Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Şimdiki maymunlar ilerisinin insanları mı?

Maymunlar ileriki bir zamanda evrim geçirip insansı bir hale bürünecekler mi? Bu makro evrime şahitlik edip evrimle ilgili bilgilerimizi pekiştirebilir miyiz?
267 görüntülenme
Şimdiki maymunlar ilerisinin insanları mı?
Şimdiki maymunlar ilerisinin insanları mı?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Aslında "Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?" sorusu için yazı, cevap ve video var bu platformda ama sorunuz bundan biraz daha farklı olduğu için ayrı olarak cevap vermekte yarar var. Öncelikle yüklediğiniz görsel bu hatalı algıya sebep olan etkenlerden biri. Sanki evrim zincir veya merdiven gibi işliyormuş da insana gidiyormuş gibi anlaşılıyor ama hayır, evrim böyle işlemez. Soy ağacı gibidir. Şempanzeler ile insanı kuzeniniz ve siz gibi düşünün. Kuzeniniz ile soy hattınız ayrındı, o kendi soy hattında siz kendi soy hattınızda devam ediyorsunuz. "Siz son sürümsünüz, bu yüzden şimdiki akrabalarınız size dönüşecek." gibi bir durum olmadığı gibi şempanzeler ve diğer günümüz maymunları için de durum böyle.

Peki şempanzeler bize yakın bir evrimsel süreç geçirirse insan veya insansı bir tür olabilir mi? Aslında şempanzeler zaten "İnsansı (kuyruksuz) maymunlar" taksonomik grubunda. O yüzden "İnsana çok çok benzeyebilir mi ya da insan olabilir mi?" diye soracak olursak Dollo yasası karşımıza çıkıyor. Bu yasa bize diyor ki: Bir türün geçmişteki bir tür veya şimdiki başka bir tür birebir aynı evrimsel süreçten geçmesi pratik olarak imkansızdır. Ama tabii ki bizim evrimsel sürecimizde yaşadığımız olayların benzerleri şempanzelerin ya da diğer maymunların başlarına gelirse milyonlarca nesil sonunda insana daha çok benzeyen türler evrimleşebilir. Bu durumda başka tür veya cins isimleri verilebilir ama hiçbir zaman "insan" olmayacaklar yani homo cinsi içerisinde olmayacaklar. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Kuzeniniz, istediğiniz kadar sizin yaşadığınız yerlerde yaşasın, sizin çevrenizde büyüsün sizden geçen olayları yaşasın size çok çok benzeyebilir ama asla siz olmayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. İnsanlar Maymundan Geliyorsa Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?. (4 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.344. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close