Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
26

İnsanlar için vücut sıcaklığı 37 °C iken ideal hava sıcaklığı neden 20-25 °C arasıdır?

5,140 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap

Çünkü termodinamik yasaları gereği ısı, sıcaktan soğuğa akar ve canlılık, açık sistem olma özelliği sayesinde termodinamik dengeden uzak kalabildiği için, çevresiyle termal dengeye ulaşmamalıdır.

Bu en isabetli cevap olsa da yeterince anlaşılır değil, dolayısıyla şöyle izah edeyim: İnsan vücudu ısısız/sıcaklıksız bir yapı değildir. Kendi metabolizması dolayısıyla sürekli ısı üretir ve bu ısıyı kaybetmesi gerekir; yoksa aşırı ısınacaktır.[1] Eğer insan vücudu için "ideal sıcaklık", yani kendisini konforlu hissettiği sıcaklık 37°C olsaydı, termodinamiğin 2. yasası gereği dışarıya ısı kaybedemezdi. Bu ısı sistemde birikir, giderek sıcaklığın artmasıyla sonuçlanır ve termodinamik dengeye ulaşıldığında ölümü getirirdi.

Tüm Reklamları Kapat

Bundan daha düşük bir sıcaklıkta (mesela 20-25°C civarında) ısı kaybı rahatlıkla yaşanabilir ve sistem varlığını sürdürmeye devam edebilir.[2] Tabii bundan çok düşük sıcaklıklarda bu defa ısıyı vücutta tutmak zorlaşacaktır, bunu da "üşüme" olarak algılarız (ve mesela titreme, ek ısı yaratma çabasıdır).

Ayrıca bir insan durmaksızın 37°C'de, hatta 40°C'de yaşasa da muhtemelen ölmezdi, çünkü metabolizması belli aralıklarda değişerek yine de termodinamik dengeye ulaşmayı zorlaştırırdı. Fakat bunun bir sınırı var ve burada anlattığım gibi ısı/nem değerlerine bağlı olarak ısı kaybedemeyeceğiniz bir noktaya ulaşacak olursanız, kısa bir süre içinde ölürsünüz. Bu yüzden hava sıcaklığı 37°C iken, aslında vücut sıcaklığınızla aynı olmasına rağmen "sıcak" hissedersiniz, çünkü bu, beyninizin bu sıcaklıktan daha düşük bir sıcaklığı arama ihtiyacının bir yansımasıdır.

622 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Yaş Termometre Sıcaklığı Nedir? İklim Krizi, Terleme Becerimizi Nasıl Etkileyecek?. (8 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 9 Kasım 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. J. W. Walker. When Air Is The Same Temperature As Our Body, Why Do We Feel Hot?. (8 Nisan 2009). Alındığı Tarih: 9 Kasım 2021. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
36
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Mehmet Ali
Mehmet Ali
17K UP
bilimsever
Orijinal Soru: Vücut ısımız 36 derece ise neden dışarısı 35 derece olduğunda aşırı terler ve sıcaklarız?

Dikkate alınması gereken büyük faktör nemdir. “Hissedilen hava sıcaklığı” hiçbir zaman yalnızca sıcaklıkla tam olarak temsil edilmez; ortamın nemi ve rüzgar hızı hissettiğimiz sıcaklığı etkiler. İnsanın sıcaklık algısını kapsamak için ısı indeksi adı verilen bir kavram(HI) hem gölge hem de güneşteki hava sıcaklığının yanı sıra çevredeki havanın nemine de bağlı olan bir fonksiyondur. Eğer bulunduğumuz ortamın ısı indeksi, vücut sıcaklığımızın üstündeyse beyin dahili biyolojik termostatı tetikler ve ardından terleme yoluyla vücudu soğutma süreci başlatılır. Nemli bir ortamda üretilen ter yeterince hızlı buharlaşamaz (havadaki su buharı sebebiyle) ve vücudun soğuması yavaşlar ve böylece bir kısır döngü oluşur. Bu nedenle aynı 35°C'nin deneyimi %30 nemde ve %90 nemde aynı olmaz. Ayrıca her insan yaşına, kilosuna, boyuna, giydiği kıyafete, vücut yağ içeriğine, metabolizma hızına, hastalığa ve o sırada alınan herhangi bir ilacın etkisine bağlı olarak ısıyı farklı algılayabilir.

1,262 görüntülenme

Kaynaklar

 1. wikipedia. Heat Index. (29 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 29 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi
Orijinal Soru: Vücut ısımız 36 derece ise neden dışarısı 35 derece olduğunda aşırı terler ve sıcaklarız?

Endoterm hayvanların bir üyesi olarak bizler (memeli hayvanlar), sıcaklıkların değişmesine karşın vücut sıcaklığımız değişmeden kalır. Yani sıcakkanlıyız. Bunun avantajı, Dünya'nın dört bir yanındaki sıcaklıklara kolaylıkla uyum sağlayıp türümüzü geniş bir alana yaymamızı sağlamasıdır. Afrika'da ve Sibirya'da yaşayan insanlar bu sayede bu kadar keskin bir farka rağmen hâlâ hayattalar.

Ancak bu demek değildir ki vücut çevre sıcaklığından etkilenmez. Vücut çok soğuk ortamlarda hipotermi; çok sıcak ortamlarda ise hipertermi geçirir. Hipotermi olayında ısı kaybı ısı kazancından yüksek olduğu için vücut, yukarıda açıkladığım vücut sıcaklığını sabit tutmak maksadıyla termoregülasyon olayları başlatır. Titreme, morarma, piloereksiyon (kılların diken diken olması) gibi. Hipertermi olayında ise ısı kazancı ısı kaybından yüksek olduğu için vücut dehidrasyona uğrar, yani sürekli su kaybeder. (Terleme gibi.)

Tüm Reklamları Kapat

688 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ferkan Karagedik
Araştırmacı
Orijinal Soru: Neden vücut sıcaklığımız 37°C civarındayken daha düşük seviyedeki sıcaklıklar (30°C gibi) bizde hararet yapar?

Vücut sıcaklığımız 37°C civarındayken daha düşük seviyedeki sıcaklıklar hararet yapmasının nedeni, vücudun sıcaklık kontrol mekanizmasının normal çalışma aralığı içinde olmasıdır.

Vücut sıcaklığı, vücut içinde oluşan metabolik enerjinin bir parçası olarak üretilir ve vücut tarafından soğutulur. Daha düşük seviyedeki sıcaklıklar, vücudun normal sıcaklık kontrol mekanizmasını etkileyebilir ve bu nedenle vücut sıcaklığını düşürerek hararet yapmasına neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

[1]Ayrıca, daha düşük sıcaklıklarda vücudun soğutma mekanizmalarının (terleme, vücut sıvılarının hareketi gibi) çalışması daha zor olabilir, bu da sıcaklık kontrol mekanizmasının etkililiğini azaltabilir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mehmet Salmas
Mehmet.salmas
Orijinal Soru: Vücut sıcaklığımızın 36 derece civarında olduğunu düşünürsek o sıcaklıktaki havayı sıcak bulmamamız gerekmez miydi?

Cunku insan vucudu hareketlerinden dolayi surekli isinir ve ortalama isisinin uzerine cikar ortalama isinin uzerine cikincada soguma ihtiyaci duyar bunu ya terleme yoluyla yada kendisinden daha dusuk isisi olan disardaki havayla yapar

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close