Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Türkiye neden Ukrayna ve Rusya'dan buğday ithal ediyor?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Toprak Mühendisi

Çünkü ülkemizde mazot, tohum, gübre, ilaç gibi üretim bileşenleri o kadar pahalı ki hububat yetiştirmek, üreticiye para kazandırmıyor. Şimdi size net bir hesaplama veremem ve zaten güncel rakamlar sürekli değişiyor ama bir kg buğdayın maliyeti, bir kg buğdayın fiyatından yüksek olabilir ya da en azından üreticinin satıştan elde ettiği gelirle maliyet arasındaki kâr, o çalışmaya değmeyebilir. Ki değmiyor ki artık çiftçi buğday ekmiyor.

Ki yıllar önce bile buğday tarımı yapmak zaten pek az kazandıran bir çalışmaydı. Çoğu üretici biraz mecburen hububat ekip biçerdi. Son zamanlarda ise mazotun fiyatının anormal artışı, ilaçların ve gübrelerin dövizle alınmak zorunda olması ve dövizin de patlaması maliyetleri iyice arttırdı. Yani özetle kimse buğday arpa ekmek istemiyor. Ve haklı da. E kimse üretmeyince de mecburen dışarıdan alıyoruz. Kısaca böyle...

Bu Reklamı Kapat

196 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

Aslında birçok etmen var. Gerek politik hatalar gerek bilinçsizlik.

Benden önceki arkadaş biraz değinmiş ancak tam manasıyla öyle kalmıyor. Evet gerek tohum ve yakıt ve gübre tarzı ürünler ithal geldiği için döviz kaynaklı durumlarda kurtarmayabiliyor. Ancak döviz daha düşük olsa da kurtarmayacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Çünkü çiftçilik dediğimiz şey aslında ülkemizde neredeyse hiçbir şekilde doğru yapılmıyor.

Nedenlerden en büyüğü bilinçsiz çiftçilik ve yetersiz teşfikler.

Bu Reklamı Kapat

Önceklikle yetersiz teşfiklerden alalım konuyu ele.

Tarım ve orman bakanlığı bu konuda oldukça yetersiz. Çiftçi bildiği ürünü ekiyor veya hemen satabileceği ürünü ekme gayetine düşüyor. Yerli ve ata tohum içi veya yakıt desteği verilmiyor tabi bu da ürünün daha en başta girdisini yükseltiyor. 2 yıl önce gittiğimde buğdayın dönüm başına maliyeti 150 liraydı. Şu an bu fiyat 500 ü görmüştür diye tahmin ediyorum. E bir çok arazide dönümden 500 kilo üzeri ekin alamadığımızı var sayarsak, şu an buğdayın kilo başına maliyeti 1 lira. Satış fiyatı da 3 lirayı bulur. Bu da 1 kilo buğdayı 3 liradan almak yerine ithali daha ucuza getirmek demek. Bu yüzden ithal ürüne gitmek halk açısından daha mantıklı geliyor. Aslında burdaki en büyük politik hata da Japon sendromu. Halk ufak çiftçilikten para kazanamıyor. Bu yüzden gidip şehirde asgari ücretle bir işe giriyor. Hem sigortası ödeniyor hem de daha çok para kazanıyor. Bu göçle birr süre sonra da şehirler genişliyor, tarım arazileri yerine sanayi bölgelerine ve imar alanlarına bırakıyor bu da daha da az tarım ürünü üretilmesine haliyle daha da pahalı tarım ürünlerine sebep oluyor.

Ancak iş burda bitmiyor. Burda çiftçinin bilinçsizliği de var. En büyük sorunlardan bir tanesi tarım arazilerinin yanlış kullanımı. Türkiye'de zaten tarım arazileri imar aflarıyla ziyan edilirken üstüne çiftçi ufak arazilerde veya çok verimli arazilerde yanlış ürün yetiştiriyor. Kaldı ki Türkiye'de buğday yetiştirmeyi ve bunu teşfik etmeyi ben şu anlık doğru bulmuyorum. Çünkü Türkiye çok büyük bir araziye sahip olmadığı gibi büyük tarım arazilerine de sahip değil. Buğday dediğimiz ürünü yetiştirmek için büyük ve toplu arazilere ihtiyacınız var. Örneğin 3-5 dönümlük arazide buğday yetiştirilmez. Maliyeti, getirisinden daha da yüksek olur. Buğday yetiştirmek istiyorsanız makinenin olmak şartı ile ekeceğiniz tarla en az 200 hatta 500 dönümlük tek bir arazi olmalı ki hem ucuza hem de kazancına değecek bir sonuç çıksın. Avrupaya bakın, ucu bucağı görünmeyen arazilerde mısır, buğday gibi ürünler yetiştirilir. Adamın devasa makineleri, tek başına biçerdöveri vardır. Ancak Türkiyede koca köyde 1 veya 2 tane biçerdöver var. Ufak arazide ancak ya bahçecilik ya bağcılık ya da meyve yetiştiriciliği veya seracılık yapılır. Ancak hala Türkiye'de nadasa bırakılan alan bile çok. Hatta anız yakımı, tarlaya boruyla su salımı gibi saçma ve geleneksel durumlardan hala kurtulamadık biz.

En basit matematik ile, 1 dönümden 500 kilo buğday aldığınızı var sayalım, aynı arazinden modern tarım ile 400 kilo domates alınabilir. Hangisinin değeri daha fazladır. Veya dönüm başında 300 kilo üzüm alınabilir. Veya 300 kilo meyve alınabilir. Bahçecilikte insan gücü daha fazla olduğu için büyük arazilerde meyve ve sebze yetiştirilmesi hepsi için olmasa da daha zor ve gereksizdir.

Ayrıca yanlış araziye yanlış ürün de çok ekilir ülkemizde. Örneğin Ergene havzasında pirinç falan çok görsek de trakyanın arazileri Kırklareli hariç, genellikle alüvyal arazidir. Bu da daha verimli bir arazi demek. Alüvyal arazilerin bir diğer özelliği de, sık su baskınlarıdır. Buğday gibi bir ürün 1 hafta su altında kalırsa çürür ve ziyan olur. Ancak ağaçlar veya bahçecilikte veya pirinçte bu durum geçerlik değil. Daha uzun sürelerde daha sık taşkınlara dayanabilir. Ancak baktığınızda Edirnede en çok yetiştirilen ürünlerden biri buğday. Ne işi var orda buğdayın. Hem araziler parçalıdır hem de taşkın arazisinde ne işi var buğdayın. Buralara ekilecek ürünler belli. Kaldı ki ergene havzasında fabriklaların ne işi var. Kırklareli gibi taşlık bir arazi varken ne akla hizmet gidip Çorlu'ya fabrika yapılır bu da ayrı bir saçmalık. Trakya bölgesinde sanayi bölgesi Kırklareli'dir. Edirne Tekirdağ, Çanakkale de şehirlerin genişlemesine izin verilmez. Verimli arazi doludur. Ne işi var binanın orda. Veya ne işi var zeytinlik arazisinde otelin. Portakal arazisinde devre mülkün, yazlıkların. Ve burada mevsimler ve yağız miktarları da kaale alınmalıdır. Beşeri coğrafya ne için var yoksa 2 3 soru çözdürmek için değil herhalde. Tüm bunları toparladığımızda da haliyle bu durumların ortaya çıkması şaşırılacak bir sonuç değil. Çünkü bilim ve arazi kullanımı dikkate zerre alınmamış. Jeopolitik sadece askeri amaçla yapılmaz. Tarımsal ve şehirsel amaçla da yapılır.

Ukrayna, Rusya gibi ülkeler toprakları düz ve büyüktür (Biraz SSCB etkisi de var tabi). Haliyle onlar bizden daha çok buğday yetiştirebilir. Kaldı ki buğday teşfikinden önce farklı besin teşfikleri de yapılmalı. Sadece un ve makarna ile karnımız doyuruyoruz yokluktan. Ete de teşfik ver. Pirince de ver. Ancak biz ormanı yakıp bina dikiyoruz, sonra Ukraynadan da İsrail de de tarım ürünü alırız. Normaldir.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et