Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
"Batı, Doğu'yu Sömürdü." Cümlesine Karşılık Olarak "Onlar da Kendilerini Sömürtmeselerdi." Demek Ne Kadar Ahlaki?
Özellikle ülkemizde konuştuğum ve kendine "liberal" diyen pek çok genç arkadaşımın cevabı oluyor bu cümle. Acaba bu cevap, mini etek giyen bir kadının tecavüze uğramasına karşılık "o da mini etek giymeseydi." diyerek tecavüzcüyü savunmakla aynı şey değil midir? (Safsata yapıyorsam lütfen söyleyin, ama bu tarz sözler gerçekten ahlaki mi?)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
C. Caner Telimenli
C. Caner Telimenli Tarih Meraklısı

İki durum benzer, ancak aynı değil. Doğu ile batı arasındaki ilişki tek bir değişkene bağlı değil, ve aradaki farkın acıkmasına ve doğunun geri kalmasına sebep olan pek çok şey var. Bu değişkenlerden bazıları doğunun kontrol edebileceği şeyler iken bazıları değil; kontrol edebileceği etkenleri görmezden geldiği için mi, yoksa kontrol edemeyeceği etkenler yüzünden mi sömürüldüğünü söylemek çok kolay değil. Bu etkenlere birer örnek vermek gerekirse Amerika'nın keşfi ve batı uygarlığının buradan elde ettiği yeni maden kaynakları, ticaret ürünleri ve yerleşilebilecek yeni arazi üzerinden elde ettiği üstünlük doğunun kontrolünde olmayan bir etken iken doğunun mistisizme kayması ve bilim mantığı reddetmesi kendi tercihi. Evet, doğuyu mistisizme kaydığı için eleştirmek kolay, ancak doğu mistisizme kaymasaydı bu batının elde ettiği avantajları karşılar mıydı? Merve hanımın da bahsettiği gibi birlik olamadıktan sonra gene aynı duruma düşebilirlerdi. Ki coğrafya ya da ekonomi gibi değişkenleri daha hiç hesaba katmadık. Değişkenlerin sayısı artıkça olay karmaşıklaşıyor, bir çözüm bulmak daha da zorlaşıyor.

Diğer konu ise çok daha kişisel bir konu, üstelik toplumsal ayrışmanın çatışma noktalarından biri. O yüzden her hangi bir tartışma çok kolay kontrolden çıkabiliyor. Ancak tarafsız bir şekilde bakıldığında her iki argümanın da bir mantığı var. İlki özgürlükçü bakış açısı. Kadınların her yerde istediği gibi dolaşabilmesi gerektiğini savunuyor. Ve bu ilk bakışta mantıklı gibi görünse de pratikte problemleri olan bir yaklaşım. Çünkü kadın ya da erkek için olsun, toplum içinde yaşamanız için her zaman belli başlı yazılı olmayan kurallar var. Bir iş toplantısına istediğiniz gibi giyinip gidemezsiniz, ya da hırsızlığın çok olduğu bir mahallede kapınızı açık bırakamazsınız. Özellikle ikincisi için "kapı benim, istediğim gibi kullanırım" demek kolay. Ancak basit bir kilit problemi pratik bir şekilde çözebilir. İkinci yaklaşım ise muhafazakâr yaklaşım, onun görüş açısı ise "önlemini almayan başına geleni hak eder" bakış açısı. Bu da ilk bakışta mantıklı gelebilir, ancak bunun da problemleri var. Önceki hırsızlık örneğinden gidecek olursak; bir kilit problemi o an için çözebilir, ancak bu o bölgedeki hırsızlığı çözmez. Çözemez. Hırsız gene bir şekilde hırsızlık yapacaktır, ve hırsızlığı çözecek çözümler üretmeden sadece mağdurları eleştirmek sığ bir bakış açısı olur.

Yani iki durum temelinde benzer, ancak ilki değişkenlerin sayısı yüzünden daha karmaşık.

182 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Batı'nın, koloniyalizm ile birlikte Batılı değerleri denizaşırı coğrafyalara taşıyıp, teknolojisinin avantajlarının yanı sıra güç kullanarak ve zorla kabul ettirmesi karşısında yeterli teknolojiyi geliştirememiş, birlik olamayan toplumlar rekabet edemedi. Ama Çin, Rusya gibi kendi birliğini oluşturmuş toplumlar bununla mücadele edebildi.

Geçmiş yüzyılların değer yargılarına göre kölelik, sömürgecilik bir suç olarak görülmezken çağdaş değerler sömürgeciliği kabul etmiyor.

Kadının giyimi veya bedeni konusu da aynı şekilde eski paradigmaya göre bir tabu iken çağdaş yaşamda bireysel özgürlük olarak karışılanacak bir durum. Bu paradigma değişimini gerçekleştirememiş, çağdaş değerleri yakalayamamış toplumlarda vatandaşların ve hukuğun birlik beraberlik içinde mücadele etmesi gereken bir olgu.

Bu Reklamı Kapat

Yani bence ortak noktalar var ve anakronizme düşmemeye de dikkat etmek gerek.

109 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et