Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Şimdiki maymunlar ilerisinin insanları mı?

Maymunlar ileriki bir zamanda evrim geçirip insansı bir hale bürünecekler mi? Bu makro evrime şahitlik edip evrimle ilgili bilgilerimizi pekiştirebilir miyiz?

Şimdiki maymunlar ilerisinin insanları mı?
1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında "Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?" sorusu için yazı, cevap ve video var bu platformda ama sorunuz bundan biraz daha farklı olduğu için ayrı olarak cevap vermekte yarar var. Öncelikle yüklediğiniz görsel bu hatalı algıya sebep olan etkenlerden biri. Sanki evrim zincir veya merdiven gibi işliyormuş da insana gidiyormuş gibi anlaşılıyor ama hayır, evrim böyle işlemez. Soy ağacı gibidir. Şempanzeler ile insanı kuzeniniz ve siz gibi düşünün. Kuzeniniz ile soy hattınız ayrındı, o kendi soy hattında siz kendi soy hattınızda devam ediyorsunuz. "Siz son sürümsünüz, bu yüzden şimdiki akrabalarınız size dönüşecek." gibi bir durum olmadığı gibi şempanzeler ve diğer günümüz maymunları için de durum böyle.

Peki şempanzeler bize yakın bir evrimsel süreç geçirirse insan veya insansı bir tür olabilir mi? Aslında şempanzeler zaten "İnsansı (kuyruksuz) maymunlar" taksonomik grubunda. O yüzden "İnsana çok çok benzeyebilir mi ya da insan olabilir mi?" diye soracak olursak Dollo yasası karşımıza çıkıyor. Bu yasa bize diyor ki: Bir türün geçmişteki bir tür veya şimdiki başka bir tür birebir aynı evrimsel süreçten geçmesi pratik olarak imkansızdır. Ama tabii ki bizim evrimsel sürecimizde yaşadığımız olayların benzerleri şempanzelerin ya da diğer maymunların başlarına gelirse milyonlarca nesil sonunda insana daha çok benzeyen türler evrimleşebilir. Bu durumda başka tür veya cins isimleri verilebilir ama hiçbir zaman "insan" olmayacaklar yani homo cinsi içerisinde olmayacaklar. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Kuzeniniz, istediğiniz kadar sizin yaşadığınız yerlerde yaşasın, sizin çevrenizde büyüsün sizden geçen olayları yaşasın size çok çok benzeyebilir ama asla siz olmayacaktır.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Ç. M. Bakırcı. İnsanlar Maymundan Geliyorsa Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?. (04 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.344. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın