Sorulara Dön
9
Biyoloji & Genetik

Vücut ısımız 36 derece ise neden dışarısı 35 derece olduğunda aşırı terler ve sıcaklarız?

2
720 görüntülenme
Teşekkür (7)
Hatırla (7)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Dikkate alınması gereken büyük faktör nemdir. “Hissedilen hava sıcaklığı” hiçbir zaman yalnızca sıcaklıkla tam olarak temsil edilmez; ortamın nemi ve rüzgar hızı hissettiğimiz sıcaklığı etkiler. İnsanın sıcaklık algısını kapsamak için ısı indeksi adı verilen bir kavram(HI) hem gölge hem de güneşteki hava sıcaklığının yanı sıra çevredeki havanın nemine de bağlı olan bir fonksiyondur. Eğer bulunduğumuz ortamın ısı indeksi, vücut sıcaklığımızın üstündeyse beyin dahili biyolojik termostatı tetikler ve ardından terleme yoluyla vücudu soğutma süreci başlatılır. Nemli bir ortamda üretilen ter yeterince hızlı buharlaşamaz (havadaki su buharı sebebiyle) ve vücudun soğuması yavaşlar ve böylece bir kısır döngü oluşur. Bu nedenle aynı 35°C'nin deneyimi %30 nemde ve %90 nemde aynı olmaz. Ayrıca her insan yaşına, kilosuna, boyuna, giydiği kıyafete, vücut yağ içeriğine, metabolizma hızına, hastalığa ve o sırada alınan herhangi bir ilacın etkisine bağlı olarak ısıyı farklı algılayabilir.

1,012 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (8)
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Endoterm hayvanların bir üyesi olarak bizler (memeli hayvanlar), sıcaklıkların değişmesine karşın vücut sıcaklığımız değişmeden kalır. Yani sıcakkanlıyız. Bunun avantajı, Dünya'nın dört bir yanındaki sıcaklıklara kolaylıkla uyum sağlayıp türümüzü geniş bir alana yaymamızı sağlamasıdır. Afrika'da ve Sibirya'da yaşayan insanlar bu sayede bu kadar keskin bir farka rağmen hâlâ hayattalar.

Ancak bu demek değildir ki vücut çevre sıcaklığından etkilenmez. Vücut çok soğuk ortamlarda hipotermi; çok sıcak ortamlarda ise hipertermi geçirir. Hipotermi olayında ısı kaybı ısı kazancından yüksek olduğu için vücut, yukarıda açıkladığım vücut sıcaklığını sabit tutmak maksadıyla termoregülasyon olayları başlatır. Titreme, morarma, piloereksiyon (kılların diken diken olması) gibi. Hipertermi olayında ise ısı kazancı ısı kaybından yüksek olduğu için vücut dehidrasyona uğrar, yani sürekli su kaybeder. (Terleme gibi.)

518 görüntülenme
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın