Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
17
Puan Ver

Regl döngüsü evrim sürecinde hangi aşamalardan geçmiştir?

örneğin sporcu kadınlarda adetten kesilme durumu gözlenirken avcı-toplayıcı dönemde daha çok efor sarf eden kadınlar daha ağır ve net kesintiler yaşamış olabilir mi? Nesillerin devam etmesine olan etkisi nedir?

1
Deniz Kayaturan 17
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Eski dönemlerde yaşayan dişiler ömürleri boyunca 36-50 defa adet dönemi geçiriyordu. Bunun sebebi vahşi ortamda sürekli kan kaybetmek hem enerji ve besin kaybetmeye hem de avcıların dikkatini daha çok çekmesine sebep olabilir. Bu sebeplerden dolayı regl olmanın evrimsel süreci çok iyi anlaşılmalıdır.

Primatlar ve fareler de dahil olmak üzere sadece birkaç memeli hayvanda "hemokoryal plasenta" denen yapı evrimleşmiştir. Bunlar arasında en garip olanı insan plesentası. Rahim içerisinde endometriyal doku bulunur. Bunun içerisinde incecik kan damarları vardır. Bu damarlar embriyoya kan kaynağı olarak iş görür. Bunun anlamı şudur : Yeni büyüyen fetüsün artık annenin kan kaynaklarına doğrudan ve hiçbir kesinti bulunmayan bir bağlantısı vardır. Bebek, hormonlar salgılayarak anneyi manipüle bile edebilir. Örneğin kan şekerini arttıracak hormonlar salgılayarak annenin kan damarlarını genişletebilir. Genişleyen kan damaları sayesinde bebeğe daha çok besin ulaşır. Bazı fetüs hücreleri kan damalarından annenin doku ve organlarına ulaşabilir. Hatta annenin beyni içerisine bile ulaşabilir. Yani bir bebek ana rahminden çıktıktan sonra bile, annesinin organlarında hayatta kalan hücreleri bırakabilir.

Anne hayatta kalan her bir yavrusuna eşit besin sağlamayı ister. Hatta kaynakları gelecekteki olası çocukları için bile ayırır. Bir yandan da fetüs hayatta kalmak için programlanmıştır. Kardeş sevgisi yok denilebilir. Anneden ne koparırsak o mantığıyla hareket ederler. Baba ise, "yavruyu hayatta tut, anne ölürse ölsün" mantığıyla hareket eder. Yani burada yavru kendini, baba ise kendini ve yavruyu düşünmektedir. Annenin de vücudunda kendisini koruyacak bazı olaylar olması gerekmektedir.

Tüm bu çatışan çıkarlar, evrimsel süreçte dişilerimizin bu kadar vahşi bir hemokoryal plasentaya sahip olmasının ana nedenidir. Hemokoryal plesantaya sahip olan dişiler, hamilelik sürecince büyük yatırımlar yapması gerekmektedir. Plasenta bir kere yerine oturdu mu, anne sadece hormonlarının kontrolünü yitirmekle kalmaz, aynı zamanda plasenta koparken iç kanama riskiyle karşı karşıya gelir. İşte bu sebeple gebe annelerin embriyolarını çok ama çok yakından takip etmeleri büyük önem taşır. Zayıf hayatta kalamayacak fetüslerle yola çıkmak annenin hayati riskini de arttırmaktadır.

Endometriyum tabakası vücutta fetusun yaşayabilceği en rahat yer olduğu düşünülse de yapılan araştırmalar bunun tam tersini yani hayata tutunabilecek en zor yer olduğu sonucuna varmıştır.Hatta oldukça ölümcül bir yer olduğu sonucuna varılmıştır. Sadece güçlü embriyolar bu ortamda hayatta kalabilir. Yani bir farenin sırtı veya bacağı fetus için çok daha uygun dokulardır. Bunun cevabı evrimsel yaşam mücadelesinde yatıyor. Bir dişi, plasentanın kan dolaşımına ulaşmasını ne kadar erteleyebilirse, spesifik bir embriyoyu "isteyip istemediğine" karar vermek için o kadar uzun süresi var demektir. Yine şunu vurgulayalım: Aslında anne embriyoyu bilinçli ve algılarına dayanarak seçmez; vücudundaki genlerden doğan kimyasal yapılar buna otomatik olarak karar verir ve bu karar, evrimsel süreçte şekillenmiştir.

Ancak bu olaylar sayesinde zayıf bir embriyonun ana rahmine tutulmasına engel olunur. Böylece zayıf bir embriyo için zor ve acı dolu hamilelik dönemi çekilmemiş olur. Ancak burada da bir çıkar çatışması mevcuttur: Embriyo, plasentaya en kısa sürede ulaşarak yapışmak ister. Yalnızca bu sayede annenin zengin kan damarlarına en kısa sürede ulaşmış olur ve hayatta kalma şansını arttırır. Bunu başarabilmek için embriyo endometriyuma tutunabilmek için özelleşmiştir.

Teşekkür (2)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi istersen linke tıklayabilirsin. Ben senin için önemli yerleri anlatmaya çalıştım.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki uzaylılar Dünya'ya gelseydi, onlara halen enerji kaynağı olarak yerin derinliklerinden fosil yakıt çıkardığımızı söylemeye utanırdım.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder