Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Takıntılı,özellikle kendi hayatındaki her problemi sorgulayan düşünmekten kendini alıkoyamayan bir insan bu huyunu nasıl terkeder?

Hayatımız kesinlikle her zaman iyi gitmeyecek. Fakat yaşanılan her durumda acaba böyle olsa böyle olurmuydu gibi durumlar,geçmişden kurtulamama,çok fazla düşünme boşverememe gibi durumları yaşayan pek çok insan var. Peki bunun çözümü nedir? Bu kitabı okuduğunda artık rahat olacaksın umursamaz olacaksın veya başka bir yolu varmı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Açıkçası kişisel gelişim ve onun türevi olan kitaplar okunmak dışında bir şey ifade etmiyor. Kitap okuma alışkanlığı olan biri olarak söylüyorum bunu. Onun dışında haklısınız, gün geçtikçe farklı sorunlarla karşılaşıyoruz ve baş etme yöntemlerimiz birbirinden farklı. Derin düşünmek, sorgulamak birçok insanın yapamadığı bir içe bakış tekniği. Bunu yapabilenler hakikaten bir şeylerin farkında olmak isteyenler ve gerçeğe yakın hisseden kişiler bence. Bunun dozu da elbette ki önemli, her düşüncenin bir çıkış kapısını bulmaya çalışırken o arada kaybolmamaya çalışmak. Kendini unutmamak. Neyi nasıl düşünürsen düşün, bir yere kadar sürüyor. Sonrasında bakıyorsun ki hayat aynı şekilde devam etmekte, ama beynin arı kovanı gibi. Bunu kendine neden yaşatasın ki? Bırak bazı şeyler dağınık kalsın, her sorunun çözümüne o an ulaşıyor olsaydık hayatın da bir anlamı kalmazdı. Acı ve haz hep birbirini kovalar. Biri gider diğeri gelir. Kısır döngüdür. Zaman diye bir kavrama inanıyorum. Kastettiğim şey beklemek değil. Bazı şeyleri oluruna bırakmak. Cevaplar bir şekilde bulacaktır kişiyi. Sahip olunan takıntıları azaltmaya çalışmak ya da onlarla bütünleştiğinin farkına varmak gerekiyor belki de. Yaşam başlı başına basitlikten ibaret, zor ve çekilmez görünüşü de bu yüzden. Bu arada kalıtsal olarak getirdiğimiz durumlar dışında kişilik adamızı oluşturma seçeneğimiz de var, Günah keçisi aramak yerine, kendimizle ilgili değişikliklere gitmeye çalışmak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Başlamak için hiçbir zaman geç değil. Başkası senin hayatını nasıl değiştirebiliyorsa pekala sen de kendi hayatını değiştirebilme gücüne sahipsin. Yeter ki inan, kendine ve ne yapmak istediğine.

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok ateist veya agnostik bilim insanı, doğal dünyanın var olabilecek tek şey olduğunu düşünür ve insan oldukları için, buna kendilerini ikna etmeye çalışırlar. Bu saygıdeğer bir inançtır; ancak bilimsel bir bulgu değildir.”
Matt Cartmill
Geri Bildirim Gönder