçekleşmiş olur ve sıcaklığı olan her sıcaklıkta buharlaşma gerçekleşir

105 görüntülenme
1
Paylaş
1

Öncelikle kavramsal bir düzeltme yapayım. Sıcaklık ile ısı farklı şeyler. Sıcaklık, enerji değildir ve cismin molekülünün öteleme künetik enerjisi ile ilişkili bir büyüklüktür. 100 C dediğimiz budur. Isı ise enerjidir ve enerji alışverişi sırasında olur, depolanamaz.

Şimdi gelelim buharlaşma ve kaynama arasındaki farka... Burada bir örnek vermek istiyorum. 100 kişinin bir salonda kapalı kaldığını düşünelim. Bu kişilerin ceplerinde 10'ar TL olsun. Salonun çıkışında bir turnike var ve çıkış ücreti 12 TL olsun. Bu durumda kimse dışarı çıkamaz. Kaynama olması durumunda, yani 1 atm basınçta 100 C sıcaklığa erişilmesi, ısı vermekle olur. Yani dışarıdan salona 200 TL getirip o 100 kişiye 2'şer TL olacak biçimde dağıtırsanız, herkes turnikelere koşar ve kaynama başlar. Bir diğer yol, turnike geçiş ücretini 10 TL'ye indirmek. İşte bu basıncı düşürmekle olur. Bu durumda basınç düşerse kaynama noktası da düşer. Buharlaşmanın afrkı ne peki? Buharlaşmada o 100 kişiden bazıları, yanındakinden borç alıp 12 TL'yi topluyor ve turnikeden çıkıp gidiyor. Su molekülleri de çevredeki diğer moleküllerden etkileşimle enerji alıp ayrılıyorlar. Eğer yere temas ediyorsa, bu durumda o moleküller yerden enerji alıp yeri soğutarak buharlaşabiliyorlar.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et