Sorulara Dön
1
Felsefe

Sevmek zaruri bir zorunluluk mudur?

Eşinizi seversiniz, annenizi, babanizi, köpeğinizi vs. Yani demek istediğim dünya üzerinde illaki bir şeyi seviyoruz. Sevgi dna miza işlenmiş bir mecburiyet mıdır? Dünya üzerinde hiçbir şeyi sevmeyen insan var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sevmeyi, bağ kurma olarak düşünürsek, beynin işleyiş biçiminin bir sonucu gibi değerlendirebiliriz. Evrimsel süreçte daima diğer bireylere muhtaç yaşam süren homosapiens için, bağ kurmak yaşamda kalmanın da bir kuralıydı. Doğduğu andan itibaren bakıma muhtaç olması, yetişkinlikte güvende kalma barınma, avlanma, üreme gibi en temel ihtiyaçları için sürekli olarak diğer bireylere sosyal - komün yaşama kısaca bağ kurmaya ihtiyacı yaşamının merkezinde oldu daima.

Birey, onu yaşamda tutmaya fayda sağlayan faktörlerle olumlu bağ kurma eğilimindedir. Onun yaşamda kalmasını en ileri derecede etkileyen ebeveyn (bakımveren) ile kuracağı bağ bu açıdan en güçlü olanı olacaktır muhtemelen. Bu bağı biz sevgi olarak tanımlıyoruz.

Beyin, dış uyaranlarla, her uyarana karşılık gelen nöronal ağlarla iletişim kurar. Yaşama gelişiyle birlikte en çok etkileşime girdiği anne-baba (bakımveren) için kurulan nöron ağı, oldukça derinleşmiş ve güçlü olacaktır. Sürekli uyarılmış, sürekli beslenmiş güçlü bir nöronal ağ olarak, yoğun bir sevgi olarak deneyimlenir. Kurulan derin ve kompleks bir ağ, beynin işleyiş - mekanizması gereğidir aslında. (Kayıplarda bu yoğun ağın fiziksel karşılığı aniden kaybolduğu için, kendimizi boşluğa düşmüş gibi hisseder ne yapacağımızı bilemeyiz)

Bunun dışında aşık olma da, sürüngen beyin - limbik sistemin ÜRE - ÇOĞAL emrinin korteks yorumudur. Neslini devam ettirmesinin gerekliliğine hizmet edecek birey ile aile bağı gibi zamana bağlı derin bir nöron ağı kuracak zaman yoktur. Bu nedenle güçlü bir güdü merkezli bağ kurulur, hatta bu bağ o kadar güçlü olur ki, prefrontal korteks baskılanarak analitik düşünce geri planda bırakılır. Kişi güdü merkezlidir ve yaşamda kalmanın 2. basamağı olan üremeyi gerçekleştirmek üzere bağ kuracaktır. Bunu da çok sevmek olarak deneyimliyoruz. İşleyiş açısından biraz soğuk - mekanik hatta itici gelebilir ancak, temel basit haliyle arka planda olanlar bunlar.

Kişinin dış dünya ile bağ kurmayı öğrenmesi bakımveren tarafından gerçekleştirilir. Bakımveren in ilgi yoğunluğu, göz teması, bağ kurmayı öğrenmede TEMEL gerekliliklerdir. Çocuğun bakımveren ile kurduğu bağ GÜVENLİ BAĞ ve diğer bağ türleri olarak değerlendirilir. Çünkü güvenli bağ dışındaki bütün bağlar sorunludur. Malesef gelişim odaklı olmayan kültürlerde güvenli bağ her zaman mümkün olmamakta. İlgisiz ebeveyn - bakımveren çok görülen bir sorun. Bu şekilde gelişmiş bireyler, diğer bireylerle etkileşim kurmada sorun yaşarlar. Beyinler arası bağ kurma olarak düşünülebilir bu konu. Kişi bunu bakımverenden öğrenmedi ise, yetişkinlikte kuracağı sosyal etkileşimler sorunlu olacaktır büyük ihtimalle. İleri düzeyde bağ kuramayan, ya da normale daha yakın görünen antisosyal- asosyal kişilikler gelişmesi muhtemeldir.

Mental sorunlarda kişi uzmanlara korkmadan başvurmalı, içinde bulunduğu sevgisizlik, genel nefret, vs olumsuz duygudurum gibi semptomların düzelebileceğinden emin olmalı. Özellkle atak, depresyon dönemlerinde kişi herşeyden nefret edebilir, kendi sorunu ile yüzleşmediyse kötü biriymiş gibi hissedebilir, suçluluk duygusu ile mücadele etmek zorunda kalabilir.

Çekinik şizofren, otizmin farklı spektrumlarına sahip bireylerin, zeki olması, ya da bir konuda uzmanlaşma çabaları, içinde bulundukları süreci yönetebilmeyi hatta kendisi için faydalı hale getirebilmesini sağlamaktadır. Çünkü bu tarz mental farkılılkar, diğer bireylere göre ileri düzey bir yeteneği de barındırır. Kişi anormal hissettiği sürece sorun olarak gördüğü için bunu keşfedememekte.

104 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın