Puan Ver
0
Puan Ver

Ölüm yaşamdan üstün müdür?

Evet tek bir yaşama şansımız var ama o yaşantımızda karşılaştığımız acı stres ağrı vb. Bütün etkenlerin ölümde olmadığını biliyoruz.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Soruyu şu şekilde sormamız daha iyi olur sanıyorum: Ölüm yaşamdan daha iyi midir? Ölüm yaşamdan daha tercih edilesi midir?

Bu sorunun yanıtı hayatın değeri konusundaki doğru tasavvurun ne olduğuna bağlı. Bazı ahlak felsefecileri her bir bireyin hayatlarının değerinin ölçülemeyecek kadar yüksek olduğunu düşünür. Dolayısıyla hayat bu durumda, mecbur kalınmadığı sürece, her zaman ölümden daha değerli olur. Kişinin kendisini başkaları için feda etmesi gibi durumları dışarıda tutabiliriz. Eğer hayatın değeri ölçülemez seviyedeyse her hayatın bir şekilde yaşamaya değer olduğu sonucuna, ve dolayısıyla da ölüme yeğ olduğu sonucuna varmamız gerek.

Ancak bu sonuç pek çok kişinin aşırı bulacağı bir sonuç bence. Bazı hayatlar gerçekten de yaşamaya değmezmiş gibi görünüyor. Mesela çok kötü birinin yaşamındansa ölümünün daha iyi olduğu söylenebilir sanıyorum. Bunun dışında müthiş acılar çeken, insan onurunu kıracak derecede aciz bırakan hastalıklara maruz kalan, diğerlerie yük olduğunu hisseden birinin ölümü de yaşamasından daha iyi olabilir gibi görünüyor. Ancak normal koşullar altında ölümün yaşamdan daha iyi ya da daha tercih edilebilir olduğunu düşünmek de zor gibi. Çoğu insan için hayat yaşamaya değer gibi gerekiyor. Dolayısıyla sorduğunuz sorunun cevabı farklı bağlamlarda farklı oluyor. ölümün yaşamdan daha iyi olup olmadığı 'kimin' yaşamı ya da ölümünden bahsettiğimize bağlı.

Favorilerime Ekle
1

 Öncelikle ölümün sonrasında ne olacağını kesin olarak bilmeden acı stres gibi kavramların olmadığı söylemek çok taraflı bir görüş olur. Bütün bu ön fikirleri bir kenara bırakıp hiç bir şey bilmiyormuş gibi yorum yapmak gerekirse, ölümün yaşamdan üstün olmasının tek mantıklı yanı birinin olası koşullarının bilinmemesidir. Teknik olarak yaşamda karşımıza çıkacak olaylar bütünü de bir belirsizliktir fakat ölümün belirsizliği yanında bu hiçbir şey demektir. Ölüm yaşamdan üstün müdür sorusunun cevabı bulunduğu taktirde zaten yaşamın değeri bu ölçüde şekillenecektir. Benim görüşüm ise yaşamın ölümden üstün olduğudur. Biz bu iki kavram arasında kıyaslama yaparken bile yaşamın kıstaslarını göz önünde bulunduruyoruz. Siz bile sorunuzda yaşamın acı, stres ve ağrı gibi durumlarından bahsetmişsiniz. 

Benim görüşüm yaşamın üstün olduğu yönünde fakat ölümün yaşamla eşit ve dengeli olma olasılığı da mevcut. Doğada denge içinde olan bu iki kavram zaten bir arada olmasıyla bir anlam kazanıyor. Yaşamın değerini ölüm olgusu ile şekilleniyor. Ölümsüzlük olsaydı yaşamın değeri ve önemi bu durumun üstünlüğü arasında kesin bir yargıda bulunulmazdı. Bundan 100 yıl sonra ölümsüzlük bulunduğunu hayal edin ve bu öyle bir ölümsüzlük ki ne yaparsanız yapın ölmüyorsunuz. Bu durumda 2 soru çıkar:

1. İnsanların ölmeye karar vermesini ne belirler

2. Bu kavramın eksikliği insanlara ne hissettirir.

Sonuç olarak ölümsüzlük son derece belirsiz bir kavram ve bu belirsizlik doğrultusunda karşılaştırma yapmak çok etkili olmaz. Ama benim şahsi görüşüm yaşamın üstün olduğu yönündedir.

 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kendi özgürlüğünüzü korumanın tek yolu başkalarının özgürlüklerini korumaktır. Ancak ve ancak ben özgürsem, sen de özgürsün.”
Clarence Darrow
Geri Bildirim Gönder