Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Tohumu meyvesinde bulunan meyve ağaçları ne zaman oluştu?

Meyve ağaçları balıklar oluşmadan öncemi oluştu yoksa balıklardan sonramı oluştu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Omurgalıların yoğun olarak evrimleştiği kambriyen dönemde, (540-485 myö) Çin'de bulunan fosillere göre Çenesiz balıklar da bulunuyor olabilir. Çeneli balıklar alt şubesine ise ordovisyen sonu silüryen başlangıcından itibaren fosillerine rastlanmıştır.Fakat balıkların ilk olarak evrimleştiği dönemlerde karalarda yaşamın çok basit olduğu biliniyor.Ordovisyen döneme ait fosil kayıtlarında karada sadece sporla üreyen ciğer otlarına rastlanmış.Çiçek açan bitkilerin fosillerinin kesin olarak rastlandığı erken-kretase balıkların ilk olarak oluştuğu dönemlere çok uzak (ilk balıklar, çiçekli bitkilerden yaklaşık olarak 340 milyon yıl daha erken oluştu).

Çiçek açan bitkiler aynı zamanda kapalı tohumludur. Yani tohumları bir kılıf içinde(meyve gibi) saklı vaziyettedir.

Kapalı tohumlu bitkiler için kısaca şu özellikleri sıralayabiliriz:

Tohumları meyve içerisinde bulunduğundan ovaryum tarafından örtülmüştür.

Odunsu ve otsu çeşitleri vardır.

Çok yıllık olanların bazıları yaprağını dökerken bazıları yaprak dökmezler.

Çenek sayısına göre tek çenekli ve çift çenekli diye ikiye ayrılırlar.

Tohum oluşurken çift döllenme görülmektedir.

Anjiyospermler(kapalı tohumlular), Memeliler ile birlikte Cretaceous dönemde evrimleşmiştir.

Teşekkür
Paylaş
1

Günümüzden 350 milyon yıl öncesinde tohumlar ve tohumlu bitkiler evrimleşmeye başlamıştır.

Günümüzden 200 milyon yıl öncesinde, Triyasik Dönem'de ise ilk defa çiçekli bitkiler evrimleşmeye başlamıştır. Bu evrimleri günümüzden 140 milyon yıl öncesi ile 65 milyon yıl öncesi arasını kapsayan Kretase Dönem'de ve 65 milyon yıl öncesiyle 2 milyon yıl öncesine kadar süren Tersiyer Dönem'de tavan yapmış, son derece hızlanmış ve çeşitlenmiştir.

Çiçekli bitkilerin çiçek kısmındaki bazı özel dokulardan gelişen ve içerisinde üreme organlarının parçalarını ve kimi durumda bazı ek dokuları içeren kısmıdır. Çiçekli bitkilerin üreme yapıları olan çekirdekler, bu meyve içerisinde korunur ve saklanır. Hayvanların yediği kısmı genellikle çekirdekleri sarmak ve korumak amacıyla, kimi zaman da bu çekirdeklerin toprağa ulaşmasını sağlayacak hayvanları çekmek amacıyla evrimleşen etli kısımdır.

Meyveli bitkiler yaklaşık 140 milyon yıl önce evrimleşmiştir. Meyvelerin iki avantajı vardır: Dış faktörlere karşı tohumları (bitki yavrularını) korurlar ve tohumların saçılmasını sağlayacak otçulları (insan gibi) üzerine çekerler.

Özet olarak meyveli bitkilerin, denizden karaya çıkıştan sonra evrimleşmiş olması olasıdır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”
Marcello Truzzi
Geri Bildirim Gönder