Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1
10K UP
Üye
0

Sizce insanlar tehdit ile mi çalışır?

Kendi haline bırakıldığında hiçbir şey yapmayacak olan sıradan insanlar, bir uyaran olduktan sonra çalışmaya başlarlar. Yani hep bir iradeye bağlıdır.
1,048 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Ömer Alpöz
Ömer Alpöz
4,381 UP
bilmiyorum

insan tehdit ile de çalışır, yönlendirme ile de ama bir başka bağlamda bakarsak her zaman iç huzurumuzu kovalamaya çabaladığımızdan kaynaklı olarak yani her şeye ---sonuç olarak--- kendi çıkarımız yönünden baktığımız için mesela boğulan bir çocuğu kurtarmazsak vicdanımız bize eziyet edecekse biz sonuç olarak vicdanın tehdidine karşı gelerek o çocuğu kurtarırız sadece o çocuğu kurtarmanın temizliğinden bahsetmek hata olur sonuçta kendimiz için yapıyoruz. bu tarz örnekleri çoğaltırsak her türlü sosyal ilişkinin içinde de tehdit denen şeyi görüyoruz. fakat bahsettiğim bağlamda.

207 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
ersals krononot
ersals krononot
226K UP
Krononot

Şöyle anlıyorum soruyu: Olasi negatif duruma karşı mı harekete gecer insan genellikle.

Faaliyetin nedenini, o faaliyeti yapmazsa yasayacagi sorunlara mı bağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Yillarca çalışıp emekli olan kişi aslında ne için çalışmıştır? Hicbir sey yapmamak icin.

Yani çalışmazsa olabilecek butun negatif durumlardankurtulup onların olmadığı şartlara ulaşabilmek için.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak homosapiens hic bu şekilde yasamadi. Genetik program bu yaşam stiline göre oluşmadı.

Emekli olma hali bilinçaltı için şu mesajı içerir: -Bu hayattaki gorevin bitti. Artik burada olman icin bir neden kalmadı.- Zaten bu yuzden sosyal yasam ve çalışmaktan uzaklaşan kişiler hizla hasta olur ve ölür.

Bizim çalışmama arzumuz, bu yaşamda yapabileceğimiz en iyi şeyi bulma çabamıza olan uzakligimizla ilgili. Kapital merkezli endüstriyel çarka dahil olmayi öngören sistem, sizin neyi en iyi yapacağınızı değil, sistemin neyi istediğini neye ihtiyacı olduğunu önemser Insanı degil.

Biz kendi potansiyelimizi bulma ve onu kullanma uzerine odaklanacak sekilde yetiştirilmiş oldugumuzda calismama arzusu kalmaz. Calismak kendini gerceklestirmenin bir yan ürünü oldugu icin ölene dek bizimle olur.

Cok idealist ülküsel gelebilir, hatta ütopya denilebilir. Ancak bir zamanlar kölelik de boyle bir sistemdi ve biri kölelik bitecek dese, dalga geçilirdi. Sosyal yapı CANLI olduğuicin degismek zorundadır ve bu değişim biz istesek de istemesek de gerçekleşir.

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Yönetici olduğunuz her ortamda, iş stresi yaratarak "sizin tabiriniz ile tehdit" personeli idare etmeye kalkarsanız, fena çuvallarsınız. Evet, bir inşaatın başında ustabaşı iseniz (eskilerin tabiri ile çavuş) burada otokratik, astlarına güvenmeyen, nadiren fikirlerini alan bir yönetim şekli benimseyebilirsiniz. Peki nitelikleri yüksek bir projede, mesleklerinde üst noktaya gelmiş mühendislere aynı yönetim şeklini nasıl uygulayacaksınız? Otokratik (tehditkar) yönetim başınızı fena belaya sokar ve yanınızda çalışacak mühendis bulamazsınız.

Önderlik Modelleri
Önderlik Modelleri
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ceren Özcan
Meraklı bir öğrenci

Eğer şanslı doğmamışsak içimizdeki o yaşam tehdidini istesek de kendimizden uzaklara atamayız bundan dolayı iradeyle olsun ya da olmasın o tehdit yaşama tutunmamız adına bizi yönlendirecektir.

214 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sara Yavuz
Sara Yavuz
1,702 UP
Öğrenci

Tehdit pek doğru bir tabir olmayabilir ama insan psikolojisinin kendisini tetikleyici bir unsur olduğunda çalışmaya daha çok istekli olduğu kanıtlanmış bir şeydir. Tabi ki sizin de dediğiniz gibi "kendi haline bırakıldığında" çoğu insan bir şeyi yapmaya karşı çok yoğun bir istek duymaz fakat onları uyaran bir unsur olduğunda ve bu unsur onları harekete geçmeye yetecek kadar uyarıcı olduğunda insanın daha üretken ve daha istekli olduğu gözlemlenmiştir. Tehdit de bunlardan biridir. İnsanlar köşeye sıkıştıkları bir noktada hareketsiz durmaktan çok bir şeyler yapmaya çabalamaya meyillidir. Yani insan doğasında psikolojiyi etkileyen dış unsur vardır. İnsan iradesini etkileyen dış etkenlerde Tehdit kavramının önemli olduğunu söyleyebiliriz

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close