Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
4

"yasalar süreç yönetemez" söz hakkındaki görüşleriniz nedir?

Bir arkadaş tarafından bu video bana atıldı ingilizcem pek olmadığı için anlamadım ama birisi yasa süreç yönetebilir mi bunun sebeplerini bana açıklayabilir mi?

3
120 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Doğa yasalarını cevap yazan bir arkadaş gibi türkçe kurallarına benzetmek çok da bilgili olmadığımız konularda neden konuşmamamız gerektiğini çok iyi özetliyor. Bilimi bilim adamları , makaleler, kitaplar yerine youtube videolarından üstelik bir de bilime karşı kişilerin youtube videolarından öğrenmek sizi ne kadar gerçek bilgiye götürür tartışmalı. Mevcut bilgiyi kendi işine gelecek şekilde yorumlayarak bir sonuca varmak uygun bir davranış değil.

Sorduğunuz sorunun cevabı fizik yasalarının ne olduğunu ve 'evrendeki fizik kuralları'yla 'türkçe kuralları' arasındaki farkı bilmekte yatıyor. Bir şeyin gerçekleşme sebebi onun olmasını sağlayacak bir kanun olduğunu iddia edip buna isim takmamız değil ve kimsenin böyle bir iddiası yok. Zaten yasalar sadece gözlemlerdir. Bir olgunun kendisini anlatırlar ve açıklama yapmazlar. Kütleçekimi kütlesi olan iki şeyin birbirini çektiğini söyler ve burda bırakır. Neden çektiğini ise günümüzde genel görelilik teorisi açıklar. Yani süreçleri açıklayanlar teorilerdir. Bir sürecin açıklamasını öğrenmek bu teorileri öğrenmek demektir. Açıklama ise merak ettiğiniz sürece göre değişecektir.

Bilimi youtube videolarından değil kitaplardan öğrenmeniz dileğiyle.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Yaprak neden düşüyor? Büyük kütleli cisimler etraflarındaki uzay-zamanı büktüğü için.

Nasıl düşüyor? Küçük cisimlerin, bükülmüş uzay-zamanda yörünge hareketi yapmaya çalışması sırasında, yörünge eğikliklerinin civardaki büyük cismin gövdesiyle çakışıyor olması yoluyla. Bundan sonra peki o neden böyle o neden böyle diye diye en sonunda bir yere geliyoruz. En sonunda bir yere geliyoruz evrenin başlangıcında oluşan şartlardan dolayı evrenin dokusu belirli şeyleri dikte ediyor. Evrenin dokusundan kaynaklanan zorunluluk veya bu zorunlulukların oluşturduğu başka zorunluluklara da doğa yasası diyoruz. Bunu Türkçe kuralları veya devlet kanunlarına benzetemezsiniz. Bunlar farkları olan iki ayrı olgudur.

Dolayısı ile evet doğa yasası iş yapar. (Fiziksel olarak iş)

Evrenin dokusundan dolayı belirli zorunluluklar olduğu için bu da fiziksel olarak işe neden olur. Ama bu demek değil ki natüralizm dikte ediyorlar. İsteyen büyük patlamayı Tanrı da yaptı şu anda da aktif diyebilir mi diyebilir isteyen bu evrenin dokusundan dolayı oluşan zorunluluk sonsuz bir döngüde oluştu diyebilir mi diyebilir. Bilim bu ikisinden birine karışıyor mu? Hayır.

Bu arada Doğa yasalarını Türkçe Kurallarına, futbol kurallarına, devletin koyduğu kurallara benzetip "Cümleyi Türkçe kuralları mı yazdı?" diyemezsiniz. Bu, Yanlış Benzetme safsatasıdır.

Doğa yasaları ve Türkçe kuralları tamamen farklı iki olgudur. Zaten önceki bir cevabımda doğa yasalarının "Türkçe Kuralları, devletin koyduğu yasalar" gibi olgulara neden benzetilemeyeceğini ve neden bunun hatalı olduğunu anlattım. Bu gibi konularda kişiler sizi benzetmeyi aşırı basitleştidirğini söyleyip aslında hatalı benzetme safsatasına düşürerek ikna etmeye çalışır. Zaten "safsata" dediğimiz şey de genelde bunun içindir.

"Öncelikle benzetmelerden uzak durmak iyi bir tercih olacaktır. Benzetmeler durumu özetleyen, anlamayı kolaylaştıran şeyler olsa da din veya Tanrı gibi konularda Yanlış benzetme safsatasına düşmeye neden olabiliyor. Birazdan göstereceğim gibi futbol kuralları, Türkçe kuralları gibi durumlardan farklı bir durum bu."

Bunu zaten açıkladığım için cevabımın linkini koyuyorum.

https://evrimagaci.org/a/7909

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Sayın Namık Mert,

Soruya vermiş olduğunuz cevabı az önce okudum,

Şuna bir türlü anlam veremiyorum, bilimsel düşünce sizin inancınıza düşman değil ki , peki o halde siz neden bilimsel düşünceye düşmansınız, Böyle bir düşmanlığa gerek var mı sizce.

Kaynaktaki youtube videosunda, cami ve onu inşa eden usta örneğini verdiğiniz için bu örnek üstünden gidelim.

Her şeyden önce, bilim, camiyi yapan usta var mı yok mu sorularıyla ilgilenmez, bilimin işi örneğinizde anlattığınız gibi caminin projesini ortaya çıkartmaktır.

Camiye bakıp, bunu kesin bir usta yapmıştır şeklinde ,hiçbir çaba sarf etmeden kesin yargıya varmak, sonrasında ise "usta ne de güzel yapmış camiyi, akıl sır ermez" demek inançtır. Çok kolaydır, hiçbir çaba göstermenize gerek kalmaz, "usta ne de güzel yapmış "der inanırsınız, ötesine geçmeye gerek yoktur.

Caminin nasıl yapıldığını, hangi kural ve şartlara tabi olduğunu, yani projesini ortaya çıkartmak ise bilimdir. Bilim çok daha zordur, öyle kaynakta verdiğiniz örnekte olduğu gibi hazır şekilde bulunmaz, uzun süreler bıkmadan usanmadan bilimsel düşünce disiplini içinde bir çalışma ister, öyle karşıdan bakıp gönlünüzden geçeni söylemekle işiniz bitmez, defalarca ve defalarca ispatlamanız gerekir.

Öyle sanıyorum ki , camiye ilişkin proje de bir zamanlar, aynı böyle sizin yaptığınız gibi karşıdan bakılarak tahmin edildi, şimdi ise bilim, projenin ayrıntılarını ortaya çıkartıyor , ve sizin tahminleriniz ile bilimin ortaya çıkarttığı gerçekler çeliştikçe, bilimsel düşünceye olan nefretiniz depreşiyor. Oysa ki buna hiç gerek yok, projenin ortaya çıkartılması, onu kimin yaptığı konusundaki inançlara engel değildir, bu kişinin iç dünyasıdır istediği şekilde inanır, bilimin, inançtan bağımsız olması ona düşman olduğu manasına gelmez

Saygılarımla

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğaya ne olması gerektiğini söyleyemezsiniz. Onun hayal gücü hepimizinkinden güçlüdür.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku