Sorulara Dön
1
Felsefe

Ölüm yaşamdan üstün müdür?

Evet tek bir yaşama şansımız var ama o yaşantımızda karşılaştığımız acı stres ağrı vb. bütün etkenlerin ölümde olmadığını biliyoruz.

2
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Soruyu şu şekilde sormamız daha iyi olur sanıyorum: Ölüm yaşamdan daha iyi midir? Ölüm yaşamdan daha tercih edilesi midir?

Bu sorunun yanıtı hayatın değeri konusundaki doğru tasavvurun ne olduğuna bağlı. Bazı ahlak felsefecileri her bir bireyin hayatlarının değerinin ölçülemeyecek kadar yüksek olduğunu düşünür. Dolayısıyla hayat bu durumda, mecbur kalınmadığı sürece, her zaman ölümden daha değerli olur. Kişinin kendisini başkaları için feda etmesi gibi durumları dışarıda tutabiliriz. Eğer hayatın değeri ölçülemez seviyedeyse her hayatın bir şekilde yaşamaya değer olduğu sonucuna, ve dolayısıyla da ölüme yeğ olduğu sonucuna varmamız gerek.

Ancak bu sonuç pek çok kişinin aşırı bulacağı bir sonuç bence. Bazı hayatlar gerçekten de yaşamaya değmezmiş gibi görünüyor. Mesela çok kötü birinin yaşamındansa ölümünün daha iyi olduğu söylenebilir sanıyorum. Bunun dışında müthiş acılar çeken, insan onurunu kıracak derecede aciz bırakan hastalıklara maruz kalan, diğerlerie yük olduğunu hisseden birinin ölümü de yaşamasından daha iyi olabilir gibi görünüyor. Ancak normal koşullar altında ölümün yaşamdan daha iyi ya da daha tercih edilebilir olduğunu düşünmek de zor gibi. Çoğu insan için hayat yaşamaya değer gibi gerekiyor. Dolayısıyla sorduğunuz sorunun cevabı farklı bağlamlarda farklı oluyor. ölümün yaşamdan daha iyi olup olmadığı 'kimin' yaşamı ya da ölümünden bahsettiğimize bağlı.

Kabul Edilen Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

 Öncelikle ölümün sonrasında ne olacağını kesin olarak bilmeden acı stres gibi kavramların olmadığı söylemek çok taraflı bir görüş olur. Bütün bu ön fikirleri bir kenara bırakıp hiç bir şey bilmiyormuş gibi yorum yapmak gerekirse, ölümün yaşamdan üstün olmasının tek mantıklı yanı birinin olası koşullarının bilinmemesidir. Teknik olarak yaşamda karşımıza çıkacak olaylar bütünü de bir belirsizliktir fakat ölümün belirsizliği yanında bu hiçbir şey demektir. Ölüm yaşamdan üstün müdür sorusunun cevabı bulunduğu taktirde zaten yaşamın değeri bu ölçüde şekillenecektir. Benim görüşüm ise yaşamın ölümden üstün olduğudur. Biz bu iki kavram arasında kıyaslama yaparken bile yaşamın kıstaslarını göz önünde bulunduruyoruz. Siz bile sorunuzda yaşamın acı, stres ve ağrı gibi durumlarından bahsetmişsiniz. 

Benim görüşüm yaşamın üstün olduğu yönünde fakat ölümün yaşamla eşit ve dengeli olma olasılığı da mevcut. Doğada denge içinde olan bu iki kavram zaten bir arada olmasıyla bir anlam kazanıyor. Yaşamın değerini ölüm olgusu ile şekilleniyor. Ölümsüzlük olsaydı yaşamın değeri ve önemi bu durumun üstünlüğü arasında kesin bir yargıda bulunulmazdı. Bundan 100 yıl sonra ölümsüzlük bulunduğunu hayal edin ve bu öyle bir ölümsüzlük ki ne yaparsanız yapın ölmüyorsunuz. Bu durumda 2 soru çıkar:

1. İnsanların ölmeye karar vermesini ne belirler

2. Bu kavramın eksikliği insanlara ne hissettirir.

Sonuç olarak ölümsüzlük son derece belirsiz bir kavram ve bu belirsizlik doğrultusunda karşılaştırma yapmak çok etkili olmaz. Ama benim şahsi görüşüm yaşamın üstün olduğu yönündedir.

 

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et